U nedjelju se na ‘Drosini’ igra uvijek žestoki i zanimljivi Derbi della Učka: Istra 1961 – Rijeka. Rivalitet Fiumana i Istrijana ojačan je od hrvatske neovisnosti, a imao je i jako zanimljivih epizoda. Na Kvarneru su se sjetili jedne raritetne. Iz 1946.
Dvanaesto kolo HNL-a počinje u petak (18.00) gostovanjem Dinama u Šibeniku, završava u nedjelju (17:30) utakmicom Varaždin – Hajduk pred prepunim stadionom, a dva i pol sata ranije na ‘Drosini’ igraju: Istra 1961 i Rijeka.
Derbi della Učka. Istinski rivalitet koji se ‘zalaufao’ otkad je Istra postala stalni i stabilni prvoligaš. Inače, ta kompetitivnost traje cijelo stoljeće, kako su se prisjetili na službenoj web stranici HNK Rijeka.
JE LI ĐALOVIĆ ‘BIVŠI’? Rijeka (još) nema igru, ali trener ima upravu iza sebe
I bilo je svakakvih epizoda. S jednom posebno kuriozitetnom, u prvoj godini nakon Drugog svjetskog rata. Evo što su o rivalstvu dva kluba koje dijeli jedna planina (točnije: tunel) u najavi napisali s kvarnerske strane Učke…
“Od 2004. godine, kada se NK Istra 1961 (tada NK Pula 1856, kasnije NK Pula Staro Češko, NK Pula, a od 2007. godine pod današnjim imenom NK Istra 1961) vratila u prvoligaško društvo, Rijeka je protiv Istre 1961 odigrala 61 prvenstvenu utakmicu, ostvarivši 40 pobjeda, 16 remija i pet poraza.
Zanimljivosti ogleda Rijeke i Istre 1961 dodatno obogaćuju brojni igrači koji su nosili dresove oba kluba, posebice oni s istarskog poluotoka koji su u riječkom dresu postigli značajne uspjehe. Najtrofejniji među njima je Andrej Prskalo, koji je iz Istre 1961 prešao u Rijeku te osvojio šest trofeja (i još jedan ranije), čime je postao najtrofejniji riječki nogometaš. Značajan trag ostavili su i Elvis Scoria, Luka Marić, Fausto Budicin, Mateo Bertoša i drugi.
S klupe obje momčadi momčadi su vodili Milivoj Bračun, Nenad Gračan, Srećko Juričić, Robert Rubčić, Zoran Vulić, Goran Tomić, Elvis Scoria i Fausto Budicin. Posebno mjesto zauzimaju Elvis Scoria i Fausto Budicin, koji su za oba kluba igrali i trenirali ih. Jedini igrač koji je postizao golove u međusobnim susretima za oba kluba je Sandi Križman, dok je najbolji strijelac tih susreta Antonio Mirko Čolak s devet golova, a slijedi ga aktualni igrač Niko Janković.
Povijest rivalstva između najboljih nogometnih klubova iz Rijeke i Pule seže u rane dvadesete godine prošlog stoljeća, kada su brojni riječki (Juventus Enea, CS Olympia, CS Gloria, CS Fiume, Veloce, Magazzini Generali) i pulski klubovi (Polese, Grion, Edera) igrali službene i neslužbene utakmice. Nakon 1946. godine međusobni susreti postali su rjeđi, ali su dobivali na natjecateljskom naboju. Početak pravog rivaliteta između riječkog i pulskog nogometa obilježava anegdota iz 1946. godine, kada su riječki Kvarner i pulski USC Operai odigrali dvije kvalifikacijske utakmice za ulazak u Prvu jugoslavensku ligu.
U prvom susretu u Rijeci pobijedili su Puljani rezultatom 2:1, dok su u uzvratu slavili Riječani s 4:1, osiguravši ulazak u Prvu jugoslavensku ligu. Ipak, utakmica je odigrana u sjeni velike tragedije: dan ranije, eksplozija mine na jednoj od pulskih plaža odnijela je živote brojnih kupača. Nogomet je tada bio u drugom planu, ali utakmica nije odgođena, što je izazvalo nezadovoljstvo pulskih navijača koji su u 74. minuti prekinuli susret. Svjedoci tog vremena spominju i anegdotu iz istog susreta: tijekom poluvremena domaćin je Riječanima poslužio čaj kojeg, iz opreza, nitko od igrača i stručnog stožera nije popio. Čaj je kušao tek jedan klupski djelatnik, koji je – prema kronikama – prespavao cijelo drugo poluvrijeme!
U idućih 45 godina rivalstvo između Rijeke i pulskih klubova donekle je utihnulo jer su se rijetko susretali u drugoj ligi ili Kupu bivše države. Ono se ponovo rasplamsalo nakon raspada Jugoslavije i osnivanja Prve HNL, u kojoj su se oba kluba našla. U posljednjih nekoliko godina, osobito rastom kvalitete Istre 1961, rivalstvo je opet u fokusu, a susreti ovih klubova, bilo da se igraju u Rijeci ili Puli, uvijek su dobro posjećeni uz sjajnu navijačku atmosferu s tribina“.
Komentari