Širi li se na Kosovu konzervativni islam? Fizički napadi, vrijeđanja i nasilni prosvjedi

Autor:

Unsplash(ilustracija)

Prizren, smješten na jugu Kosova, obično je poznat po svojoj raznolikosti. U bliskom susjedstvu se nalaze džamije, pravoslavne i katoličke crkve, a uskoro bi se trebala otvoriti i sinagoga. Albanci ovdje mirno koegzistiraju s drugim etničkim grupama poput Turaka, Roma i Bošnjaka. Ipak, Prizren se sada suočava s huškačkom kampanjom koja se suprotstavlja ovom duhu tolerancije: ogromni LED ekrani diljem grada pozivaju na bojkot kosovskog portala “Nacionale” i prikazuju slike novinara Vullneta Krasniqija. Poruka na ekranima ističe: “Sloboda mišljenja ima granice kad počinju uvrede.”

Sredinom kolovoza, Krasniqi je izvijestio o protestu muslimanske zajednice u Prizrenu. Manja, ali glasna grupa je protestirala zbog nastupa feminističke kanadske glazbenice Peaches, koja je ikona LGBTQ zajednice. Nastup Peaches i njezinog benda na filmskom festivalu DokuFest u Prizrenu 4. kolovoza 2023. godine izazvao je polemike zbog provokativnog odijevanja. Protesti su organizirani zbog uvjerenja da takav nastup krši tradiciju i kulturu te predstavlja “degeneraciju” koja šteti djeci.

Protesti su se održali 11. kolovoza 2023. ispred glavne džamije u Prizrenu, nakon petkaške molitve. Oko 200 ljudi se okupilo. Kada je Krasniqi postavio pitanja nekim od prosvjednika u vezi s posljedicama Peachesinog nastupa, situacija se brzo zakomplicirala. Grupa je agresivno reagirala prema Krasniqiju, vrijeđajući ga i gurajući. “Nasilni prosvjednici su mi prišli, vrijeđali me i fizički napali. Zahtijevali su da ne postavljam pitanja niti izvještavam o protestima”, izjavio je Krasniqi za DW. I njegov kolega snimatelj, Arber Arifi, doživio je verbalno nasilje i fizički napad. Snimke pokazuju kako policija mirno promatra incident umjesto da intervenira.

No ovo nije prvi put da se takvi slučajevi događaju.

Iako radikalni islam trenutno nije velika politička prijetnja na Kosovu, postoje naznake da se njegova prisutnost povećava. Postoji i zabrinutost da su radikalni islamski pokreti počeli prodrijeti na Kosovo od kraja rata 1999. godine, te da žele promijeniti kulturnu i geopolitičku orijentaciju zemlje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.