SKUPI KVADRATI Kupnja stana ‘nemoguća misija’? Kako gdje, pogledajte gdje je lakše, a gdje teže doći do krova nad glavom

Autor:

Stanovi

Ivo Cagalj/PIXSELL

Jaz između plaća i cijena stanova povećava se u većini hrvatskih gradskih središta.

Najteža situacija je u gradovima u priobalju, u kojima za kvadrat stana treba izdvojiti više od tri prosječne plaće, piše tportal.

Kvadrat stana na obali i više od tri mjesečne plaće

Naime, najnovija analiza hrvatskog tržišta nekretnina Ekonomskog instituta Zagreb za 2023. godinu pokazuje da si žitelji gradova na jugu Hrvatske i dalje znatno teže mogu priuštiti kupnju stambene nekretnine nego stanovnici kontinentalnih naselja.

U priobalnim mjestima indeks priuštivosti veći je od 20, što znači da je za četvorni metar stana potrebno izdvojiti više od 20 posto godišnjeg dohotka.

U turističkim središtima s najskupljim nekretninama indeks se penje i preko 30, pa građani koji žive u Dubrovniku, Rovinju, Hvaru, Baškoj ili Novalji trebaju izdvojiti više od 30 posto godišnjeg dohotka, odnosno više od tri mjesečne plaće za kvadratni metar stana.

U Zagrebu godišnji dohodak dovoljan za manje od šest kvadrata stana

Među osamdesetak gradova i općina s najteže dostupnim nekretninama nema naselja koje nije priobalno.

Tek na 86. mjestu nalazi se Zagreb s vrijednošću indeksa 17,1, u kojem su stanovnici za prosječni godišnji dohodak mogli kupiti 5,9 kvadratnih metara stambenog prostora.

Stanovi najjeftiniji u Vukovaru

S druge strane, najpriuštiviji stanovi su u Vukovaru, u kojem se za prosječni godišnji dohodak može kupiti 50 stambenih kvadrata ili petnaestak puta više nego što to mogu stanovnici priobalnih naselja.

Zbog niskih cijena nekretnina izuzetno su priuštivi i stanovi u Đurđevcu, Vrbovskom, Čabru, Pakracu, Belom Manastiru, Bistri, Kninu, Đurđenovcu i Dardi, gdje građani mogu za godišnji dohodak kupiti više od 20 kvadrata stambenog prostora.

Za prosječnu godišnju plaću u Splitu samo tri i pol kvadrata stana

Među 15 najvećih hrvatskih gradova, najnepristupačnije stanove imaju Splićani jer si za prosječnu godišnju plaću mogu priuštiti samo 3,5 kvadrata.

Unatoč visokim cijenama stanova, u Zagrebu su stanovi priuštiviji nego u priobalnim gradovima zbog viših prosječnih plaća.

Od većih gradova najpriuštivije nekretnine nalaze se u Sisku i Bjelovaru, čiji si žitelji za prosječnu godišnju plaću mogu kupiti više od 10 stambenih kvadrata.

Priuštivost nekretnina lani povećana samo u Bjelovaru i Šibeniku

Od promatranih 15 gradova, priuštivost nekretnina povećana je u 2022. godini u odnosu na 2021. u samo dva grada (Šibenik, Bjelovar).

U svim ostalim gradovima dostupnost je smanjena, i to najviše u Vinkovcima (rast indeksa s 8,5 na 12,4). Zbog snažnog rasta cijena, osjetno je smanjena priuštivost u Splitu i Zagrebu.

TEŠKO DO STANA Mladi sve manje kupuju nekretnine. Nemaju novaca, a mnogi ni ne žele

Treba naglasiti da indeks priuštivosti uključuje samo dohodak ostvaren od nesamostalnog rada te ne uzima u obzir druge vrste dohotka, kao što su dohodak od samostalnog rada, dohodak od financijske imovine te dohodak od nekretnina i nekretninskih prava, a oni, posebice u primorskim i otočnim jedinicama lokalne samouprave, mogu predstavljati značajan dio ukupno ostvarenog dohotka lokalnog stanovništva, piše tportal.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.