SKORO SE ONESVIJESTILA Evo što je šokiralo Hrvaticu koja je za blagdane došla kući iz Njemačke

Autor:

29.12.2018. Rijeka - Kosarica u trgovini. "n"nPhoto: Goran Kovacic/PIXSELL

Goran Kovacic/PIXSELL

Svake godine u ovo vrijeme Milena dolazi k svojima u Našice provesti božićne praznike,  a ovog puta posebno je šokirana cijenama.

Milena je Slavonka koja već nekoliko godina s partnerom živi u jednom malom gradu pokraj Marbiurga u njemačkoj saveznoj pokrajini Hessen. Radi u tamošnjoj tvornici čokolada i konditorskih proizvoda.

“Jučer sam išla s mamom u trgovinu i pala na du*e kada sam vidjela koliko što košta. Niti jedna stvar nije jeftinija nego u Njemačkoj”, kazala je za N1.

Pogledala je račun i usporedila cijene:

  • pileća kobasica posebna od 200 grama u Hrvatskoj 2,89 eura, a u Njemačkoj 1,89 eura;
  • majoneza u tubi ovdje je 3,60 eura, a tamo oko 2,35;
  • sirni namaz ovdje je 1,99 eura, a tamo 1,39;
  • parizer, 200 grama, ovdje je 2,99, a tamo 1,39 eura:
  • margarin namaz ovdje je 3,59 eura, tamo 2,59 eura;
  • vanilin šećer ovdje je 1,10, a tamo 90 centi;
  • kilogram junećeg buta ovdje je 9,45 eura, a tamo 9 eura;
  • Kinder čokolada od 100 grama ovdje je 1,99 eura, a tamo 1,19;
  • pakiranje Coca Cole sa šest dvolitrenih boca ovdje je 12,90, a tamo 10 eura;
  • gauda u listićima ovdje je 2,69 eura za 150 grama, a tamo 3 eura za pakiranje od 400 grama;
  • Nescaffe Gold od 200 grama ovdje je 8,99 eura, a tamo 5 eura…

“Vidim da je maslac jako poskupio i tu i tamo. Ali ovdje je poskupio na 4,35 eura, a tamo na 3,25 eura”, dodaje Milena.

MOĆNIJI OD DRŽAVE Šušnjar je lagao o masovnim kaznama za trgovačke lance, evo što smo otkrili

Jeftinije jedino cigarete

Neke cijene su, kaže, podjednake u Njemačkoj i Hrvatskoj pa spominje tunu u maslinovom ulju, feta sir i osvježivač za zahodsku školjku.

Skoro sve je od pola eura do euro i pol jeftinije u Njemačkoj. Nešto čak i više od toga. U Hrvatskoj su jeftinije jedino cigarete“, kaže.

Omekšivač jednog stranog proizvođača u boci od 900 mililitara u Njemačkoj košta 2,75 eura, a ovdje sam isti takav vidjela po cijeni od 4,75 eura. Dva eura više! Nisam vjerovala kad sam vidjela. Također, prijateljica me zamolila da joj iz Njemačke donesem sredstvo za skidanje mrlja jer 400 grama tog sredstva u Hrvatskoj košta 15 eura, a u Njemačkoj pakiranje od 1,6 kilograma košta 12 eura.”

Ispričala je još jednu anegdotu.

“Već drugu godinu zaredom jednoj prijateljici dovozim hranu za psa. Vreća od 15 kilograma suhe hrane te marke koju ona kupuje ovdje košta 70 eura, a tamo 44 eura.”

NEKA JEDU KOLAČE Šušnjar poručio građanima da se ne žale na cijene, nego sami peku kruh. Bulj mu nije ostao dužan

No i Njemačku trese inflacija, tamo je u studenome bila 2,2 posto, a u Hrvatskoj 2,8 posto.

“Prošle subote, prije dolaska u Hrvatsku, bili smo u velikom tjednom šopingu. Ono što smo prije platili 80 eura, sada košta oko 120 eura. I tamo je sve poskupjelo, ali je još uvijek jeftinije nego ovdje”, kaže Milena dodajući da joj je poslodavac u studenome, kada je inflacija narasla iznad dva posto, povećao plaću za 7 posto.
Čini se da Nijemci jako oprezno reagiraju na udar na svoje džepove. Ponajprije tako što, kaže Milena, svojih uobičajenih pet godišnjih odlazaka na odmor (skijanje zimi, putovanja za Uskrs i za blagdan Duhova, ljetovanje na moru i jesenski praznici u listopadu) “srežu” na tri. Suzdržavaju se i od velikih potrošnji u trgovinama, a u većim količinama tada kupuju samo robu koja se prodaje na akcijama.”

Šnicla po glavi

“Evo dva primjera. Nedavno je voćni jogurt bio na akciji. Ja sam kupila pet čašica, a jedan par ispred mene na blagajni kupio je tri kartona. Taj voćni jogurt ima rok trajanja pa ne znam jesu li cijeli tjedan jeli samo to. Također, kad mi kupujemo odreske obično ih kupimo kilogram ili više. A tamo kod domaćih vrijedi pravilo “šnicla po glavi”. Pa ako ih je četvero u kući, kupe četiri šnicle”, ispričala je Milena za N1.

Kava u kafićima u tom dijelu Njemačke u kojem živi košta između 2 i 2,70 eura. U restoranu se, kaže, bečki odrezak s prilogom i salatom može pojesti za 15 eura.

Hrana u restoranima poskupjela je za 15-ak posto. Dok je bio lockdown zbog covida, ugostiteljima su smanjili neke poreze jer je sve stajalo i bilo zatvoreno. Onda su vratili taj porez pa odrezak s prilogom koji je bio 12 eura sada košta 15 eura. Par eura je skuplje, ali ljude tamo uhvati panika čim nešto poskupi već za jedan euro”, govori Milena.

Restorani puni umirovljenika

U kafićima na kavama, dodaje, Nijemci baš puno ne sjede. Radije idu u restorane.

“Dogovore se ljudi, a to i ja s kolegama s posla često radim, pa odu u restoran jesti. Koliko vidim, ni zbog inflacije nisu se odrekli toga. A u restoranima se može vidjeti puno umirovljenika. Nedavno sam na povratku kući naručila pizzu za ponijeti. Kada sam došla po tu pizzu, pizzerija je bila puna starijih ljudi, penzionera. Često vidim puno njih i na doručku u restoranima.

To si hrvatski umirovljenici sa 600 ili 700 eura mirovine ne mogu priuštiti. Tamo onaj tko je odradio puni staž ima mirovinu s kojom može normalno živjeti a još usto i putovati. Znam ljude čija je mirovina od 1.900 pa do 2.300 eura”, ispričala je za N1.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Boba Lazarevic

prije 4 tjedna

Hrvati su se otcijepili od Juge, jer su htjeli biti Njemačka. A sad smo Njemačku čak i pretekli. Divota.