SITUACIJA NA GRANICI Načelnik Uprave: Hrvatska policija uspješno otkriva krijumčare, ali treba mijenjati EU zakone

Autor:

Photo: HRT

Zoran Ničeno, načelnik Uprave za granicu Ministarstva unutarnjih poslova, komentirao je podatke koji govore da je prošle godine u Hrvatsku nezakonito ušlo 67 tisuća ilegalnih migranata. Također je naglasio kako su potpuno neistinite medijske izjave da se radi o tisućama osoba koje se vraćaju tajnim noćnim letovima.

Podaci kažu da je u Hrvatsku  nezakonito ušlo 67 tisuća ilegalnih migranata.

“Ogromna brojka zaista, pritisak na ovom našem dijelu zapadnobalkanske rute bio je iznimno velik. Interesantna je činjenica da je Srbija ove godine pojačala mjere na granici s Mađarskom i da je veliko povećanje ulaska migranta u BiH, preko 35 posto. Istovremeno, naporima Hrvatske policije, mi bilježimo pad od 18-19 posto ilegalnih prelazaka”, rekao je Ničeno.

‘Hrvatska policija povećava broj otkrivanja krijumčara’

Upitan kako je moguće da krijumčarski lanci i dalje praktički neometano funkcioniraju, Ničeno je naglasio kako se policija fokusira na sve sudionike krijumčarenja.

-“To je kao da me pitate zašto prostitucija još uvijek postoji. Hrvatska policija raznim alatima povećava broj otkrivanja krijumčara i krijumčarskih lanaca. Tu govorimo o najnižim sudionicima organiziranog kriminala do onih koji zaista organiziraju grupe krijumčara”, rekao je.

Hrvatska je, kako kaže, pokazala svoju snagu kada se radi o suzbijanju krijumčarenja. Podsjetio je kako je EUROPOL dao Hrvatskoj rukovođenje međunarodne akcije koja se fokusira na vođe krijumčarskih lanaca.

‘U Hrvatskoj danas 653 tražitelja azila’

Govoreći o brojkama tražitelja azila, otkrio je kako su ove godine 5584 osobe zatražile azil.

“Ove godine je 5584 osobe zatražilo azil. To je smanjenje od 18,8 posto, rekao je Ničeno i nastavio:

“Danas se u Hrvatskoj nalaze 653 tražitelja azila. Trend je da se oni vrlo kratko zadržavaju u Hrvatskoj. To su brojevi koji su minimalni gledajući sve druge europske zemlje”. pojasnio je za HRT.

Koliko se migranata vraća i kako?

Govoreći o implementaciji Dublinskog sporazuma i broju vraćenih migranata, Ničeno je odbacio “medijske izjave” o tisućama migranata koji se vraćaju te ustvrdio da iste služe u “neke druge svrhe”.

“Tu postoji Dublinski postupak koji kaže da je država u kojoj je osoba podnijela prvi zahtjev za međunarodnu zaštitu – odgovorna za tu osobu”, objasnio je.

“U Hrvatskoj je 2023. godine prihvaćeno 1062 osobe. Potpuno su neistinite i služe u neke druge svrhe, medijske izjave da se radi o tisućama osoba koje se vraćaju tajnim noćnim letovima, nastavio je Ničeno.

“Vraćaju se letovima, ali i kopnenim putem. Ako se vraća u grupi od pet, šest ili 10, jasno je da je jeftiniji nekomercijalni let, nego zakupiti pola komercijalnog zrakoplova sa svim osiguranjem koje tu ide”, kazao je.

‘Potrebna je promjena europskog zakonodavstva’

Vrijedno je napomenuti, kako kaže, da je osim prihvata 1062 migranta, po Dublinu, prisilno udaljeno 6659 stranih državljana iz Hrvatske.

Na pitanje što se može napraviti da se migracije bolje reguliraju te što je izlaz iz začaranog kruga, odgovorio je.

“Izlaz je promjena europskog zakonodavstva, novi Pakt o azilu i migracijama, dosljedni poslovi na granici i to su prioriteti u nekom budućem vremenu, poručio je Ničeno.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.