Krajem ovog tjedna Europski sud za ljudska prava trebao bi objaviti presudu u predmetu ‘Mamić protiv Hrvatske.
Europski sud za ljudska prava koncem ovog tjedna objavit će presudu u predmetu kolokvijalno nazvanom ‘’Mamić protiv Hrvatske’’, u kojemu osuđeni i odbjegli braća Zoran i Zdravko Mamić te bivši poreznik Milan Pernar tvrde da im je povrijeđeno pravo na pravično suđenje. Sve se odnosi na suđenje u Osijeku zbog izvlačenja ukupno 116 milijuna nekadašnjih kuna iz Dinama, kada je Zdravko Mamić osuđen na 6,5 godina zatvora, Zoran Mamić na 4 godine i dva mjeseca, a Pernar na tri godine i dva mjeseca zatvora. Tada je osuđen i Mamićev bliski suradnik Damir Vrbanović, no njegovu pravomoćnu presudu na tri godine zatvora ukinuo je Ustavni sud, uz obrazloženje da suđenje nije bilo pravedno jer je Mamić podmitio suce osječkog suda, odnosno sam ih je prijavio za mito. Taj argument Mamiću i Pernaru nije usvojen pa su pokrenuli spor pred Europskim sudu za ljudska prava koji je njihov predmet uzeo u razmatranje i tako neizravno dao do znanja da u njemu moguće vidi neke validne argumente.
Ali uoči objave presude u sporu Mamića protiv Hrvatske, Europski sud za ljudska prava našao se u krajnje kontroverznoj i još uvijek nerazjašnjenoj situaciji koja se laički može svesti na jednu jednostavnu rečenicu: o sudbini Mamića čak i ondje mogle bi odlučivati osobe koje su se svojevremeno našle na njegovu platnom spisku.
Radi se o Davoru Derenčinoviću koji je 1. siječnja 2022. godine imenovan na osmogodišnji mandat hrvatskog suca u toj instituciji, kojeg je nekoliko godina ranije, s bivšom predsjednicom Ustavnog suca Jasnom Omejec i još četvero profesora prava, angažirao Mamićev odvjetnik Veljko Miljević za izradu pravnih mišljenja za potrebe njegove obrane. Derenčinović je tada bio zaposlen na Pravnom fakultetu u Zagrebu, a u stručnim i političkim krugovima njega se spominje kao ‘’kadar Vladimira Šeksa’’ još otkako je bivšoj predsjednici Kolindi Grabar Kitarović predložio pomilovanje Vanje Goldberga, prijatelja Šeksova sina, zbog čega je ona raspustila svoju komisiju za pomilovanja.
‘’O Mamićevoj tužbi protiv Hrvatske odlučuje odbor od tri člana ili vijeće od sedam članova, u kojemu se po pravilima suda mora naći i hrvatski sudac, odnosno Davor Derenčinović. Koliko je poznato, on dosad nije zatražio svoje izuzeće od novog predsjednika suda, Slovenca Marka Bošnjaka, premda pravila suda i pisana pojašnjenja tih pravila eksplicitno to propisuju – a ako je to točno, radi se o prvoklasnom skandalu na europskoj razini. Dakle, sasvim izvjesnoj situaciji da presudu višestruko optuženoj i osuđenoj osobi donosi sudac koji je prije samo nekoliko godina radio za tu osobu’’, rekao je za Nacional pravni stručnjak koji je vrlo dobro upoznat s ovom situacijom.
O sudbini Mamićeve tužbe mogao bi odlučivati Davor Derenčinović kojeg je nekoliko godina ranije angažirao Mamićev odvjetnik Veljko Miljević za izradu pravnih mišljenja za potrebe njegove obrane
Po pravilima Europskog suda za ljudska prava, ako Derenčinović i zatraži svoje izuzeće, predviđeno je da ga u ovom predmetu mijenja netko s liste ‘’ad hoc sudaca’’ – a na toj listi se između ostalih nalazi upravo Jasna Omejec, bivša predsjednica Ustavnog suda koja se poput Derenčinovića istaknula pisanjem opsežnih i skupo plaćenih pravnih mišljenja u Mamićevu korist.
Nacional je u više navrata ekstenzivno pisao o vrlo dvojbenom djelovanju Jasne Omejec i petorice pravnih stručnjaka Davora Derenčinovića, Viktora Gotovca, Zorana Burića, Lea Cvitanovića i Igora Vuletića koje se u stručnim krugovima proglašavalo ‘’pravnom prostitucijom’’. Jasna Omejec je između ostalog službeno napisala kako smatra da bi Ustavni sud u Mamićevu slučaju stvari mogao vratiti na početak postane li prva presuda protiv njega pravomoćna, na temelju optužnice koju je zastupao neovlašteni zastupnik USKOK-a, što je argument koji je kasnije pravomoćno odbijen na svim sudskim instancama.
Davor Derenčinović s Leom Cvitanovićem u svojoj je pravnoj ekspertizi za Mamićeve potrebe pronalazio povoljniji tretman osumnjičenika za zločinačko udruživanje, a kasnije je samostalno tumačio ugovore o izručenju između Hrvatske i BiH i u njima uglavnom pronalazio rupe i argumente kojima bi se Mamićevo izručenje iz susjedne države moglo spriječiti.
Za svoj angažman, poput bivše sutkinje Jasne Omejec i četvorice kolega pravnih stručnjaka, bio je plaćen – legalno, ali moralno vrlo upitno, kako su još 2019. godine objašnjavali sugovornici Nacionala.
U kandidaturi za hrvatskog suca pri Europskom sudu za ljudska prava ni Derenčinović ni vlada Andreja Plenkovića nisu spomenuli njegov krajnje dvojben angažman pisanja pravnih mišljenja za kasnije pravomoćno osuđenog kriminalca kao ni vrlo dvojbenu ulogu oko navodnog trgovanja utjecajem oko predsjedničkih pomilovanja.
‘’Teško je očekivati da će to priznati kada mu Mamićev predmet dospije u ruke, no treba pričekati presudu pa vidjeti’’, objašnjava jedan od Nacionalovih izvora, označavajući ovaj slučaj kao mogući ‘’europski skandal u nastajanju’’.
Komentari