SKRIVAJU DETALJE Sjeverna Koreja testirala balistički projektil s bojnom glavom od četiri i pol tone

Autor:

Balistička raketa Sjeverne Koreje

SOPA Images Limited / Alamy / Alamy / Profimedia

Sjeverna Koreja je priopćila da je u ponedjeljak uspješno testirala novi taktički balistički projektil koji može nositi super veliku bojnu glavu od 4,5 tone, izvijestila je u utorak državna novinska agencija KCNA.

Rečeno je da je test novog taktičkog balističkog projektila, nazvanog Hwasongpho-11 Da-4.5, proveden sa simuliranom teškom bojnom glavom kako bi se provjerila stabilnost i točnost leta.

Uskoro novo lansiranje iste vrste projektila

Nije objašnjena priroda simulirane bojne glave.

Državna uprava za projektile izvest će još jedno lansiranje iste vrste projektila u srpnju kako bi testirala “snagu eksplozije” super velike bojne glave, rekla je KCNA u rijetkom objavljivanju budućeg plana lansiranja projektila.

Hwasongpho-11 ili Hwasong-11 je serija balističkih projektila kratkog dometa (SRBM) koje je razvila Sjeverna Koreja, a inače su poznati kao KN-23 i KN-24.

Projektil je Rusija vjerojatno koristila u ratu u Ukrajini

KN-23 je vjerojatno projektil koji je Sjeverna Koreja isporučila Rusiji i korišten je u ratu protiv Ukrajine, prema ukrajinskim vlastima koje su ispitivale ostatke projektila koje je Rusija lansirala od prosinca.

Sjeverna Koreja i Rusija negiraju bilo kakvu trgovinu oružjem, ali su se njihove veze brzo razvile otkako su se njihovi čelnici sastali u rujnu u Rusiji, obećavši bližu vojnu suradnju.

Obrambeni sporazum Rusije i Sjeverne Koreje

Ruski predsjednik Vladimir Putin i sjevernokorejski vođa Kim Jong Un nedavno su u Pyongyangu potpisali sporazum o međusobnoj obrani dviju zemalja.

‘AZIJSKI NATO’ Sjeverna Koreja kritizira zajedničke vojne vježbe SAD-a, Japana i Južne Koreje

Po njemu, Rusija mora priskočiti u pomoć Sjevernoj Koreji u slučaju napada treće strane. Istu obvezu ima i Sjeverna Koreja u slučaju napada na Rusiju.

U zapadnom svijetu je obrambeni sporazum Moskve i Pyongyanga ocijenjen kao prijetnja krhkom miru na Korejskom poluotoku i na Dalekom istoku. Smatra se da je uperen ponajprije protiv SAD-a i američkih saveznika u regiji – Južne Koreje i Japana.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.