UEFA natjecanja su stigla do poluvremena i lagano se već sumiraju ostvareni rezultati, bodovni i financijski. S druge strane gleda se i korak naprijed prema novom sustavu od sezone 2024./25. Nažalost, Hrvatska neće imati dva predstavnika u kvalifikacijama za Ligu prvaka iduća dva natjecanja, koje donosi čarobno 15. mjesto (bodovi ostvareni u posljednjih pet sezona). A i ono za treću je upitno jer nam odmiču ostale države.
Za ždrijeb iduće sezone smo zauzeli 19. poziciju, a rezultatima ove sezone (koji se boduju za novi sustav 2024./25.) trenutno smo na istom mjestu. Istina, možemo još i pasti dvije pozicije. Naši klubovi su gledajući samo ovu sezonu zauzeli tragičnu 29. poziciju.
Za razliku od ostalih Dinamo marljivo skuplja bodove, ali ove sezone je podbacio za svoje standarde. Osvojio ih 7.00, najmanje u zadnjih pet sezona (14.00; 8.00; 17.00; 9.00). Takav je taj sustav bodovanja UEFA-e. Plasmanom u Europsku ili Konferencijsku ligu sigurno bi nadmašio ovaj rezultat. Moglo bi se diskutirati je li ovo nepravedno prema Ligi prvaka ili je ipak previše nagrade u druga dva natjecanja. I UEFA je na neki način priznala grešku pa će Konferencijska liga od sezone 2024./25. imati dva kola manje u skupinama što znači i smanjena mogućnost skupljanja bodova za koeficijent.
Dinamo je ovim napravio i sebi medvjeđu uslugu jer sad su potencijalni suparnici za novi sustav natjecanja uhvatili korak za moguće direktno mjesto u Ligi prvaka (naravno, ukoliko Plavi postanu prvak Hrvatske iduće sezone). Naime, prema novom rješenju mjesto osvajača Lige prvaka prethodne sezone koji ostvari plasman kroz domaću ligu preuzima prvak s najviše bodova u kvalifikacijama. Trka će se iduće sezone voditi između prvaka država koje su plasirane iza 10. mjesta na UEFA tablici (ostali imaju direktne predstavnike). Trenutni poredak potencijalnih klubova i njihovi trenutni bodovi za tu sezonu: Šahtar Donjeck 51.000, Glasgow 49.000 (ako Škotska ispadne iz top 10 – trenutno 9.), Salzburg 43.000 (ako Austrija ispadne iz top 10 – trenutno 10.), Basel 42.500, Dinamo 41.000, Slavia 38.000, Kopenhagen 36.500, C. zvezda 35.000 (ako Srbija ne uđe u top 10 – trenutno su 11.)
Ipak, utjeha je uvijek u novcu. Dinamo je tako ove sezone zaradio više od 25 milijuna eura.
Sve je poremetio sjajan rezultat Turske ove sezone, koji može biti i putokaz svim drugim državama kako je dovoljna i jedna odlična sezona za ogroman uspjeh.
Turska je startala ovu sezonu kao 20. država. Iza Hrvatske! U kvalifikacijama su ostvarili 9 pobjeda, 6 neriješenih rezultata i 5 poraza pa im je čak četiri kluba od njih pet ušlo u grupnu fazu natjecanja: Fenerbahce, Istanbul, Sivasspor i Trabzonspor. Jedino Konyaspor nije uspio protiv Vaduza. S tim da je Fenerbahce ispao iz kvalifikacija Lige prvaka od Dinama Kijev (pa ga dva puta dobio u skupinama Europske lige).
I tu nisu stali. Grupna faza je bila još bolja. Ostvarili su 14 pobjeda, 5 remija i 5 poraza pa su svi prošli skupinu. Fenerbahce kao prvi u grupi Europske lige (Rennes, AEK Larnaca, Dinamo Kijev), a Trabzonspor kao treći u svojoj skupini (Ferencvaros, Monaco, C. zvezda). Istanbul kao prvi u grupi Konferencijske lige (Fiorentina, Hearts, Rigas), jednako kao i Sivasspor (Cluj, Slavia, Balkani).
To je trenutno 6. rezultat (10.800) ove sezone čime su stigli do 12. pozicije (31.100) na UEFA ljestvici za sezonu 2024,/25. I hvataju 10. poziciju koja donosi direktan plasman prvaku u skupine Lige prvaka. S obzirom na četiri kluba u natjecanju i malu razliku (11.Srbija 31.875, 10.Austrija 33.600) vrlo je moguće da tamo i završe.
Time bi Dinamu (ako postane prvak 2023./24.) gurnuli Salzburg u borbu za direktan plasman u skupine Lige prvaka. Od konkurenata za to mjesto u natjecanju su ove sezone ostali: Šahtar, Salzburg i Basel pa će trebati iduće sezone opet marljivo skupljati bodove.
Još kad bi ostali hrvatski klubovi dali ruke, i radi nacionalnog koeficijenta i radi sebe.
Renato Čupić
Komentari