Šef Središnjeg državnog ureda za obnovu: “Iduće godine gledat ćemo više stotina kuća završenih na području katastrofe”

Autor:

12.08.2021., Petrinja - Petrinjci su ljuti zbog spore obnove u potresu stradalog sredista grada gdje je dosta srusenih objekata za koje se ne zna kada ce poceti obnova. 
Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL

Nikola Cutuk/PIXSELL

Šef Središnjeg državnog ureda za obnovu, Gordan Hanžek u ponedjeljak je govorio o promidžbi obnove, za koju je predviđeno više od 2 milijuna kuna, ali i o samoj obnovi.

“Ova sredstva su sredstva EU, specijalno za to rezervirana i mogu se koristiti samo u razlog promidžbe. Najveći dio tih sredstava se koristi u ono što nam je najvidljivije, a to su one velike ploče, table koje govore da je pojedini projekt sufinancirala EU. Ne radi se o projektu kojim se financira izgradnja zamjenskih obiteljskih kuća, nego stambenih jedinica, kuća i višestambenih zgrada u vlasništvu RH u kojem će biti smješteni stradalnici koji su danas u kontejnerima”, rekao je i dodao:

“Radi se o projektu vidljivosti koji financira EU, iz koje se prvenstveno radi o pločama i tablama. Raspisali smo natječaj u kojem je sadržano 500 kemijskih olovaka i 100 ili 200 kišobrana. Ako mi taj novac ne potrošimo, tih 2.160.000 kuna na način koji je propisan, to je dio neutrošenih sredstava koji se vraća natrag, to se radi točno formiranim sredstvima. Ne mogu se ta sredstva trošiti za drugo”.

“Krajnju cijenu ćemo vidjeti kada otvorimo ponude”

No, jesu li za promidžbu mogli iskorstiti proizvode hrvatskih obrtnika?

“Kišobrani su hrvatski proizvod, Obrtnička komora Grada Zagreba u svojem cehu, hvala Bogu, ima kišobranare i mislim da je sve te proizvode moguće proizvesti od strane domaćih poduzetnika, ne radi se o značajnom iznosu, ako točno pogledamo broj kišobrana i kemijskih to je zanemariv iznos. Tih 2 milijuna je iznos u kojem je i oglašavanje putem medija, to je natječaj koji je javni natječaj, otvoren za sve, a krajnju cijenu ćemo vidjeti kada otvorimo ponude”, pojasnio je u programu N1 Televizije.

Ističe i kako ne misli da tu treba biti “gorkog okusa” ako se radi o tablama na kojima stoji da je nešto financirala EU.

“Mislim da nije gorak okus ako ćemo mi 28.12. raspisati izgradnju deset zgrada na području posebne državne skrbi sa 150 stanova, ako je ta vrijednost 100 milijuna kuna, mislim da to nije gorak okus. Prekosutra raspisujemo natječaj za izgradnju još 30 kuća, Mislim da smo danas dobili primjer da su stradalnici zadovoljni, kreće se u intenzivno izdavanje odluka za zamjenske objekte”.

Pripreme u građevini

Rekao je i kako bi u građevini idealno bilo kada bi priprema trajala 2 dana, a izgradnja jedan dan.

“Moramo poštovati ove vremenske prilike, mi ćemo zasigurno početi 15.1., sklopiti ugovore s izvođačima, u siječnju ćemo početi s pripremom terena, a s 1.3., kada nastupa pravo klimatsko proljeće počinju radovi. Prve kuće će biti gotove 4 mjeseca nakon početka radova, a sada ovisno o tehnologiji gradnje, koju biraju stradalnici, radili li se o montažnim ili čvrstim zidanim kućama, razlika je između 4 i 9 mjeseci, 2022. ćemo gledati velik broj, više stotina kuća završenih na području katastrofe”, zaključuje.

 

Država daje dva europska milijuna da kišobranima i olovkama promovira obnovu

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.