Talijanski supervulkan Campi Flegrei u ponedjeljak je pogodio potres magnitude 4.4, prouzročivši pritom manju materijalnu štetu u gradu Pozzuoli, koji se nalazio u epicentru, ali i u Napulju, udaljenom nekih 20 kilometara, navodi talijanski Nacionalni institut za geofiziku i vulkanologiju (INGV).
Potres magnitude 4.4 na dubini od tri kilometra najjači je potres koji je pogodio ovo područje u posljednjih 40 godina, pokazuju podaci INGV-a. U proteklih 48 sati se supervulkan našao usred seizmičke oluje, odnosno zatreslo ga je više od desetak potresa magnitude više od 2, piše CNN.
INGV od 2022. bilježi povećanje seizmičke aktivnosti na tom području, što bi moglo biti posljedica nakupljanja magme ispod površine ili nakupljanja plinova. Vulkan je oko 50 kilometara udaljen od Vezuva. U crvenoj zoni neposredno uz Campi Flegrei živi više od 500.000 ljudi. Talijanska civilna zaštita je ove godine ažurirala planove evakuacije u slučaju velike katastrofe.
Talijanski i britanski stručnjaci upozorili su da taj supervulkan pokazuje znakove da bi erupcija možda mogla biti uskoro pa da 360.000 stanovnika bude prisiljeno napustiti domove. Iako znanstvenici ne očekuju eksploziju u skorije vrijeme, spremni su na sve. Tim je primijetio da je u proteklih 70 godina vulkan bio prilično nestalan zbog aktivnosti potresa, posebno u 1950-im i 70-im godinama, prenosi Slobodna Dalmacija.
Život na vulkanu u južnoj Italiji: Između brige, rezignacije i pripreme za najgore
“Naša nova studija potvrđuje da se Campi Flegrei približava puknuću. To ne znači da je erupcija zajamčena jer magma se još uvijek mora gurati prema gore na pravom mjestu da bi došlo do erupcije. Sada ćemo morati prilagoditi naše postupke za procjenu mogućnosti otvaranja novih ruta za magmu ili plin da dođu do površine. Studija je prva takve vrste koja predviđa puknuće aktivnog vulkana. To označava korak promjene u našem cilju da poboljšamo prognoze erupcija diljem svijeta, rekao je glavni autor, profesor Christopher Kilburn (UCL Earth Sciences).
“Stresovi koji razdvajaju vulkan manji su nego što su bili tijekom posljednje krize prije 40 godina”, rekla je Nicola Alessandro Pino iz zvjezdarnice Vesuvius.
Scosse ai Campi Flegrei: le immagini della Solfatara ripresa dal drone poco prima della nuova crisi sismica pic.twitter.com/3458jMVcIL
— Local Team (@localteamit) May 20, 2024
‘Moramo živjeti sa stalnim strahom’
Lokalno stanovništvo i znanstvenici zabrinuti su zbog ponovnog oživljavanja aktivnosti zbog plinova koje emitira magma i koji vrše pritisak na površinu zbog kojeg puca tlo.
“Moramo živjeti sa stalnim strahom“, posvjedočio je stanovnik Pozzuolija na javnom kanalu Rainews. “Koliko dugo će zgrade moći izdržati dok doživljavaju sve te udare, to se pitamo, jer nisu napravljene da primaju toliko udara.”
“Zemlja se nastavlja dizati brzinom od dva centimetra mjesečno, to je veća stopa nego prošle godine, i čini se da će se to nažalost nastaviti”, procijenio je vulkanolog Mauro Di Vito na kanalu Canale 21.
Scenarij katastrofe, odnosno izbacivanje lave, pepela i kamenja, prema stručnjacima je međutim malo vjerojatan u bliskoj budućnosti.
Flegrejska polja već neko vrijeme pogađaju mnogi manji potresi.
Uglavnom su to mala i jedva primjetna podrhtavanja koja slabe zemljinu koru na tom području. Istraživači su više puta upozoravali na ovaj fenomen.
Već 11 godina za to je područje na snazi žuti alarm koji poziva na oprez.
Komentari