Sjedinjene Države objavile su da su evakuirale svoje zaposlenike iz veleposlanstva u Sudanu, a Francuska će svoje diplomate evakuirati u nedjelju pošto sukob suparničkih vojnih frakcija u toj zemlji ne pokazuje znakove popuštanja.
Američki predsjednik Joe Biden rekao je da SAD privremeno obustavlja rad veleposlanstva u Kartumu, ali ostaje predan sudanskom narodu. Ponovio je poziv za primirje.
“Zaraćene strane moraju primijeniti trenutni i bezuvjetni prekid vatre, omogućiti nesmetan humanitarni pristup i poštivati volju sudanskog naroda”, priopćio je Biden.
Televizijski prijenosi uživo pokazuju da se gusti dim još uvijek nadvija nad glavnim gradom Kartumom i njegovim gradovima prijateljima Bahrijem i Ombdurmanom, dok pucnjava još uvijek odjekuje u nekim područjima, rekao je Reutersov reporter.
Borbe su izbile u glavnom gradu Kartumu i drugim dijelovima zemlje 15. travnja, četiri godine nakon što je dugogodišnji autokrat Omar al-Bašir svrgnut u narodnoj pobuni.
Sudanska vojska sukobljava se s paravojnim Snagama za brzu podršku (RSF), koje su zajedno izvele državni udar 2021., ali su se posvađale tijekom pregovora o formiranju civilne vlade i integracije RSF-a u oružane snage. U sukobu je do sad ubijeno više od 400 ljudi.
Vojska pod vodstvom Abdela Fattaha al-Burhana i RSF-a na čelu s Mohamedom Hamdanom Dagalom, poznatim kao Hemedti, nisu poštovali primirje koje se dogovaralo gotovo svakodnevno, uključujući trodnevno primirje za islamski blagdan Ramazanski bajram koji je započeo u petak.
Intenzivne borbe nastavile su se oko vojnog stožera u središtu Kartuma i zračne luke, zatvorene zbog sukoba.
RSF je priopćio u nedjelju da su njihove snage bile na meti zračnih napada u četvrti Kafuri u Bahriju i da su deseci “ubijeni i ozlijeđeni”.
“Oštro osuđujemo ovo izdajničko ponašanje koje nije u skladu s proglašenom obvezom 72-satnog primirja”, naveo je RSF u priopćenju.
Helikopteri Chinook
Borbe u Sudanu razorile su plan obnove civilne vlasti, dovele već osiromašenu zemlju na rub humanitarne katastrofe i zaprijetile širim sukobom koji bi mogao uvući vanjske sile.
Bilo kakvo popuštanje borbi moglo bi ubrzati očajničku želju za bijegom mnogih stanovnika Kartuma pošto su već danima zarobljeni u domovima ili četvrtima i s borcima koji tumaraju ulicama.
I diplomati i strani državljani nastoje se domoći izlaza.
Američki dužnosnici rekli su da su specijalne snage sa zrakoplovima, uključujući helikoptere MH-47 Chinook, ušle u glavni grad Sudana u subotu iz američke baze u Džibutiju i bile samo jedan sat prizemljene kako bi izvukle manje od 100 ljudi.
Chris Maier, pomoćnik ministra obrane, rekao je da bi američka vojska mogla koristiti bespilotne letjelice ili satelitske snimke kako bi identificirala prijetnje Amerikancima koji putuju kopnenim rutama iz Sudana ili postaviti pomorsku imovinu u sudansku luku kako bi pomogla Amerikancima koji stignu ondje.
Zamjenik državnog tajnika za upravljanje John Bass rekao je da su neki Amerikanci i drugi državljani uspješno putovali kopnom od Kartuma do Port Sudana na Crvenom moru, što se, kako je rekao, činilo kao izazovno putovanje s obzirom na nestašicu goriva, hrane i dostupne vode.
Saudijska Arabija već je evakuirala državljane iz Port Sudana na Crvenom moru, oko 650 kilometara od Kartuma. Jordan će koristiti istu rutu za svoje državljane.
Egipat, koji ima više od 10.000 građana u Sudanu, pozvao je svoje državljane izvan Kartuma da se upute u egipatski konzulat u Port Sudanu i u konzularni ured u Wadi Halfi na granici s Egiptom, dok se priprema njihova evakuacija. To je ohrabrilo one u Kartumu da se sklone i čekaju da se situacija poboljša.
Osim u Kartumu, izvještaji o najgorem nasilju dolaze iz Darfura, zapadne regije na granici s Čadom u kojoj je izbio sukob 2003. godine i ostavio za sobom 300.000 mrtvih i 2,7 milijuna raseljenih.
Komentari