Stručnjak za informacijske znanosti i sigurnost te vojni stručnjak Gordan Akrap komentirao je sukob Izraela i Hamasa.
“Treba hladne glave i racionalno pogledati što se to dogodilo. Snimke i dokazi pokazuju da je napad teško mogao doći s izraelske strane. Analizirajući je, ova situacija najmanje odgovara Izraelu, a najviše radikalnim i ekstremističkim terorističkim krugovima. Znamo i da je masakr 7. listopada upravo bio potaknut pokušajem zaustavljanja pregovaračkog procesa između Izraela, Saudijske Arabije i SAD-a. Da je do njega došlo, Hamas prestaje biti političko, vojno i idejno pitanje, postaje samo sigurnosno pitanje. Ne samo za Izrael nego i prvenstveno za Jordan, Egipat i Saudijsku Arabiju”, rekao je Akrap pa nastavio:
“To bi dovelo Hamas u velike probleme, ozbiljnijih od onih koje predstavlja Izrael. Ne treba zaboraviti da su to suniti, koje podupire šijitski Iran. To je jedna disproporcija u islamskom svijetu terorističkih organizacija i to je pokazatelj potrebe da se objektivno i hladne glave sagleda događaj od sinoć. Kažem, to najmanje odgovara Izraelu jer je, evo, sastanak u Jordanu odgođen.”
Može li se uopće doznati tko je ispalio taj projektil ako znamo da u slučaju onog drona koji je pao u Zagrebu nikad nismo doznali otkud je točno došao.
“Relativno je teško uspoređivati te dvije situacije. Ono što se dogodilo u Zagrebu nije nudilo ni blizu toliko informacija kao što postoje sad kad se sve snima 24 sata dnevno. One će i dokazati tko je odgovoran.”
Društvene mreže su također bitan faktor u cijeloj priči jer se njima može širiti propaganda. Također, ne treba isključiti ni faktor hibridnog ratovanja.
“Znamo iz iskustva kroz sukoba Izraela i Hezbolaha prije nekoliko godina Izrael bio praktički nespreman na brojne aktivnosti koje je Hezbolah u toj sferi radio pa se moglo reći da je praktički i dobio informacijski rat. On je prepun informacija i dezinformacija, zbog čega je teško doći do prave istine. To je pitanje osoba koje to prate, medija koji to prate i kako će ukazati javnosti što se događa, kao i što su informacije, a što dezinformacije.”
Bidenov dolazak može zaustaviti sukob, no otkazivanje sastanka u Jordanu i sa strane Palestine, dovodi sve u veliko pitanje.
“Iz iskustva znam da diplomacija ima više grana i pravaca u kojima djeluje. Imamo javnu diplomaciju, u koju su Amerikanci uložili mnogo truda, što smo već mogli vidjeti tijekom Domovinskog rata. Ono što je danas vidljivo, državni tajnik Anthony Blinken uložio je velike napore, a i nije mala stvar što se američki predsjednik odlučio doći na ratom zahvaćeno područje. Imamo i nejavnu diplomaciju, kao i tajnu diplomaciju, kroz koju se javnije i konkretnije govori o problemima. Prema tome, nadam se da ove druge dvije grane diplomacije funkcioniraju te da će se pronaći rješenja”, naglasio je Akrap.
Može li se rat s Bliskog istoka pretočiti na Balkan? Akrap: “Postoji taj razarajući potencijal…”
Novi savez?
Kina je potom preuzela ulogu posrednika, što se vidjelo u trenucima kad je uspjela posjesti za isti stol predstavnike Irana i Saudijske Arabije. Zato je zanimljivo vidjeti što se to događa u Kini, gdje nije trenutno samo Putin već su tamo Viktor Orban i Aleksandar Vučić. Stvara li se novi savez?
“Teško je reći, sastanak je pod velom tajnosti, ali uskoro će stići brojne službene i neslužbene informacije. Ovdje možemo vidjeti da Orban i Vučić imaju zanimljive uloge u Europskoj uniji, ali i zapadnom Balkanu. Njihova djelovanja više nikoga ne iznenađuju i ako njihova djelovanja nastave s destrukcijom EU-a i NATO-a iznutra, kao i nastavkom destabilizacije ovog područja, svakako će snositi financijske i neke druge posljedice”, zaključio je Gordan Akrap za N1.
Vučić: ‘Kratko sam razgovarao s Putinom, puca od samopouzdanja’
Komentari