SENZACIONALNA TALIJANKA Skinuli su je s postolja i oduzeli broncu s 5.000 m, vratila se na duplo dužoj stazi i uzela srebro

Paris 2024 Olympics - Athletics - Women's 10,000m Final - Stade de France, Saint-Denis, France - August 09, 2024. Nadia Battocletti of Italy celebrates after winning silver. REUTERS/Sarah Meyssonnier Photo: Sarah Meyssonnier/REUTERS

Sarah Meyssonnier/REUTERS

Jedna od većih senzacija atletskih natjecanja na Igrama u Parizu dogodila se na ženskih 10.000 metara, srebro je osvojila Talijanka Nadia Battocletti (24), nesporno kvalitetna dugoprugašica, ove je godine osvojila europsko zlato i na 5.000 metara i na duplo dužoj distanci, međutim znate da Europljanke na dugim dionicama inače nemaju puno šansi protiv Afrikanki.

Međutim osim činjenice da je osvojila srebro, cijela priča oko Battocletti i njenih nastupa u Parizu je više nego zanimljiva, priča koja se može svesti pod naslov – sport vam nekad uzme, ali zatim vrati, ali samo ako vjerujete.

Dakle, Battocletti je u ponedjeljak petog dana kolovoza trčala u finalu na 5.000 metara i u cilj ušla četvrta uz talijanski rekord 14:31.64 međutim ubrzo nakon završetka utrke pomaknuta je na treće mjesto jer je Faith Kipyegon, koja je u cilj ušla druga iza Beatrice Chebet, diskvalificirana zbog „laktarenja“ sa Gudaf Tsegay u borbi za što bolju poziciju na stazi.

Talijanka je otprilike dva sata slavila brončanu medalju da bi onda stigla vijest kako je prihvaćena žalba Kenijskog atletskog saveza pa je Kipyegon ostala srebrna, Sifan Hassan brončana a Battocletti se vratila na četvrto mjesto.

Otprilike možete znati, ili zapravo ne možete, kako se Talijanka osjećala kad su joj rekli da ipak nije osvojila broncu na 5.000 iako je, ako pogledate video, između Chebetz i Tsegay bilo nesportskog udaranja.

Pred Pariz glavni cilj za Battocletti bila je utrka na 5.000 metara, za duplo dužu dionicu nije niti bila sigurna hoće li nastupiti. Međutim, nakon ovoga što joj se dogodilo na 5.000, kad bi većina sportaša klonuli, mentalno potonuli, Battocletti se odlučila boriti.

Prije svega, opišimo to ovako: od Sydneya 2000. godine, kad je Portugalka Fernanda Ribeiro osvojila broncu na 10.000 metara, samo je Sifan Hassan kao Europljanka osvojila olimpijsku medalju na ovoj disciplini, uz dodatak kako vjerojatno znate da je ona Etiopljanka koja je uzela Nizozemsko državljanstvo.

U petak navečer Battocletti je odradila fantastičnu utrku na 10.000 metara, s 30:43:35 postavila novi talijanski rekord, brža od nje (30:43:25) bila je samo Etiopljanka Beatrice Chebet, treća je s 30:44:12 bila Sifan Hassan. Ono što je najfascinantnije je način na koji je Battocletti otrčala zadnjih 400 metara. U zadnji krug ušla je na diobi petog i šestog mjesta a onda do ciljne linije izbila na drugo, da je bilo još 10-20 metara, nema sumnje da bi uzela i to prvo mjesto. Jesu li joj u zadnjem dijelu utrke motivacija bila situacija kad su ju doslovno spustili s podija za osvajače medalja na 5.000 metara? Ne sumnjajte.

Ali ni tu nije kraj – za Battocletti nije problem bio ni to što joj je u jednom momentu, vjerojatno na samom kraju utrke, pukla lijeva sprinterica, doslovno pukla. Ni to ju nije zaustavilo.