SLOVENCI TEŠKO OŠTEĆENI Suci gurnuli Dansku prema finalu u Parizu: Pogledajte što nisu svirali kao sedmerac

LILLE, Aug. 9, 2024  -- Aleks Vlah (L) and Domen Novak of Slovenia react after the men's semifinal of handball between Slovenia and Denmark at the Paris 2024 Olympic Games in Lille, France, on Aug. 9, 2024.,Image: 897516006, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Meng Dingbo / Xinhua News / Profimedia

Meng Dingbo / Xinhua News / Profimedia

Danski rukometaši su u velikoj drami pobijedili Sloveniju 31:30 u polufinalu Olimpijskih igara i izborili finale s Njemačkom. Slovencima nakon ove utakmice preostaje utakmica za broncu, gdje ih čeka Španjolska.

Bio je to susret u kojem je Danska od treće minute imala prednost i do kraja ju nije ispustila, ali Slovenija u zadnjim sekundama nije iskoristila napad za izjednačenje i produžetke.

Većim dijelom utakmice izgledalo je kao da će Danska lako pobijediti, na poluvremenu je vodila 15:10, a u nekoliko navrata u drugom poluvremenu prednost je dizala i na šest razlike. Ipak, Slovenci su se najviše zahvaljujući obranama Klemena Ferlina u završnici vratili u igru.

Serijom 3:0 došli su na zaostatak od jedan razlike minutu prije kraja. Danci su zatim izborili sedmerac, ali Ferlin je obranio udarac Mikkela Hansena. Slovenci su onda 15 sekundi prije kraja krenuli u zadnjem napadu po izjednačenje.

Suci teško oštetili Slovence

Igrali su sedam na šest te su u zadnjoj sekundi dobili devet metara. Međutim, usporena snimka pokazala je da je češki sudački par Horacek-Novotny teško oštetio Slovence te da su oni s pravom poludjeli na suce čim su pokazali na devet metara. Naime, prilikom branjenja svog gola danski igrači su gazili golmanski prostor, za što se automatski dosuđuje penal. Slovenci su dakle trebali na samom kraju imati sedmerac i, da su iz njega pogodili, polufinale bi otišlo u produžetke.

Slovenski izbornik Uroš Zorman bio je bijesan na terenu, a nije se ohladio ni nakon utakmice: “Suđenje tijekom cijele utakmice nije bilo ni na razini polufinala, ni na razini Olimpijskih igara. Suci su sve dosuđivali za Dance, pa i sve male odluke, male lopte su išle na njihovu stranu. Nije da govorim previše o sucima, nego je to činjenica. Zato što rukomet nije globalni sport. Previše je tu pojmova koji se mogu previše slobodno tumačiti, a ključni su: što je faul, koliko traje napad, što je sedmerac…”

HRVATI U PARIZU Danas nastupaju tri naša sportaša, svi mogu osvojiti nove medalje za Hrvatsku