Osim poljoprivrednika, sporom, lošom i neadekvatnom reakcijom ministrice poljoprivrede Marije Vučković na svinjsku kugu ogorčeni su i u vrhu HDZ-a u slavonskim županijama, a Ministarstvo taji koliko je još od 2014. dobilo novca od Europske unije za prevenciju
Nacional je doznao da i u vrhu slavonskog HDZ-a raste bijes na ministricu poljoprivrede Mariju Vučković zbog, kako smatraju, katastrofalno lošeg rukovođenja kriznom situacijom oko širenja svinjske kuge i eutanaziranja desetaka tisuća hrvatskih svinja, zbog čega je iduće nedjelje, 5. studenoga, najavljen i veliki prosvjed seljaka u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Izvori bliski vrhu slavonskog HDZ-a smatraju da je cijela ta situacija već nanijela ogromnu političku štetu HDZ-u te da će pravi razmjeri biti još veći.
“Politička šteta je već učinjena i samo će rasti jer teško možete objasniti ljudima da se baš moralo tako radikalno postupati i da se bržom reakcijom Ministarstva i kvalitetnijom koordinacijom krize nije moglo spriječiti širenje zaraze i eutanaziranje tolikog broja domaćih svinja”, kaže izvor blizak vrhu HDZ-a.
Fotografije velike kolone traktora svinjogojaca u Retkovcima kraj Vinkovaca koji su već organizirali prvi, za sada manji prosvjed, s transparentima na kojima je među ostalim pisalo i “eutanazirajte HDZ”, samo ilustriraju što bi se sve moglo događati na tom velikom najavljenom prosvjedu. Međutim, osim među svinjogojcima veliki je bunt nastao i u krugovima slavonskog HDZ-a i to zbog po njima neadekvatnog postupanja ministrice poljoprivrede, što je proizvelo još veću krizu.
Nacional su iz slavonskih poljoprivrednih krugova upozorili na to da je Europska unija u zadnjih deset godina za pripremu i borbu protiv ASK (afričke svinjske kuge) izdvojila oko 190 milijuna eura, a da Ministarstvo pod kontrolom Marije Vučković taji koliko je od toga novca Hrvatska povukla i na što je i kako novac potrošen. O tomu izvor iz tog miljea kaže:
“Naše ministarstvo ne želi otkriti koliko je novca dobilo od 2014. kada je ustrojen taj fond i na što je potrošen, odnosno kako su se educirali i pripremali do 2023. kada je u Hrvatskoj među zadnjim članicama EU-a došlo do epidemije ASK. Znači, u Rumunjskoj epidemija bukti od 2017., naši cijelo vrijeme dobivaju novac za pripremu, a naše ministarstvo ne želi otkriti koliko je novca potrošeno i zašto smo mi na kraju dočekali ASK potpuno nespremni. Zašto se dio novca još ranije nije potrošio na to da se digne razina biosigurnosti na farmama? Da se to napravilo na vrijeme, danas ne bismo trebali poubijati toliki broj svinja.”
Informacija o svoti od 190 milijuna eura koliko je Europska unija od 2014. izdvojila za pripremu i borbu protiv ASK nalazi se na internetskim stranicama Uprave za veterinarstvo, koja djeluje pod Ministarstvom poljoprivrede. Međutim, iz samog Ministarstva još ranije na upit Nacionala, kao ni na upit pojedinih poljoprivrednih stranaka nisu željeli otkriti koliko su oni tog novca povukli i potrošili.
Izvor blizak vrhu HDZ-a sada tvrdi da o tome da je reakcija Ministarstva na pojavu svinjske kuge bila katastrofalna otvoreno govore i visoki dužnosnici iz tog Ministarstva:
“Što se tiče reakcije Ministarstva poljoprivrede, ona je od samog početka bila pogrešna, loša i sa zakašnjenjem odrađena, što je uzrokovalo nekontrolirano širenje svinjske kuge u Vukovarsko-srijemskoj županiji, a nakon toga u Brodsko-posavskoj i Osječko-baranjskoj županiji. Već je sada ogromna gospodarska šteta napravljena hrvatskom svinjogojstvu u Slavoniji i na istoku Hrvatske. Javno je poznata činjenica da je Ministarstvo cijelu tu aktivnost jako loše odradilo. Oko toga se i oni sami slažu, govore to sada otvoreno na sastancima i predstavnici Ministarstva poljoprivrede. I oni sami kažu da je trebalo drugačije pristupiti, da je trebalo možda primjenjivati primjere nekih drugih europskih zemalja koje se bore sa svinjskom kugom, ne sve zatvarati i sve stavljati pod isti kriterij, nego izolirati samo ona mjesta i područja gdje je izbila svinjska kuga i na taj način omogućiti da se u onim dijelovima zemlje gdje nema svinjske kuge nastavi normalno živjeti i funkcionirati. A umjesto toga, mi smo praktički sada zatvorili cijelu Vukovarsko-srijemsku i Osječko-baranjsku županiju i ona mjesta i gospodarstva gdje nije izbila svinjska kuga stavili u istu kategoriju s onima gdje je kuga izbila.”
Zbog toga je, kako je prošlu subotu objavio i Jutarnji list, Europska komisija poručila Hrvatskoj da nema govora o popuštanju mjera, budući da je situacija sa širenjem svinjske kuge daleko od stavljanja pod kontrolu.
No, nezadovoljstvo kako svinjogojaca tako i u političkim krugovima ponajviše se odnosi na zabranu trgovanja čak i zdravim svinjama u onim područjima gdje je utvrđena svinjska kuga.
“Preagresivno i preradikalno se išlo prema nama da nam se zabrani trgovanje i stavljanje u promet čak i zdravih svinja, i zdrave svinje morale su biti poklane, pa se otvara pitanje je li se time nekome pripremalo tržište za količine mesa koje će se time trebati nadomjestiti”, kaže jedan od izvora upoznat s radom stožera za obranu od svinjske kuge koji je formiran u Osječko-baranjskoj županiji. Ta se županija dugo uspijevala othrvati probijanju svinjske kuge, ali ne, kako tvrdi Nacionalov izvor, zahvaljujući Ministarstvu, već zahvaljujući njihovu samoorganiziranju.
“Osječko-baranjska županija je još u srpnju formirala vlastiti stožer s kojim smo uspjeli izgurati tri mjeseca da nije uspjela probiti svinjska kuga i tu smo uspjeli kupiti dosta vremena kako bi ljudi uspjeli prekategozirati svoje OPG-ove i farme na kojima se nalaze svinje na način da su podigli bio sigurnost tih farmi i uspjeli se zaštititi i od ove navale svinjske kuge. Tako smo dobili tri mjeseca tijekom kojih se prekategoriziralo čak 85 posto objekata koji su se trebali prekategorizirati”, objašnjava jedan od Nacionalovih sugovornika.
Naime, riječ je o podizanju standarda kvalitete objekata u kojima su smještena svinje. Svinje koje su bile smještene u objektima nulte, prve i druge kategorije bile su unaprijed osuđene na klanje, dok su svinje smještene u objektima treće kategorije bile zaštićene.
“U Osječko-baranjskoj županiji velik broj objekata, čak 85 posto od onih koji su trebali provesti prekategorizaciju, uspjelo je to i napraviti. Jer, u trećoj kategoriji znatno se povećava razina bio sigurnosti. Objekti su drugačije ograđeni, što znači da imaju dvostruke ograde, stavljaju se posebne barijere, pristup i organizacija funkcioniranja farme potpuno su drugačiji, zato ona dobiva treću kategoriju, što znači da je biološki puno sigurnija pa se teže može prenijeti virus svinjske kuge. Svinje ne šetaju okolo, ne smiju izlaziti iz tog prostora niti im itko može prilaziti osim naravno vlasnika koji ih hrani. Objekt mora biti natkriven, prozori ne smiju biti otvoreni i nezaštićeni, na prozorima moraju biti ili mrežice koje sprečavaju ulazak muha ili niz drugih stvari, dakle, riječ je o kategorizaciji kvalitete smještaja, nešto kao što postoji razlika između hotela s jednom, dvije ili tri zvjezdice”, objašnjava jedan od poljoprivrednih stručnjaka.
Zato su velik broj svinja u Osječko-baranjskoj županiji uspjeli spasiti od zaraze.
“Te se svinje nisu ni zarazile, a naredba Ministarstva poljoprivrede još u lipnju, kad je prvi put probila svinjska kuga, bila je da se nulta, prva i druga kategorija moraju eutanazirati, dok treću kategoriju, ako nema detektiranu kugu na tom području, ne diraju jer su to kategorizirane farme. Tada su to bile farme velikih proizvođača poput Žita, Osatine i nekih ozbiljnijih proizvođača koji su tim kategorijama. Međutim, u tom trenutku u Osječko-baranjskoj županiji više od pola kontingenta bilo je u kategoriji nula, jedan ili dva. Sada je međutim 85 posto od te polovice prebačeno u treću kategoriju u ova protekla tri mjeseca, čime je povećana sigurnost svinja”, objašnjava upućeni izvor.
U Osječko-baranjskoj županiji posljednja tri mjeseca intenzivno su radili na potporama, poticajima i edukacijama, i sada već imaju spremne programe za revitalizaciju onih gospodarstava koja su izgubila svinje, a sljedećih godinu dana ne smiju ih držati, kako bi kad im istekne zabrana mogli nabaviti matično stado koje će potom držati u objektima s podignutom kategorizacijom. Držanje svinja u objektima nulte i prve kategorije više uopće neće biti dozvoljeno, jer su uvjeti u kojima su svinje u tim objektima boravile bili neprimjereni modernom svinjogojstvu. Financijske programe za gospodarstva koja su izgubila svinje sukladno zahtjevima s terena priprema i Ministarstvo poljoprivrede. Ono što, međutim, najviše smeta poljoprivrednicima, i zbog čega se između ostalog sada organizira i prosvjed, činjenica je da je bila zabranjena trgovina mesom iz objekata nulte i prve kategorije koje nije bilo zaraženo.
‘Javno je poznato da je Ministarstvo cijelu tu aktivnost jako loše odradilo. Oko toga se i oni sami slažu, govore to sada otvoreno na sastancima i predstavnici Ministarstva poljoprivrede’
“Prema Ministarstvu su i iz Osječko-baranjske županije bili poslani zahtjevi da se ne eutanaziraju svinje koje nisu zaražene, to jest svinje na čijem OPG-u ili objektu nema zaraze i da se ljudima dozvoli da svinje mogu na vrijeme pripremiti, zaklati i da mogu to meso prodavati, a riječ je o svinjama iz objekata u nultoj i prvoj kategoriji. Međutim, sada su nulta i prva kategorija dobili naredbu da ne smiju više ni trgovati mesom iako nije zaraženo, što je vrlo, vrlo suspektno. Jer nije uopće bilo potrebe da se spominje trgovina. Ok, možemo eutanazirati svinje, ali da ćeš zdravu svinju morati eutanazirati, a da s njom nećeš moći trgovati, to je potpuno suludo. Jer, ako svinja nema kugu, zbog čega je ne možemo dalje distribuirati? Iako ta svinjska kuga nije uopće opasna za ljude, naravno da nitko ne želi jesti takvu svinju niti bismo je mi ovdje konzumirali. Međutim, dolazimo do sulude situacije gdje ljudima koji imaju zdrave svinje u nultoj, prvoj i drugoj kategoriji ne daš da ih prodaju. Da one odu na tržište i da zadovolje potrebe tržišta. A time se očigledno nekome otvara tržište da proda moguće uvoznu robu”, kaže za Nacional izvor iz ozbiljnih slavonskih poljoprivrednih krugova bliskih HDZ-u.
Na pitanje znači li to da oni smatraju Vladu i premijera Andreja Plenkovića odgovornima za poteze Europske komisije, taj izvor kaže:
“Ne, nema to veze s Plenkovićem i Europskom komisijom, to ima veze s Ministarstvom poljoprivrede, s njihovim tumačenjem i njihovom komunikacijom s Europskom komisijom, kao i s njihovim prijedlozima Europskoj komisiji i s provođenjem njihove naredbe. Tu uopće ne mora biti uključen Plenković, tu može biti uključena isključivo i samo isključivo Marija Vučković. Riječ je o tome da i Rumunjska ima svinjsku kugu, i Mađarska ima svinjsku kugu, i mi imamo svinjsku kugu, ali svatko na drugačiji način gospodari tom krizom. Mi gospodarimo najradikalnije, ubijamo sve živo, i zdrave svinje ubijamo i ne dozvoljavamo daljnji promet mesom zdrave svinje. E tu se budi problem i ta situacija koja je itekako sumnjiva”, ističe taj izvor.
Prema službenim podacima Europske komisije, u Rumunjskoj je do sada od 2017., kada se pojavio ASK, zabilježeno oko 6000 slučajeva, a ubijeno je oko 1.500.000 svinja ili 25 posto ukupnog broja svinja u Rumunjskoj. U Bugarskoj je od 2017. ubijeno 200.000 svinja, a u Poljskoj 140.000. U svim ostalim državama ta je brojka puno manja jer su na vrijeme proveli mjere i digli razinu biosigurnosti na svojim farmama te danas imaju većih problema sa širenjem ASK među divljim svinjama nego među domaćim svinjama. U Hrvatskoj se sada otvara pitanje kontrolira li se uopće populacija divljih svinja jer su detektirani slučajevi kod divljih svinja gotovo zanemarivi, što nikako ne odgovara načinu na koji se bolest širi, a što se vidi iz brojki u ostalim državama.
Komentari