Sindikat protiv povlaštenog položaja ‘EU službenika’

Autor:

Zagreb, 07.08.2012 - Arhivska fotografija od dana 01.03.2010. godine prikazuje šalter za predaju godišnjih poreznih prijava na dohodak za 2009. godinu. USKOK je podigao optužnicu protiv Karlovèanke koja je kao zaposlenica Porezne uprave na krivotvorenim nalozima za povrat poreza "zaradila" više od 73 tisuæe kuna. 
foto FaH/ Denis CERIÆ/ tš

Predloženim izmjenama Zakona o državnim službenicima, koje bi Hrvatski sabor u srijedu trebao usvojiti po hitnom postupku, Vlada dodatno utvrđuje podjelu državnih službenika na tzv. “EU službenike” i obične službenike, koja je već uspostavljena u procesu pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, kroz njihove veće plaće, priopćio je Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Hrvatske.

Sindikat podsjeća da je već 2010. godine postavio pitanje treba li poslove službenika vezane uz upravljanje sredstvima iz EU fondova tretirati kao prvorazredne i bolje plaćene, a poslove kojima se upravlja sredstvima hrvatskih poreznih obveznika kao drugorazredne, kaže se u priopćenju.

Sada Vlada pored većih plaća takvih “EU službenika” predviđa i njihovo zapošljavanje po posebnom postupku i jamči im pravo na rješavanje žalbi na prijam u roku 30 dana, na što ostali “non EU” službenici ne mogu računati, upozorava sindikat.

Postavlja se pitanje je li različito vrednovanje poslova službenika zaposlenih na poslovima upravljanja i kontrole korištenja europskih strukturnih i investicijskih fondova sukladno načelu jednake plaće za jednaki rad, odnosno jesu li poslovi upravljanja i nadzora sredstava iz EU fondova doista vredniji od poslova državnih službenika koji obavljaju druge jednako ili više složene poslove.

Sindikat naglašava da drugi službenici rade na izradi i provedbi nacionalnih strategija, resornih politika, zakonskih i podzakonskih akata ili druge poslove u pravosuđu, policiji, zatvorskom sustavu, carini, Poreznoj upravi, kao i one u javnim službama – zdravstvu, obrazovanju, socijalnoj skrbi, kulturi i drugim djelatnostima, koji su ulaskom Hrvatske u EU također postali poslovima EU.

Osim toga, povlašteni položaj “EU službenika” može dovesti do strukturne neravnoteže ljudskih potencijala u državnoj upravi, na koji je svojevremeno upozorila i viša ekonomistica Svjetske banke za Hrvatsku Sanja Mađarević Šujster, ukazavši na bijeg najkvalitetnijih kadrova iz državne uprave na bolje plaćena radna mjesta vezana uz povlačenje EU sredstava, navodi se u priopćenju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)