U ponedjeljak je u parku kod Druge gimnazije u Sarajevu postavljena skulptura tenka. Gradske vlasti na taj način provode ideju gradnje spomen-obilježja poginulim pripadnicima specijalne policije, odreda ‘Bosna’ koja je počela u srpnju ove godine.
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić posjetila je u ponedjeljak ujutro tu lokaciju i priopćila da je riječ o instalaciji koja predstavlja uništeni tenk neprijateljske vojske.
“Spomenik će sastojati od pet brončanih bista bosanskih specijalaca, koji se nalaze u položaju koji izražava slavlje osvajanja neprijateljskog tenka, te betonski zid obložen granatnim pločama sa uklesanim imenima poginulih boraca pripadnika specijalne jedinice ‘Bosna’, policijskog odreda”, izjavila je Karić.
Ranije je sarajevska gradonačelnica spomenula da je spomenik osim za kulturu sjećanja bitan i zbog svog edukativnog karaktera.
Spomenik kralju Tvrtku u Sarajevu postavljen je kao – izložba i to po uzoru na Eiffelov toranj
“Cilj je da se buduće generacije Bosanaca i Hercegovaca mogu podsjetiti na slavne dane borbe za svoju domovinu”, istaknula je Karić.
U razgovoru gradonačelnice Sarajeva i Ministarstva za boračka pitanja Kantona Sarajevo dogovoreno je da na tenku budu postavljene skulpture pet specijalaca koji su 1992. godine zarobili tenk Jugoslavenske narodne armije.
Iako je riječ o parku u kome gimnazijalci provode veliki odmor, školu i vijeće roditelja nitko nije pitao o ovoj instalaciji.
Nevladine organizacije tražile su da se spomen-obilježje ne postavlja na toj lokaciji ili da se izmijeni, no gradska i kantonalna vlast nisu imale sluha.
Izvršni direktor Centra za obrazovne inicijative Step by Step, Nedim Krajišnik, kaže da participativnost kao koncept ne postoji u Bosni i Hercegovini.
“Ako participativnost uopće postoji, onda je ozbiljna iluzija, laž i populistički alat”, rekao je Krajišnik za nacional.hr.
Naš sugovornik upozorava da se danas, kao ni prije trideset godina, ljude uopće ne pita i ne sluša u vezi s onim što se ljudi tiče, pa i kad je riječ o bitnim potezima vlasti.
“Ovo je ozbiljno nabildavanje nacionalizma, nacionalnih simbola, kulturnih i političkih bedema, na najogavniji militaristički način koji ne služi pozitivnom miru u BiH”, ustvrdio je Krajišnik.
‘GROBLJE MIRA’ KOD MOSTARA Klasić: ‘Na čijoj strani su se borili u NDH i za kakvu Hrvatsku?’
Izvršni direktor Centra za obrazovne inicijative Step by Step smatra da je ovaj spomenik brutalni simbol ideologije, mačističke i militarističke.
“Ta ideologija očigledno nema cilj stvarati ideju dobrog, pozitivnog mira, nego pripremati generacije i identitetski ih odvajati za novi, potencijalni sukob. Za to morate imate preduvjete: da što manje znate o drugima, a da svoj identitet gradite na mitovima”, zaključio je Krajišnik.
Komentari