SLOVENIJA: Strateški zaokret od zapadne Europe prema istočnim liberalnim demokracijama

Autor:

epa08553148 Slovenia's Prime Minister Janez Jansaarrives speaks to the media during the second day of the European Council in Brussels, Belgium, 18 July 2020. European Union nations leaders meet face-to-face for the first time since February to discuss plans responding to the coronavirus crisis and new long-term EU budget at the special European Council on 17 and 18 July.  EPA/STEPHANIE LECOCQ

EPA/STEPHANIE LECOCQ

Na summitu Vijeća Europske unije, koji je završio danas ujutro, Slovenija je de facto postala dio liberalnih demokracija europskog istoka i na diplomatskom parketu.

Ono što se najavljivalo četiri mjeseca nakon dolaska Janšine krajnje desne vlade na vlast u ožujku ove godine, potvrdilo se u nedjelju, kad je dopisnica Financial Timesa iz Bruxellesa Mehreen Khan na svom Twitter računu objavila neslužbenu informaciju s pregovora, da je Slovenija podržala Poljsku i Mađarsku u zahtjevima da se financijski paket za pomoć poslije pandemije koronavirusa ne smije vezati uz poštivanje vladavine prava. Jednaka informacija je objavljena u članku u tiskanom izdanju jedne od najuglednijih svjetskih financijskih novina.

Slovenski premijer Janez Janša odmah ju je pokušao demantirati na Twitteru. “Pogrešno. Mi samo želimo da se za sve koriste isti standardi. Za Poljsku, Sloveniju, Luksemburg, Mađarsku, Njemačku. Isti standardi koji se tiču neovisnog pravosuđa, medija, slobode govora. Nema šanse da podržavamo selektivnu pravdu i dva standarda bez obzira gdje”, napisao je u odgovoru dopisnici Financial Timesa.

 

Vijest o tome, da je Slovenija poslije više desetljeća puta na zapad skrenula prema istoku Europe, odmah je izazvala ogorčene reakcije u redovima slovenske opozicije i javnosti. “Ova vlada vodi nas u višegradskom pravcu, gdje je to očito poželjno, da se vladavina zakona ne poštuje”, upozorio je bivši premijer i predsjednik LMŠ Marjan Šarec.

“Sinoć je na Europskom vijeću Slovenija napokon napustila klub zemalja jezgre Europske unije koje su ujedinjene poštovanjem vladavine zakona kao temeljne vrijednosti EU”, izjavila je vršiteljica dužnosti predsjednice Socijalnih demokrata Tanja Fajon.

“Usred europskog summita Slovenija je zauzela pogrešnu stranu u odlučivanju o najvažnijem europskom projektu desetljeća, drugačiju od vrijednosti i načela koje razvijamo od ulaska u Europsku uniju. Ovo je povijesna greška”, dodala je.

I predsjednik Ljevice Luka Mesec je reagirao oštrim riječima: “Janez Janša ne protivi se da se europska pomoć uvjetuje poštivanjem zakona samo zbog mađarskih i poljskih prijatelja. On se tome protivi jer može ostati sam bez novca. Premijer, koji odbija prihvatiti obveze poštivanja vladavine zakona na europskoj razini, to čini jer je svjestan da i sam podriva načela vladavine zakona u našoj zemlji”, izjavio je i dodao da treba razgovarati o ustavnoj tužbi protiv premijera.

A predsjednica SAB Alenka Bratušek upozorila je “da je EU narasla na temeljima vrijednosti poštovanja ljudskih prava, kao što su dostojanstvo, sloboda, demokracija, vladavina zakona. Zato je strana koju zastupa premijer Janša pogrešna”.

Usprkos tome što je Janša odmah pokušao demantirati Financial Times, istodobno je na svom Twitter računu objavio  više fotografija na kojima je zajedno s mađarskim i poljskim premijerom Viktorom Orbanom i Mateuszom Morawieckijem, s kojima se odvojeno sastao tijekom europskog summita i očigledno su uspjeli zaustaviti planove  da bi isplata  europskog novca trebala biti uvjetovana poštivanjem vladavine prava, koja pokriva i slobodu medija.

 

Prema danas objavljenom kompromisu, planovi da se dodjela europskog novca uvjetuje poštivanjem
vladavine prava, drastično su revidirani.

Danas su Orban i Morawiezcki već slavili pobjedu, koju su postigli  uz pomoć Janeza Janše. “Mađarska i Poljska ne samo da su osigurale ozbiljne svote novca, već su također branile nacionalni ponos”, rekao je Orban na zajedničkoj konferenciji za novinare s poljskim premijerom Mateuszom Morawieckijem. “Svaki pokušaj povezivanja dva važna pitanja – europskih fondova i vladavine zakona – uspješno je zaustavljen”.

S druge strane, brojni slovenski medijski komentarori i građani pitaju se kako se Slovenija odjednom okrenula prema istoku. Godine 1990. 88 posto glasača na referendumu glasalo je za otcjepljenje od Jugoslavije i za europsku perspektivu, 2003. godine ulazak Slovenije u Europsku uniju podržalo je čak 90 posto glasača, a sada je bez bilo kakve rasprave u parlamentu i protivno konsenzusu velike većine građana Janšina stranka okrenula strateški put Slovenije od približavanja zapadnoj Europi i zapadnim demokratskim standardima prema liberalnima demokracijama istočne Europe.

S obzirom na tajnovito financiranje Janšinih stranačkih medija od strane oligarha bliskih Viktoru Orbanu u iznosu od više milijuna eura to baš nije iznenadujuće. Ali, strateški preokret Slovenije prema istoku je vjerojatno samo jeftinija diplomatska naplata. Mnogo više i prave račune Slovenija će Orbanu plaćati u infrastrukturnim investicijama, gdje su među najozbiljnijim kandidatima za unosne poslove mađarske tvrtke, dok je jedan od glavnih ciljeva Mađarske dobiti dio Luke Kopar.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.