Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine izdalo je priopćenje u vezi s neprijateljskim djelovanjem Republike Bjelorusije. Prema obavještajnim agencijama Ukrajine, pod krinkom vojnih vježbi, Bjelorusija koncentrira značajan broj jedinica u regiji Gomelj u blizini sjevernih granica Ukrajine, navodi u ponedjeljak u analizi za nacional.hr bivši ukrajinski veleposlanik Oleksandr Levčenko.
Osim ljudstva Oružanih snaga Bjelorusije, zabilježeno je prisustvo ruskih plaćenika bivše PVK “Wagner”, koja je zločinačka organizacija koja je sudjelovala u agresiji na Ukrajinu. Koncentracija trupa u pograničnom pojasu i u neposrednoj blizini nuklearne elektrane Černobil predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti Ukrajine i svjetskoj sigurnosti općenito. Kijev je pozvao službeni Minsk da pod pritiskom Moskve ne čini tragične pogreške za Bjelorusiju, tražeći povlačenje trupa s državne granice Ukrajine na udaljenost koja premašuje domet vatrenih sustava koji su dostupni u Bjelorusiji. Podsjetimo, Ukrajina nikada nije počinila neprijateljske radnje protiv bjeloruskog naroda, ali će u slučaju povrede državne granice Ukrajine od strane Bjelorusije poduzeti sve potrebne radnje za ostvarivanje prava na samoobranu zajamčenog Poveljom UN-a, posebice člankom 51. ovog temeljnog međunarodnog dokumenta. Osobito u pogledu legitimnih ciljeva za postizanje udara na teritorij s kojeg se vrši agresija. To su vojne baze, zračne luke i drugi objekti. U međuvremenu, Rusija je projektilom Iskander-M napala hotel Sapfir u Kramatorsku u regiji Donjeck, gdje su odsjeli strani novinari. Prilikom ovog podmuklog napada ubijen je suradnik svjetski poznate agencije Reuters Ryan Evans, a povrijeđeno je još četvero zaposlenika ovog medija. Ryan Evans postao je 85. medijski djelatnik koji je poginuo u Ukrajini kao rezultat sveobuhvatne ruske agresije. Ruski ratni zločinci namjerno ubijaju strane novinare. U prosincu 2023. i siječnju 2024. napadnuti su hoteli sa stranim novinarima u Harkivu. Moskva jednostavno otvoreno prijeti novinarima koji prate rusku agresiju na Ukrajinu, kao i situaciju na području Kurske oblasti koju kontroliraju Oružane snage Ukrajine. Očito je da Kremlj ima što skrivati, pa nije zainteresiran za objavljivanje objektivnih informacija iz zone borbenih dejstava. Zato Moskva pokušava ušutkati strane medije u smislu objektivnog izvještavanja o situaciji na fronti i tijeku događaja u Kurskoj oblasti. Rusija pokušava zamijeniti neovisno novinarstvo iz ratne zone vlastitom lažnom propagandom, koristeći potpuno kontrolirane ruske ratne dopisnike i druge marionete za informacije.
Nije sasvim slučajno prtivoren osnivač ruskog Telegrama
Stoga nije sasvim slučajno da su predstavnici francuskih agencija za provođenje zakona u zračnoj luci Le Bourget pritvorili osnivača ruskog Telegrama Pavela Durova. Odveden je u pritvor. Francuski istražitelji vjeruju da Durovovo odbijanje moderiranja sadržaja Telegrama i suradnje s agencijama za provođenje zakona čini njega suučesnikom u zločinima trgovine drogom, pedofilije i prijevare. Zbog sumnjivih protokola zaštite podataka i veza P. Durova sa specijalnim službama Ruske Federacije, sigurnost informacija korisnika Telegrama izaziva sve veću zabrinutost. Rusija aktivno koristi Telegram za širenje dezinformacija, propagandu i provođenje informacijskih i psiholoških operacija protiv Ukrajine. Telegram je jedna od glavnih platformi za komunikaciju između sudionika okupacijskog kontingenta oružanih formacija Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini. Značajno je da su najveću zabrinutost činjenicom Durovovog pritvaranja u Francuskoj izrazili govornici ruske agresije na Ukrajinu i osobe povezane s režimom u Kremlju, koji je prethodno navodno pokazao namjeru da zatvori Telegram u Rusiji, ali zapravo koristi ovaj resurs za širenje propagande Moskve i dobivanja osobnih podataka svojih korisnika. Telegram kanal aktivno je koristio PVK Wagner.
Ovih dana obilježena je godišnjica pada zrakoplova u Tverskoj oblasti Ruske Federacije, u kojoj su poginuli čelnici PVK “Vagner” Vladimir Prigožin i Utkin. Okolnosti pada zrakoplova nisu do kraja razjašnjene, ali većina promatrača ne sumnja da je Putin ubio Prigožina. Riječ je o tipičnom mafijaškom masakru režima u Kremlju nad neprihvatljivom političkom figurom. Putin se osvetio Prigožinu za strah i poniženje koje je doživio tijekom takozvanog “marša pravde” Wagnerovaca na Moskvu prošlog srpnja. Diktator tada nije imao hrabrosti optužiti i suditi popularnom vođi plaćenika. Kremlj je najprije Prigožinove plaćenike koristio kao topovsko meso, a potom je počeo uništavati Wagnerova groblja, lišavajući Wagnerovce socijalne zaštite i statusa veterana.
Prošlogodišnji Prigožinov “Marš pravde” dokazao je slabost i ranjivost Putinova režima. Većina snaga sigurnosti i političkog osoblja Kremlja tada je zauzela poziciju čekanja i bila spremna podržati pobjednika. Godinu dana nakon Prigožinove pobune situacija se nije promijenila. Ruska pozadina je jednako slabo prikrivena i ranjiva kao što su pokazali događaji u regiji Kursk. Prigožinov slučaj živi i dalje: nezadovoljstvo Putinovim režimom raste, pa će prije ili kasnije još jedna anti putinova pobuna biti uspješna. Tim više što je u ruskom društvu dominantno mišljenje da je Prigožin ostao živ. To pokazuje zahtjev ruskog društva za alternativom Putinu, koji je predugo na vlasti.
UHIĆENJE VLASNIKA TELEGRAMA Macron: ‘Ovo nije politička odluka, sve je na sucima’
Komentari