Predsjednik Odbora za pravosuđe Mišel Jakšić za Nacional je potvrdio da će sazvati sjednicu Odbora za pravosuđe i predložiti da se donese zaključak o sazivanju tematske sjednice na kojoj bi se raspravljalo o nezakonitostima u izboru Ivana Turudića za šefa DORH-a. Prijedlog je u srijedu odbijen
Odmah nakon nedjeljnog intervjua Zorana Milanovića na televiziji N1, u SDP-u su krenuli razgovori o tome kako reagirati na teške optužbe koje je iznio predsjednik države, a koje se tiču nezakonitosti u izboru Ivana Turudića za glavnog državnog odvjetnika. Još u nedjelju popodne bilo je jasno da će SDP-ovci koristiti Sabor kao platformu na kojoj će upozoriti na nezakonitosti u izboru novog šefa DORH-a. Konačan dogovor potvrđen je u ponedjeljak poslijepodne, kada je predsjednik saborskog Odbora za pravosuđe Mišel Jakšić za Nacional potvrdio da će sazvati sjednicu Odbora za pravosuđe na kojoj bi se trebao donijeti zaključak o sazivanju tematske sjednice Odbora za pravosuđe, na kojoj bi se raspravljalo o nezakonitostima u izboru Ivana Turudića za glavnog državnog odvjetnika.
Međutim, i Jakšiću kao i ostalim SDP-ovcima koji su krenuli s ovom inicijativom je jasno da će takav zaključak teško biti usvojen, odnosno da su šanse za sazivanje takve tematske sjednice vrlo male jer HDZ s partnerima ima većinu u Odboru za pravosuđe. No cilj je SDP-a i drugih oporbenih klubova bio da s ovakvom inicijativom razotkriju one koji su spremni podržati protuzakoniti izbor Ivana Turudića.
U Odboru za pravosuđe osim SDP-ova Mišela Jakšića iz oporbenih redova sjede još Nikola Grmoja, Krešo Beljak, Vesna Nađ i Ružica Vukovac, dok većinu čine HDZ i njegovi partneri.
Zanimljivo je da je potpredsjednik Odbora za pravosuđe glavni tajnik HDZ-a Krunoslav Katičić koji je i sam upleten u niz afera, poput one u kojoj je s bivšim šefom Hrvatskih šuma Krunoslavom Jakupčićem dogovarao poslove u ovoj državnoj tvrtki. Osim Katičića, HDZ-ovu većinu u Odboru za pravosuđe čine članovi HDZ-a Dražen Bošnjaković, Nikola Mažar, Ljubica Lukačić, Magdalena Komes, Marija Jelkovac te manjinska zastupnica Ermina Lekaj Prljaskaj, koja je ujedno i članica Državnoodvjetničkog vijeća, koje je izravno odgovorno za nezakonitost u provođenju Turudićeva izbora.
SDP-ovcima je jasno da će takav zaključak teško biti usvojen, odnosno da su šanse za sazivanje takve tematske sjednice vrlo male jer HDZ s partnerima ima većinu u Odboru za pravosuđe
Svi su oni glasali protiv inicijative Mišela Jakšića. U svakom slučaju inicijativa SDP-a i Mišela Jakšića još bi jednom mogla pokazati tko su zastupnici koji su spremni prijeći preko kršenja zakona u izboru glavnog državnog odvjetnika. Potvrdio je to Nacionalu i izvor iz samog vrha SDP-a:
“Jasno nam je da naša inicijativa nema velike šanse da prođe jer je suludo očekivati da će nekim zastupnicima sada proraditi savjest i da će naglo shvatiti da su pogriješili. Ono što možemo je totalno ih razotkriti i prokazati ih kao one koji su za svoje političke ciljeve spremni ignorirati kršenje zakona. Samo to je već dovoljno da javnost još jednom shvati koliko je zapravo opasna situacija i da je stvarno vrijeme da se ovoj vlasti kaže dosta.”
I dok SDP planira borbu protiv Turudićeva imenovanja prebaciti na Sabor, Možemo! je krenuo drugim smjerom te će potražiti pomoć europskih institucija. Nedugo nakon Milanovićeva intervjua, kandidatkinja ove stranke za premijersku poziciju Sandra Benčić je u razgovoru za N1 rekla da se slaže s Milanovićevom ocjenom da izbor Ivana Turudića još uvijek nije konačan te da se stvari mogu promijeniti.
“Mislim da se ne smije odustati od toga da se spriječi dolazak Ivana Turudića na dužnost. Prvo, Turudić kao netko tko dolazi izvana mora proći sigurnosnu provjeru, mora se za njega raditi temeljita sigurnosna provjera. Druga stvar koja je na stolu je pitanje otvaranja stegovnog postupka. Predsjednik Vrhovnog suda rekao je da će sve sagledati, laganje na Odboru za pravosuđe i vidjeti postoje li elementi za stegovni postupak. Minimalno očekujem, kad bismo gledali sve što je Turudić izjavljivao, sigurno je povrijedio sudački etički kodeks, ali smatram da ima i elemenata za ispitivanje stegovne odgovornosti”.
Sandra Benčić očekuje reakciju europskih institucija ako Turudić ipak stupi na dužnost: “Mislim da bi situacija u kojoj bi za glavnog državnog odvjetnika stupio na dužnost netko tko ima stegovni postupak ili kome je utvrđena stegovna odgovornost, tada bi i ozbiljno reagirale i europske institucije. Plenković je već prešao liniju za koju mu je jasno da nema natrag. Sramotna je izjava ministra pravosuđa Ivana Malenice da ne vidi ništa kompromitirajuće u činjenici da se vozio s Mamićem. Sramote i sebe i Hrvatsku.”
Komentirajući najavu da će prijaviti izbor Ivana Turudića nadležnim tijelima Europske komisije Sandra Benčić je rekla da će prijavu poslati i čelnicima EK-a i glavnom tajniku nadležnom za pravosuđe u EK-u te Europskom parlamentu.
I dok SDP planira borbu protiv Turudićeva imenovanja prebaciti na Sabor, Možemo! je krenulo drugim smjerom te će potražiti pomoć europskih institucija, i to prije svih Europske komisije
“Europska komisija je već u nekoliko navrata reagirala na situacije s pravosuđem u Poljskoj i Mađarskoj i očekujemo da će reagirati i sada. Nije nam drago da se to uopće tako mora rješavati, da Andrej Plenković ovu zemlju svrstava na put koji ima Orban ili je donedavno imala Poljska ili na put Srbije. Zato organiziramo prosvjed ove subote. Želimo poručiti da moramo na izbore jer Hrvatska neće biti ni Mađarska ni Srbija i nećemo dozvoliti da idemo nedemokratskim putem. Teško smo se borili za osnovne demokratske standarde koji se u posljednjih osam godina jedan za drugim ruše. Rušenje DORH-a i stavljanje pod kontrolu HDZ-a, to je situacija koju kao građani ne smijemo dozvoliti. Prosvjed organiziraju sve stranke koje su se jasno pozicionirale oko Turudića od prvog dana i otkrivale zašto on ne smije postati glavni državni odvjetnik”, istaknula je Sandra Benčić.
Komentari