Američki je Senat u utorak izglasao izglasao zakon o inozemnoj pomoći vrijedan 95,3 milijarde dolara za pomoć Ukrajini i Izraelu, čime je započeo obračun sa Zastupničkim domom jer je predsjedavajući Mike Johnson kritizirao zakon.
Paket inozemne pomoći uključuje milijarde dolara za podršku Ukrajini i za sigurnosnu pomoć Izraelu, kao i humanitarnu pomoć za civile u Gazi, Zapadnoj obali i Ukrajini. Nije jasno hoće li Johnson glasovati, a mnogi republikanci u Zastupničkom domu protive se daljnjoj pomoći Ukrajini, piše CNN.
Zakon je prošao u Senatu unatoč Johnsonovoj kritici zakona i bivšem predsjedniku Donaldu Trumpu koji je signalizirao protivljenje zakonu tvrdeći da bi SAD trebao prestati pružati inozemnu pomoć osim ako nije u obliku zajma. Senat je glasao sa 70 prema 29, a 22 republikanca glasala su za, uključujući vođu senatske manjine Mitcha McConnella.
“Povijest rješava sve račune”, rekao je McConnell u izjavi nakon glasovanja. “A danas, o vrijednosti američkog vodstva i snage, povijest će zabilježiti da Senat nije ni trepnuo”, dodao je.
Što uključuje zakon?
Zakon uključuje 60 milijardi dolara za potporu Ukrajini u njezinoj borbi protiv Rusije, 14,1 milijardu dolara za sigurnosnu pomoć Izraelu, 9,2 milijarde dolara za humanitarnu pomoć i 4,8 milijardi dolara za potporu regionalnim partnerima u indo-pacifičkoj regiji, uz ostale odredbe politike, prema Odboru Senata za raspodjelu sredstava.
“Zastupnički dom morat će smisliti put naprijed i morat će to učiniti na svoj način, ali morali smo pokrenuti proces i to smo učinili”, rekao je novinarima u utorak John Thune, predstavnik republikanske stranke Senata.
Senat je usvojio zakon nakon što su republikanci prošlog tjedna blokirali širi zakon kojim bi se inozemna pomoć kombinirala s dvostranačkim sporazumom o granici. Republikanci su prvotno zahtijevali da sigurnost granice bude dio nacrta zakona, ali su odbacili dvostranački sporazum o granici u jeku snažnih napada na tu mjeru Trumpa i najviših republikanaca u Zastupničkom domu.
Johnson je u ponedjeljak kritizirao zakon o inozemnoj pomoći zbog nedostatka graničnih odredbi, rekavši da se Senat “trebao vratiti na ploču za crtanje kako bi izmijenio trenutni zakon kako bi uključio stvarne odredbe o graničnoj sigurnosti koje bi zapravo pomogle u okončanju postojećeg katastrofa.” Johnson se prethodno protivio širem prijedlogu zakona koji je uključivao granične odredbe. Te je odredbe okarakterizirao nedostatnima, unatoč tome što su proizvod dvostranačkih pregovora i uključuju restriktivne granične mjere.
Trump zagovara zajam
Vođa većine u Senatu Chuck Schumer proslavio je usvajanje zakona, rekavši u govoru: “Prošle su godine, možda i desetljeća, otkako je Senat usvojio prijedlog zakona koji tako snažno utječe ne samo na našu nacionalnu sigurnost, ne samo na sigurnost naših saveznika, već sigurnost zapadne demokracije”.
“Vjerujem da će, ako predsjednik Johnson iznese ovaj prijedlog zakona u Zastupnički dom, proći uz istu snažnu dvostranačku potporu”, dodao je Schumer.
Senat je nastavio raditi na prijedlogu zakona dok je Trump tvrdio da SAD ne bi trebao odobravati inozemnu pomoć osim ako se ne radi o zajmu, signalizirajući protivljenje zakonu. Trump je također naznačio da bi poticao rusku agresiju protiv svake zemlje članice NATO-a koja ne plaća dovoljno.
Brojni republikanci u Senatu branili su ili umanjivali Trumpove komentare o NATO-u u ponedjeljak. “Sto posto sam iza njega”, rekao je senator Tommy Tuberville o Trumpu koji je rekao da bi članice NATO-a trebale platiti svoje obveze ili riskirati Putinovu invaziju na njihovu zemlju.
Republikanac iz Alabame također je sugerirao da bi europski saveznici trebali biti “vrlo zabrinuti” zbog invazije, rekavši da bi se trebali zaštititi sami, a ne oslanjati se na SAD, dodajući da zemlja “ne može zaštititi sve”.
Senator Roger Marshall iz Kansasa rekao je da europski saveznici koji su zabrinuti zbog Trumpovih komentara trebaju “to preboljeti”.
“Znaš, moraju prijeći preko toga. Moraju ustati i biti čvrsti. Prvo moramo osigurati vlastitu granicu. Moramo se prvo pobrinuti za stvari ovdje kod kuće. Kad osiguramo vlastitu granicu, kad se brinemo za dom, super. Pomozimo i drugim ljudima”, rekao je republikanac iz Kansasa.
Rasprava trajala danima
U Senatu je razmatranje prijedloga zakona trajalo danima dok je senator Rand Paul iz Kentuckyja obećao odugovlačenje vremenskog okvira u znak prosvjeda protiv zakona.
Bilo koji senator može usporiti proces i prisiliti Senat na dugotrajno glasovanje kako bi se došlo do konačnog usvajanja.
Paul je u nedjelju rekao da će izdržati dok se ‘pakao ne smrzne’. Naznačio je da je spreman održati riječ govoreći o pitanju državnog duga i drugim pitanjima. “Volim pričati. To mi je jedna od najdražih stvari”, rekao je.
“Radimo ovo sa svrhom”, rekao je Paul. “Ne sviđa mi se biti ovdje. … Nisam ovdje jer je zabavno, ovdje sam jer mislim da dovoljno ljudi ne govori o opasnosti duga”, dodao je.
Komentari