Primorsko-goranska policija u srijedu je na otoku Krku zatekla 22-godišnjaka kako nelegalno bere zavičajnu biljnu vrstu smilje, a u njegovu teretnom vozilu pronađeno je oko 500 kilograma tog ljekovitog bilja.
Policija je u četvrtak izvijestila kako je 22-godišnjaka zatekla na području Vrbnika. Pretragom njegova teretnog vozila karlovačkih registracija pronađeno je više vreća s ukupno pola tone smilja, koje je mu je, kao i vozilo, oduzeto. Protiv nelegalnog berača smilja bit će podnijet optužni prijedlog prema odredbama Zakona o zaštiti prirode, naveli su iz policije.
Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović krajem lipnja je najavio izmjene Zakona o zaštiti prirode, kojim će se urediti i sankcioniranje osoba koje ilegalno beru ljekovito bilje, konkretno smilje. “Problem će se riješiti na način da se mogu kazniti i fizičke osobe, i to vrlo brzo jer su zakonske izmjene već u proceduri”, rekao je tada ministar i pozvao da se smilje bere prema zakonskim propisima, kako bi se sačuvao taj resurs.
Tim mjerama zaštite predložena je zabrana sakupljanja smilja i samonikloga bilja na otocima, s obzirom da su upravo pašnjaci po otocima, na kojima između ostalog samonikloga bilja raste i smilje, specifični i važni za stočarstvo, kao i pčelarima za ispašu. Na kvarnerskim otocima Krku, Rabu, Cresu, Lošinju i Pagu sakupljanje smilja je označeno kao velik problem, a ti su otoci dio područja ekološke mreže Natura 2000 gdje je jedan od ciljeva očuvanja upravo taj stanišni tip.
Od zakonskih izmjena očekuje se da definira prekršaj za fizičku osobu koja nepropisno sakuplja zavičajne divlje vrste, s obzirom da su po važećem zakonu propisane samo kazne za tvrtke. Tako bi se za nepropisno korištenje zavičajnih divljih vrsta, primjerice smilja ili gljiva, plaćale kazne u visini od 25.000 do 200.000 kuna. Zakona inspekcija zaštite prirode bit će još efikasnija u svom radu te će imati veće ovlasti u borbi protiv nelegalnih berača smilja.
Komentari