Slovenski Upravni sud donio je presudu koja potvrđuje da je slovenska policija počinila lančano i nezakonito protjerivanje u kojem je sudjelovala i Hrvatska, izvijestio je Centar za mirovne studije (CMS).
Zbog tog protjerivanja, kažu u priopćenju, osoba koja je u Sloveniji željela tražiti međunarodnu zaštitu završila je u BiH. Riječ je o mladiću J.D. koji je u slovenskoj policijskoj postaji zadržan dva dana, a iako je tri puta zatražio azil, zahtjev mu nije uvažen, već je nezakonito protjeran u Hrvatsku, odakle se taj nezakoniti postupak nastavio protjerivanjem u BiH. Zbog toga Slovenija mora omogućiti 24-godišnjaku da se vrati u Sloveniju, omogućiti mu da tamo zatraži azil te mu platiti odštetu u iznosu od pet tisuća eura.
Slučaj je od početka pratila slovenska inicijativa InfoKolpa, članica mreže Border Violence Monitoring (BVMN) te je imala ključnu ulogu u prikupljanju dokaza. Slovenski sud se u presudi oslanja upravo na njihove izvještaje te izvještaje drugih organizacija unutar mreže BVMN, kao i na izvještaje medija. “Sve je to pokazatelj važnosti takvih neovisnih izvještaja, čiju vrijednost Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske uporno pokušava umanjiti”, naglašava CMS.
Presuda koja je objavljena ovog tjedna još nije pravomoćna, ali je važan presedan koji ne samo da utvrđuje povrede ljudskih prava nego i da su lančana nezakonita protjerivanja u BIH, uz pomoć hrvatske policije, “sustavna i rutinska”. Presuda slovenskog suda potvrda je onoga što organizacije i institucije već godinama upozoravaju: nezakonita protjerivanja izbjeglica i migranata se događaju, a u njih su uključene brojne zemlje EU. Ovaj slučaj snažan je pokazatelj institucijama EU što se događa unutar njenog teritorija, i na njenim vanjskim, ali i unutarnjim granicama, a to je kršenje ljudskih prava i vladavine prava.
Također, dokaz je to koji podupire svjedočanstva tisuća izbjeglica i drugih migranata koji su doživjeli nasilje i nezakonito protjerivanje i kršenje prava na traženje azila. Hrvatske vlasti već dugo odbijaju provesti učinkovite istrage o ovim svjedočanstvima te je pokazatelj kako se, ako se želi, može istražiti svjedočanstva i pokrenuti potrebne pravne postupke.
Stoga Centar za mirovne studije s mrežom Border Violence Monitoring još jednom traži zaustavljanje svih nezakonitih praksi nezakonitih i nasilnih protjerivanja te istragu ovog i sličnih slučajeva u Hrvatskoj, poručili su iz CMS-a.
Komentari