Sirija koristi proizvodnju opasne droge Captagon kao sredstvo za političke pregovore

Autor:

17.02.2023.., Zagreb - Na konferenciji za medija odrzana je prezentacija jednog manjeg dijela od preko 400 kilograma zaplijenjene raznovrsne droge - dovrseno kriminalistisko istrazivanje zbog pocinjenja kaznenog djela „Neovlastena proizvodnja i promet drogama“. Na konferenciji su govorili Goran Laus - voditelj Sluzbe kriminaliteta droga i Marija Goatti - voditeljica sluzbe za izvjestajnu analitiku i odnose s javnoscu. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

Droga koja izaziva veliku ovisnost, a koja je tijekom desetljeća izolacije postala ekonomski spas Sirije, možda sada služi kao adut u pregovaranju dok zemlja pokušava normalizirati veze sa susjednim državama, kažu analitičari.

Captagon, lijek koji je relativno nepoznat izvan Bliskog istoka, pomogao je Siriji da se pretvori u narko-državu nakon što je veliki dio međunarodne zajednice prekinuo njezino gospodarstvo zbog brutalnog slamanja ustanka 2011. godine.

Riječ je o sintetičkom stimulansu tipa amfetamina, fenetillinu, koji nosi trgovačko ime captagon, a postao je središte sve većeg broja hapšenja droge diljem Bliskog istoka. Stručnjaci kažu da se velika većina globalne proizvodnje captagona odvija u Siriji, a područje Zaljeva je njegovo primarno odredište.

Rast industrije izazvao je uzbunu u međunarodnoj zajednici. Prošle godine, SAD je uveo US Captagon Act iz 2022., koji povezuje trgovinu sa sirijskim režimom i naziva je “transnacionalnom sigurnosnom prijetnjom”.

Nakon više od desetljeća bojkota Sirije, arapski susjedi Sirije sada su u pregovorima o vraćanju predsjednika al-Assada  iz međunarodne izolacije. Sirijski vođa je primljen u nekim arapskim prijestolnicama, ali tek treba dovršiti konačnu normalizaciju sa Saudijskom Arabijom, jednim od najžešćih neprijatelja Sirije, i najvećim tržištem za njezinu drogu.

Nakon smrtonosnog potresa 6. veljače koji je pogodio južnu Tursku i sjevernu Siriju, saudijski zrakoplovi za pomoć sletjeli su po prvi put u desetljeću u zračne luke pod kontrolom režima. A prošlog mjeseca, saudijski državni mediji izvijestili su da je Rijad u pregovorima s Damaskom o nastavku pružanja konzularnih usluga između dviju zemalja.

Analitičari kažu da će captagon vjerojatno biti visoko na dnevnom redu u pokušajima normalizacije.
Saudijski mediji u posljednje vrijeme dižu uzbunu zbog porasta upotrebe droga. U rujnu su saudijske vlasti objavile najveću zapljenu nedopuštenih droga u povijesti zemlje nakon što je gotovo 47 milijuna tableta amfetamina skriveno u pošiljci brašna i zaplijenjeno u skladištu u glavnom gradu Rijadu. Od tada su presretnuti još milijuni tableta. UN kaže da se zapljene amfetamina u regiji uglavnom odnose na kaptagon.

“Captagon je hvaljen kao ‘karta’ u razgovorima o približavanju između sirijskog režima i njegovih kolega koji teže normalizaciji”, rekla je Caroline Rose, direktorica projekta New Lines Instituta o trgovini Captagonom u Washingtonu, DC.

“Režim je koristio svoje djelovanje nad trgovinom captagonom, signalizirajući državama koje razmatraju normalizaciju da bi mogla smanjiti trgovinu captagonom kao gestu dobre volje”, rekla je Rose za CNN.

Izvezeno od strane nekoliko aktera, uključujući sirijske krijumčare, libanonski Hezbollah i proiranske iračke milicije, “krijumčarenje captagona vrijedi više od legalnog izvoza Sirije“, rekla je Vanda Felbab-Brown, suradnica na Institutu Brookings u Washingtonu DC i stručnjakinja za tema. Hezbolah je zanijekao povezanost s bilo kakvom trgovinom drogom.

Velika britanija, kojaje prošlog mjeseca uvela nove sankcije Sirijcima povezanim s trgovinom, izjavila je da je Assadov režim imao koristi od trgovine captagonom u iznosu od 57 milijardi dolara. Opisuje ga kao “financijsku slamku spasa” za Assada koja “vrijedi otprilike tri puta više od ukupne trgovine meksičkih narko kartela.”

Sirijski državni mediji redovito izvještavaju o zapljenama droge captagon, govoreći da ministarstvo unutarnjih poslova suzbija trgovinu njime, kao i trgovinom drugim narkoticima.

Krijumčari “prolaze vojnu obuku”

Salah Malkawi, jordanski analitičar koji pomno prati trgovinu, kaže da je, unatoč poricanju Sirije, nemoguće da droga prijeđe granice bez uključenosti nekoliko aktera blisko povezanih s Assadom i njegovim režimom.

“Zapovjednici milicija, sigurnosnih agencija, vojnih snaga uključeni su u operaciju krijumčarenja droge”, rekao je Malkawi. “Droga ne može doći do ovih područja bez prolaska kroz desetke barijera i kontrolnih točaka koje potpadaju pod Četvrtu diviziju, koja je pod vodstvom Mahera al-Assada, brata sirijskog predsjednika.”

“Razgovarao sam s nekoliko krijumčara”, rekao je. “Prošli su vojnu obuku … koristeći ratne taktike … za izvođenje sofisticiranih napada.”

Jordan, koji je podržavao proturežimske skupine na početku sirijskog građanskog rata, posljednjih je mjeseci također bio na putu približavanja Assadu.

Njezin ministar vanjskih poslova ove je godine prvi put posjetio Damask od početka sirijskog građanskog rata i šalje humanitarnu pomoć nakon potresa 6. veljače.

Na Jordan je izravno utjecala sirijska trgovina kaptagonom zbog njegove raširenosti u pograničnim regijama na sjeveroistoku zemlje, rekao je Saud Al-Sharafat, bivši brigadni general u jordanskoj Glavnoj obavještajnoj upravi, kao i osnivač Shorufata, centra za proučavanje globalizacije i terorizma u Ammanu, Jordan.

“Također su visoki troškovi osiguranja granica i povećanje pritiska na oružane snage i sigurnosne službe”, rekao je Al-Sharafat za CNN.

Pozdravio je američki Zakon o Captagonu kao “prvi ozbiljan međunarodni napor” da se spriječi režim da proširi svoju uporabu droge “za destabilizaciju sigurnosti u regiji i svijetu”. Sirija bi potencijalno mogla preplaviti Europu i zapadne zemlje drogom preko Turske i koristiti je kao adut za pregovaranje protiv njih, rekao je.

Ali čak i ako se postignu sporazumi između Sirije i njezinih susjeda oko zaustavljanja izvoza droge, stručnjaci kažu da je malo vjerojatno da će Assad u potpunosti odustati od trgovine. Malo je vjerojatno da bi Assadov režim odustao od svog ključnog izvora prihoda.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.