fbpx

SLAĐANA KILIBARDA: ‘Kazalište mora mladima nuditi teme koje ih zanimaju’

Autor:

Nikola Zoko

Slađana Kilibarda režira ‘Ja sam Akiko’, čija je premijera 4. listopada u Žar ptici.

Zagrebačko Gradsko kazalište Žar ptica sezonu otvara 4. listopada praizvedbom predstave „Ja sam Akiko“ Stefana Tićmija u režiji Slađane Kilibarde. Priča o neobičnom svijetu u kojem živi jedna pametna, ali i sasvim drugačija djevojčica, podsjeća na „Malog princa“, a neki je svrstavaju među 200 najboljih knjiga na svijetu. Redateljica Slađana Kilibarda kaže da je „Ja sam Akiko“ knjiga koja potakne erupciju emocija, a ljepota i igra riječi i rečenica doslovce vas preplave:

„Jedan neobičan, gotovo bajkoviti svijet u kojemu žive djevojčica Akiko, njen otac i njeni imaginarni prijatelji na specifičan način progovara o mnogim životnim temama kao i tabuima. Željela sam današnjoj djeci podariti u kazalištu iznimnu poetičnost, onu koju su potisnule banalnost i brzina objava na TikToku. A za to su najzaslužniji Stefan Tićmi kao autor romana i Ana Prolić koja je napisala odličnu dramatizaciju.“

Redateljica smatra da je jako važno danas u kazalištu ići ukorak s vremenom i djeci i mladima nuditi teme koje ih se tiču i koje su dio njihova odrastanja. Živimo u vremenu, kaže, gdje „entertainment“ preuzima primat nad umjetnošću koja pokreće raznorazna pitanja, oplemenjuje i ponekad daje zanimljive odgovore:

„Današnje generacije suočavaju se sa specifičnim problemima koje suvremeni autori itekako obrađuju, ponajviše možda skandinavski pisci čije društvo je otvorenije i senzibiliziranije. Kazalište kao medij sve više gubi utrku sa ‘sprintom’ tehnološkog razvoja pa bi uvođenje repertoarnih naslova koji ih se tiču zasigurno potaklo drugačiju percepciju i interes djece i mladih. Te i takve predstave trebaju biti kvalitetna baza i neka vrsta platformi za daljnje obrađivanje važnih tema na satovima u školi. Iskreno se nadam da će i ‘Ja sam Akiko’ posebno djelovati na male gledatelje i da će metodički materijali vezani za predstavu pomoći na putu k usmjerenijoj organizaciji nastave i razgovora s učenicima.“

U knjizi „Ja sam Akiko“ tretiraju se razne teme koje se provlače i kroz predstavu, od usamljenosti, preko jednoroditeljske zajednice do tuge i depresije. Ono što se dominantno propituje u ovom kazališnom čitanju je, pojašnjava redateljica, pronalaženje i otkrivanje ljubavi kao najveće snage koja posjeduje moć rješavanja gotovo svih problema i pitanja. Kada se konačno spozna ljubav, život dobiva ljepotu i svrhu, otvaraju se vidici i oživljava obamrlo.

Jedna od tema o kojima se više treba razgovarati jest mentalno zdravlje. Slađana Kilibarda kaže da je ta tema vrlo rijetko zastupljena u kazalištu:

„Imam osjećaj da je to i dalje tabu tema o kojoj se rijetko i nerado progovara. Svi će se radije baviti ‘lakonotnim’ inscenacijama uz serviranje blještavila nego se uhvatiti u koštac s depresijom, vršnjačkim nasiljem, ADHD-om, bullyingom, nedostatkom empatije, ‘bed rottingom’ i ostalim pojavama s kojima su djeca i mladi svakodnevno suočeni. Najmanje smo posvećeni tinejdžerima, za njih gotovo da ne postoji kazališni repertoar, a oni su ti koji imaju najviše problema i kojima bi kazalište u kvalitetnoj sprezi sa školom i nastavnicima moglo dati razne odgovore i potaknuti polemike o temama koje ih tište.“

Kazalište za djecu je, prema riječima redateljice, jako inspirativno i daje mogućnost „pretjerane“ maštovitosti. Ono je i veliki izazov, prvenstveno po pitanju kako izaći kao pobjednik u utrci s društvenim mrežama.

„Volim edukativnu stranu dječjih predstava koje sam do sada režirala i neko saznanje da kroz predstave usmjeravam mlade ljude u njihovu odabiru kvalitetne muzike, životnih stavova, etike i estetike. Poticati mlade generacije na novu spoznaju zaista je ispunjavajuće. Meni i cijelom autorskom timu predstave ‘Ja sam Akiko’ zadatak je bio iznaći formulu kako pridobiti i zadržati jednosatnu pažnju djece na predstavi koja žanrovski spada u neku vrstu poetskog realizma. Tim više što je ‘Ja sam Akiko’ okarakterizirana kao literatura za djecu i odrasle. Naš mali, čisto ženski, kreativni kolektiv dobit će odgovor na to pitanje odmah nakon prve publike“, zaključila je Slađana Kilibarda.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.