U glavnom gradu Libanona pokrenuta je televizijska platforma koja na duhovit način progovara o ženskim pravima, feminizmu te društvenim tabu temama. Osnivačice ističu da im je želja širiti arapski feministički narativ, kao i promicati znanje kako bi arapske djevojke i žene mogle voditi pravedniji život.
Koncept bejrutske televizije ‘Khateera'(opasna) osmišljen je prije četiri godine, a prvi video zapisi postavljeni su online – na Instagramu i Youtubeu za vrijeme pandemije. Danas na Khateeri radi devet žena, od kojih su tri stalno zaposlene.
“Žene u našoj regiji vole da ih zovu khateera (opasne)”
“Što najviše plaši naša društva, iako o tome razmišljamo svakih 40 minuta?”, pita se voditeljica Maria Elayan na početku jednog od svojih videa. Čuje se bubnjanje, a zatim odgovor: “To je seks. Iznenađeni ste, zar ne?”
Lik koji glumi Elayan, koji se zove i Maria, otvoren je i izravan, a trebao bi pokazati da je ona jedna od žena u regiji Bliskog istoka i sjeverne Afrike koje su hrabre u svojim stavovima i idu vlastitim putem.
“Ali zašto se naša društva toliko boje žudnje? Iznad svega, ženske požude? A što je požuda?”, nastavljaju se pitati u video snimci. “To je osjećaj želje za seksom – bilo s nekim koga volite, s nekim koga želite ili sami sa sobom”, kaže Maria Elayan za Deutsche Welle.
U svojim emisijama iznosi statistike i informacije na temu “ženska seksualna želja” i uspoređuje ih sa statistikama o muškarcima.
“U komedijama smo vidjele dosta mizoginije i došle na ideju: Idemo u istu arenu!”
Khateera znači “opasna”. Odabrali su to ime ne samo zato što je razumljivo u cijeloj regiji, nego i zato što predstavlja srž onoga za što se zalaže ta medijska kuća.
“Žene u našoj regiji vole da ih zovu khateera (opasne). To znači da ste jake, da same donosite odluke. Svjesne ste svijeta. Svjesne ste svojih prava i svoje vrijednosti”, kaže Amanda Abou Abdallah, osnivačica Khateere.
Kako ona i njezine kolegice ističu, Khateera želi biti sigurno mjesto gdje se o feminizmu, patrijarhatu i društveno kritičkim temama razgovara s lakoćom, kao da razgovarate s prijateljima – to je vizija njenih osnivačica. Njihov moto: bez arogancije i kompliciranih izraza, sve izraženo razumljivim jezikom s velikom dozom sarkazma i još većom dozom humora, uvijek utemeljeno na činjenicama.
Amanda kaže da je upravo u komedijama vidjela dosta mizoginije: “Tada je došla ideja: idemo u istu arenu! Borimo se istim sredstvima. Koristimo sarkazam, pružamo podatke i informacije – i njih uvijek provjeravamo. Sve to u izvedbi odvažne i drske žene koja u svojoj ulozi utjelovljuje mnoge likove”, kaže producentica i redateljica video snimki.
Priznaju i da se njihov feminizam razlikuje od zapadnjačkog.
“Ja bih kao mlada djevojka tako nešto vrlo rado gledala na svom jeziku – a ne samo zapadnjačke sadržaje, u kojima se nisam uvijek pronalazila. Jednostavno ne postoji uvijek isti kontekst, čak i ako je pitanje roda zapravo globalno pitanje”, zaključila je Amanda Abou Abdallah.
“Moj otac je bio borac, ali zašto su nam to napravili? Zašto su ubili moju majku i sestru?”
LGBTQ zajednica u Libanonu u sve gorem položaju: Čelnik Hezbolaha poručio da ih treba ubiti
Komentari