SKANDAL U SKOPLJU Čekaju li južni Balkan burna vremena?

Autor:

epa11327862 Gordana Siljanovska Davkova, VMRO-DPMNE presidential candidate talks during a press conference in Skopje, Republic of North Macedonia, 08 May 2024. Early results from the State Election Commission show that Gordana Siljanovska Davkova is set to become the first female president of North Macedonia.  EPA/Georgi Licovski

HINA/EPA/Georgi Licovski

Njemački mediji pišu o novoj predsjednici Sjeverne Makedonije koja je u svom obraćanju u parlamentu ‘zaboravila’ riječ ‘Sjeverna’ u imenu države. Ocjenjuje se da je to provokacija za susjedne zemlje.

Pod naslovom “Ukidanje Sjevera” Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) donosi tekst u kojem se između ostalog kaže da je Gordana Siljanovska-Davkova postala prva žena na dužnosti predsjednice Sjeverne Makedonije, iako bi se, kako piše list, “ona usprotivila tom iskazu”.

“Ne zato što sebe ne vidi kao ženu, već zato što se država, čija je sada najviša predstavnica, iz njene perspektive i dalje zove onako kako se zvala prije preimenovanja 2018. – Makedonija. Tim držanjem je nova predsjednica već prilikom preuzimanja dužnosti izazvala skandal.

Na svečanosti u makedonskom parlamentu u nedjelju Siljanovska-Davkova je demonstrativno položila prisegu državi koja se zove “Makedonija”, nakon čega je ceremoniju demonstrativno napustila grčka veleposlanica.

PREKRŠILA DOGOVOR Inauguracija nove predsjednice Sjeverne Makedonije oživjela spor s Grčkom

FAZ potom objašnjava pozadinu spora i Prespanskog sporazuma između Skoplja i Atene, koji je potpisan u lipnju 2018. Prema njemu Makedonija mijenja ime u Sjeverna Makedonija.

Njemački lisz podsjeća da je sporazum bio dobar i za Atenu, čija je politika blokade prema Skoplju značila opterećenje i za Grčku. Za promjenu imena države na referendumu u tadašnjoj Makedoniji glasalo je 91,5 građana, iako je na referendum izašlo svega 37 posto ljudi s pravom glasa, a zakon predviđa najmanje 50 posto.

Pozivi na bojkot nacionalno-konzervativne oporbene stranke VMRO-DPMNE bio je uspješan, referendum je bio nevažeći. Kako je referendum imao samo konzultativni karakter, tadašnja vladajuća koalicija predvođena socijaldemokratima je zanemarila rezultate i nametnula je promjenu naziva države u parlamentu s dvotrećinskom većinom organiziranom na upitan način”, piše FAZ.

Bruxelles upozorava

“Gordana Siljanovska-Davkova nikada nije priznala tu proceduru i označila ju je kao protuustavnu. Sada je predsjednica dok je VMRO, stranka bojkota iz 2018., na parlamentarnim izborima postala najjača politička snaga. Šef stranke Hristijan Mickoski je nakon neuspješnog referenduma prije šest godina rekao: ‘To je Makedonija. Makedonija je pokazala da sporazum (s Atenom) nije prihvatljiv‘. Međutim, sada to više nije geslo lidera oporbe već čovjeka koji će vjerojatno biti premijer u zemlji koja je članica NATO-a, kao i predsjednice države kojoj je VMRO blizak”, piše FAZ.

SJEVERNA MAKEDONIJA VRMO-DPMNE u potrazi za koalicijskim partnerima

I berlinski dnevni list Tageszeitung (TAZ) piše o diplomatskom izgredu u Skoplju: “Pritom Siljanovska-Davkova nikada nije krila što misli o novom imenu Sjeverna Makedonija. ‘Pravo na samoodređenje je osobno pravo. Nitko nema pravo narediti nekome da koristi nešto što njegov duh i njegovo srce ne prihvaćaju’, rekla je nekoliko dana uoči izbora.

Istovremeno je bila jasna: “Kada kažem da neću koristiti riječ ‘sjeverna’ to ne znači da ću je ukloniti sa zgrada institucija, s ploča na međunarodnim konferencijama i u bilateralnim susretima. Govorim za sebe osobno. Poštovat ću riječ ‘sjeverna’ ali je neću upotrebljavati’.”

FAZ dalje opisuje oštru reakciju grčkog premijera Kyriakosa Mitsotakisa koji je ponašanje nove predsjednice Sjeverne Makedonije nazvao “provokativnim”, ali i “ilegalnim” i “neprihvatljivim”.

“On je 2018. bio u oporbi i radi predizbornog taktiziranja javno se izjasnio protiv sporazuma o rješenju “spora oko imena”. Neslužbeno je pozdravio činjenicu da mu je njegov prethodnik Alexis Tsipras s puta uklonio vanjskopolitičku prepreku.

U tekstu se navodi da je predsjednica Europske komisije također opomenula Skoplje da je važno da Sjeverna Makedonija “svoje sporazume, uključujući i Prespanski sporazum, poštuje bez ograničenja”.

“Ipak, upozorenje koje je izrekla Ursula von der Leyen ima slabu točku. Naime, u ‘uspješan put ka pristupanju EU-u’ većina u Sjevernoj Makedoniji više ne vjeruje“, piše FAZ.

U tekstu se podsjeća da je poslije sporazuma s Atenom Skoplje bilo suočeno s odbijanjem Francuske, a potom Bugarske da se omogući početak pristupnih pregovora, kao i s povećanim zahtjevima albanske manjine koja čini četvrtinu stanovništva.

“Moguće je da južni Balkan čekaju burna vremena”, zaključuje FAZ, prenosi Deutsche Welle.

PRVA ŽENA NA ČELU DRŽAVE Oporba u Sjevernoj Makedoniji odnijela veliku izbornu pobjedu

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.