U Domovinskom pokretu raste svijest o tome da će se morati dogovoriti o zajedničkoj koaliciji s HDZ-om jer bi bilo kakav dogovor s Restart koalicijom doveo do pucanja te koalicije iznutra, ali Nacional otkriva tko je u Domovinskom pokretu ipak skloniji razgovorima s Restartom
Ključni ljudi Domovinskog pokreta neće insistirati na revitalizaciji filoustaštva ili nametanju bilo kakvih rigidno desnih stavova pojedinaca sa svojih izbornih lista kada su u pitanju ključni politički pravac i funkcioniranje buduće vlade koju bi mogli sastaviti u dogovoru s HDZ-om. To je dodatna najava značajnih zaokreta u retorici Domovinskog pokreta, započetih u ponedjeljak kada je Miroslav Škoro u intervjuu za 24sata ustvrdio kako on nikada nije izjavio da Domovinski pokret ne bi koalirao s HDZ-om.
I to bi mogla biti ključna nova poruka uoči, po svemu sudeći, tvrdih i napetih pregovora između Domovinskog pokreta i HDZ-a koji će uslijediti nedugo nakon prebrojavanja glasova na nadolazećim parlamentarnim izborima. Ta se tema počela nametati tijekom proteklog tjedna i u diplomatskim krugovima.
Više stranih diplomata neslužbeno je izrazilo bojazan oko toga kojim će političkim putem Hrvatska krenuti budu li u vlasti sudjelovali predstavnici Domovinskog pokreta, koji svoj put prema biračkom tijelu grade prvenstveno na tvrdo desnoj retorici i stavovima koje zastupaju bivši ministar kulture Zlatko Hasanbegović ili Hrvoje Zekanović, a čemu se svojim nazadnim izjavama o pravima žena i pobačaju isprva pridružio i Miroslav Škoro. Međutim, Škoro je u ponedjeljak, u spomenutom intervjuu za 24sata, korigirao i te svoje izjave te izjavio da nije za zabranu pobačaja.
Škori blizak izvor za Nacional kaže: „Nas nitko od diplomatskih predstavnika u Hrvatskoj nije kontaktirao niti je bilo što problematizirao. Ali ne vjerujem da će tu biti bilo kakvih problema. Mi ni prema kome sa svojih izbornih lista nemamo dodatne obaveze. Dogovoren je raspored pozicija na izbornim listama i to je to. Što će donijeti pregovori, to ćemo vidjeti. Ali o svemu je još prerano govoriti jer će sve diktirati broj osvojenih mandata.“
Više stranih diplomata neslužbeno je izrazilo bojazan kojim će političkim putem krenuti Hrvatska budu li u vlasti sudjelovali predstavnici Domovinskog pokreta koji grade put na tvrdo desnoj retorici
Visoki politički izvor blizak vrhu HDZ-a tvrdi kako bez obzira na različite projekcije konačnog broja osvojenih saborskih mandata, rastu šanse da će biti postignut dogovor između HDZ-a i Domovinskog pokreta. Dijelom navodi da te šanse rastu i zato što jedino neka nova koalicijska varijanta može dugoročnije opstati na vlasti suočena s gospodarskom krizom koja će najesen tek početi eskalirati. A ta nova koalicijska varijanta, po svemu sudeći, mogla bi na čelu ključnih gospodarskih državnih resora imati pripadnike Domovinskog pokreta.
Taj izvor to je dodatno objasnio ovako: „Bude li se Domovinski pokret krenuo dogovarati s predstavnicima Restart koalicije, njihova će platforma odmah puknuti. Međutim, jednako tako, mogla bi puknuti i Restart koalicija. IDS bi u tom slučaju odmah napustio koaliciju, odnio bi svoje mandate, a to bi bili spremni učiniti još neki članovi te koalicije. Drugim riječima, to bi bila nemoguća misija za obje strane. Osim toga, raste svijest u Domovinskom pokretu o tomu kako je sve izvjesnije da će se morati dogovoriti s HDZ-om. Naročito u svjetlu tvrdnji njihovih financijera da oni nisu uložili svoj novac kako bi Škoro bio u opoziciji.“
U svjetlu tih navoda isti izvor dodao je da će pregovori nesumnjivo biti izuzetno tvrdi, da ostaje činjenica da će Domovinski pokret kao početnu pregovaračku poziciju postaviti zahtjev da Andrej Plenković ne može biti premijer te da će tražiti veći broj utjecajnih resora u državnoj upravi, uključujući ministarstva energetike, gospodarstva, poljoprivrede, kao i još neka, te HEP i još jednu veliku državnu tvrtku. Ali će se to mijenjati iako je Škoro u ponedjeljak izjavio i da se Plenković prema njima bez pokrića postavio prilično nadmeno. O tomu isti izvor dodaje:
„Bit će izuzetno tvrdi u pregovorima. Naročito će na tomu insistirati pojedinci unutar Domovinskog pokreta koji naginju prema Restartu. Oni smatraju da bi s eventualnom propašću pregovora njihove šanse na ponovljenim izborima bile još bolje, za razliku od HDZ-a. Jer misle da bi se dio HDZ-a mogao jako brzo okrenuti protiv Plenkovića ako on ne uspije formirati vlast. Pa će zato u Domovinskom pokretu insistirati na tomu da u koaliciji ne može biti Milorad Pupovac, da briga o pronalasku nestalih u Domovinskom ratu mora postati apsolutni prioritet te da se zatopljavanje odnosa sa Srbijom, kao i dinamika njena pristupa EU-u, moraju jače uvjetovati upravo tom tematikom. Ali nije isključeno i da zbog dogovora s HDZ-om otpadnu iz Domovinskog pokreta neki njegovi članovi.“
Više izvora bliskih Domovinskom pokretu, ali i oni upoznati s njihovim unutarnjim prilikama, navode da bi trojica njihovih članova mogla biti sklonija tomu da Domovinski pokret krene u pregovore s Restart koalicijom. Uz opasku da će realnost tih navoda prvenstveno ovisiti o broju osvojenih mandata Domovinske koalicije, oni navode da su to Lazar Grujić, Nenad Matić, pa čak možda i Igor Peternel. Međutim, takva predviđanja mogu se svrstati i u zonu političkih spinova, uobičajenih za završne faze predizbornih kampanja.
Među tim su spinovima, čini se, i tvrdnje koje su plasirane iz izvora bliskih HDZ-u, prema kojima su se 18. lipnja tajno sastali Davor Bernardić, Krešo Beljak i Miroslav Škoro. Izvor blizak Miroslavu Škori o tomu za Nacional kaže:
„To su gluposti nulte kategorije koje jedino mogu plasirati pojedinci iz HDZ-a. Samo njima bi odgovaralo da se takve insinuacije u zadnjem tjednu kampanje probiju do javnosti kao tobože relevantna vijest. Jer bi takav sastanak srušio rejtinge i Restart koalicije i Domovinskog pokreta.“
‘Mi ni prema kome sa svojih izbornih lista nemamo dodatne obaveze. Dogovoren je raspored pozicija na izbornim listama i to je to. Što će donijeti pregovori, vidjet ćemo’, kaže Škori blizak izvor
Slično mišljenje o tomu ima i predsjednik SDP-a Davor Bernardić. On je za Nacional oštro demantirao tvrdnje da su 18. lipnja on i predsjednik HSS-a Krešo Beljak održali sastanak s Miroslavom Škorom. Bernardić je rekao da je riječ o još jednoj u nizu podvala HDZ-a u predizbornoj kampanji te je dodao:
„To su obične gluposti. Očito u HDZ-u vladaju panika i strah od gubitka izbora kada šire takve podvale. Mogu vam točno reći da sam 18. lipnja prvo održao press konferenciju u Zagrebu s Davorkom Vidovićem pa sam nakon toga jurio u Koprivnicu gdje smo imali službeni početak kampanje, a nakon toga sam se vratio u Zagreb i gostovao u emisiji ‘RTL Danas’. Nakon svega sam navečer još sjeo u avion za Dubrovnik, gdje sam idućeg dana imao obveze u kampanji. Dakle, kao što se vidi, za bilo kakav sastanak jednostavno nije bilo vremena.“
U sličnu kategoriju mogu se svrstati i navodi kako je već sada, u završnici predizborne kampanje, unutar jednog dijela članova predsjedništva HDZ-a započela intrigantna neformalna diskusija o sudbini Andreja Plenkovića ako se ispostavi da će Domovinski pokret pod svaku cijenu insistirati na tome da on ne može biti premijer u drugom mandatu. Izvor blizak HDZ-u o tomu za Nacional kaže:
„Počeli su neki neformalni razgovori o mogućem alternativnom kandidatu HDZ-a ako Domovinski pokret bude izričito protiv Plenkovića na premijerskoj poziciji. I to s pozicije da HDZ naprosto ne bi smio završiti u opoziciji. Pa se sada razmišlja o tome tko bi mogao biti alternativa Plenkoviću.“
Više izvora bliskih Domovinskom pokretu tvrdi da bi čak trojica njihovih članova mogla biti sklonija tomu da Domovinski pokret krene u pregovore s Restartom. To su Lazar Grujić, Nenad Matić i Igor Peternel
Takve tvrdnje stigle su i do vrha Domovinskog pokreta. Izvor blizak Škori navodi da se točno zna tko u Slavoniji o tomu diskutira, a navodno se već licitira i s jednim potencijalnim kandidatom. Međutim, čak i izvor iz vrha Domovinskog pokreta za Nacional kaže da je tu riječ o temeljito preuranjenim tvrdnjama koje su na izrazito dugom štapu i navodi:
„Sve će prije svega ovisiti o broju mandata koje će Domovinski pokret osvojiti. Budemo li imali manje od 30 mandata, teško ćemo moći uopće pomišljati na takav zahtjev. Osim toga, Domovinski pokret ni u kojem slučaju ne bi uvjetovao HDZ-u tko bi trebao biti njihov premijerski kandidat. A podsjećam da mi nismo ni otvarali neke posebne negativne teme oko HDZ-a, dok se to za drugu stranu ne može tvrditi.“
Štoviše, izvor blizak HDZ-u navodi da je Miroslav Škoro puno više iziritiran tim napadima nego što su to u Domovinskom pokretu spremni priznati. Isti izvor navodi kako je Škoro uvjeren da HDZ stoji iza svih medijskih napisa u kojima se kritički progovara o članovima njegove obitelji te da bi to moglo otežati pregovarački proces dviju strana o budućoj vladajućoj koaliciji.
S druge strane, izvor blizak Domovinskom pokretu navodi kako pojedinci iz HDZ-a tijekom proteklih nekoliko dana čak provode lažne ankete s ciljem utjecaja na biračko tijelo da glasovima za Domovinski pokret ne rasipa glasove s desnice.
‘To su gluposti nulte kategorije koje jedino mogu plasirati pojedinci iz HDZ-a. Samo njima bi odgovaralo da se to u finalu kampanje plasira javnosti’, kaže izvor o navodnom sastanku Škore s Beljakom i Bernardićem
Čak je Nacionalu dostavio popis pitanja koja neimenovana „agencija“ postavlja anketiranima u telefonskom razgovoru. Jedan član Domovinskog pokreta bio je tako anketiran i poslije je vodstvu Domovinskog pokreta ovako opisao što su ga pitali:
„Prvo su me pitali za koga ću glasati. Kada sam rekao za Domovinski pokret, pitali su me jesam li za koaliciju Domovinskog pokreta s SDP-om nakon izbora. Kada sam rekao da se to neće dogoditi, pitali su me kako mogu biti siguran. Na koncu su me pitali smatram li da se glasom za Domovinski pokret rasipaju glasovi desnice, što na vlast dovodi ljevicu.“
Izvor blizak Domovinskom pokretu dodatno navodi kako su neke njegove članove suočili s istim pitanjima, nazivajući ih s telefonskog broja koji pripada sjedištu gradske organizacije HDZ-a u Zagrebu.
Sve to pokazuje da se u zadnjem tjednu predizborne kampanje razvija sve prljaviji obračun dviju strana koje će, sudeći po trenutnim predizbornim anketama, biti ključni faktori za sastavljanje buduće vladajuće koalicije.
Komentari