Sindikat prometa i veza Hrvatske u ponedjeljak se očitovao o višku radnika Zagrebačkog holdinga.
“Sindikat prometa i veza Hrvatske (SPIVH) u interesu zaštite prava svojih članova definiranih zakonom i kolektivnim, te individualnim aktima, ali i u ukupnom interesu radnika i podružnica unutar Holding grupe, a radi očuvanja kvalitetnog socijalnog dijaloga, protivi se bilo kojem procesu sačinjavanja popisa tzv. viškova”, poručuju.
Ističu da ni oni, kao predstavnici radnika, kao ni radnici nisu na uvid dobili plan Holdinga i planove budućeg poslovanja i restrukturiranja podružnica Holdinga. “Nismo bili ni informirani o konkretnim detaljima definiranja novih akata o unutarnjem ustrojstvu koji bi bili osnova socijalnog dijaloga u upravljanju ljudskim resursima u Zagrebačkom holdingu”, naglašavaju.
SPIVH smatra da je taj proces nužno definirati na razini poslovnih jedinica radi sačinjavanja tzv. analitičke procjene sadašnjih i budućih radnih procesa, a tek onda voditi na razini Holdinga dijalog o ukupnim efektima transformacije poduzeća u dijelu u kojem su, kao zastupnici radničkih prava, direktno uključeni, a to je zaštita i unaprjeđenje prava svih radnika, odnosno članova SPIVH.
“Da bismo uopće mogli voditi socijalni dijalog vezano uz takve analitičke procjene (termin koji ste kao uprava predložili), moramo započeti socijalni dijalog na razini podružnica u pogledu obujma i obuhvata poslova koji su uvjet sadašnjeg obujma poslovanja, ali i utvrditi koji su budući poslovi vezani uz planove razvoja, kako Holdinga, tako i direktora podružnica ili rukovoditelja oko budućeg razvoja. Uvidom u materijale koje ste poslali s podacima za cijeli Holding i bez poslovnih planova, to nikako nije razvidno. Ono što jest razvidno su kumulativno predloženi viškovi radnika po raznim kategorijama zanimanja za kojima je evidentno da postoji potreba – od čistačica, zaštitara do voditelja projekata i rukovoditelja jedinica”, navode u priopćenju.
Dodaju da kao Sindikat nemaju mandat od članova za plan restrukturiranja koji uključuje umirovljenje ili otkazivanje radnih odnosa, da bi se potom angažirale vanjske službe i servisi. “Ujedno prateći medije i informacije koje je gradonačelnik Zagreba dao u više navrata o lošoj realizaciji EU projekata (grada i gradskih poduzeća), nismo uvjereni da taj tip zanimanja i radnika na istim poslovima ne treba podružnicama”, dodaju.
Iz Sindikata poručuju da svaki akt o unutarnjem ustrojstvu treba uvažavati osnove razrade zanimanja sukladno potrebi da se i statusno kroz koeficijente i zanimanja radnici stimuliraju za napredovanje u službi.
“Napokon, nismo dobili na uvid niti jednu organizacijsku alternativu za preraspored radnika u službe Holding sustava. Na kraju, zalažemo se da, ako je potrebno, službe Holdinga budu centralizirane, ali bez otpuštanja jer nakon nekoliko ciklusa takvih preobrazbi u prošlosti ove grupe nismo sigurni, čak štoviše, uvjereni smo da takva rješenja ne doprinose pravim financijskim uštedama, ali sigurno kompliciraju i poskupljuju same procese”, navode.
Sindikat traži da se otvori na prethodno iskazani način socijalni dijalog po podružnicama, te da planovi poslovanja, kao i nacrti sistematizacije radnih mjesta po podružnicama, budu početak takvog procesa.
“Bez takve realne poslovne analitike nismo u stanju očitovati se osim negativno o predloženim sintetičkim mjerama. Naša je misija da se pokušaju provesti organizacijska rješenja da se ljudski kapital zadrži, unaprijedi i kvalitetno vrednuje unutar ukupnog sustava. To je ujedno i strateško usmjerenje naše nacionalne sindikalne središnjice i europske sindikalne konfederacije koje kao sindikat u interesu svojim članova dijelimo”, zaključuje se u priopćenju kojeg potpisuje predsjednik Sindikata prometa i veza Hrvatske Stjepan Lisičak.
Tomašević: “Moguće da nekome na rukovodećoj poziciji ponudimo posao smetlara”
Komentari