SDP najavljuje ustavnu tužbu o mjerama zapošljavanja

Autor:

Zagreb, 6.10.2016 - Radnici u pogonu tvornice Konèar transformatora na Jankomiru u Zagrebu. 
foto HINA/ Damir SENÈAR/ ds

Nezadovoljni Zakonom o poticanju zapošljavanja za koji tvrde da je diskriminatoran iz SDP-a ovih dana najavljuju ustavnu tužbu, a dok ih sindikati podržavaju jer tvrde da je isti “uputnica za odlazak iz Hrvatske, a ne za ostanak u njoj”,  iz HDZ-a poručuju kako je tužba neutemeljena te ne vide u čemu SDP “nalazi argumentaciju”.

“Kad zakon, objavom u Narodnim novinama, stupi na snagu ići ćemo s ustavnom tužbom kojom ćemo tražiti njegovu privremenu suspenziju do donošenja konačnog stava Ustavnog suda o tome radi li se tu o diskriminaciji ili ne”, rekao je SDP-ovac Mirando Mrsić Hini.

Mrsić tvrdi kako je donošenjem Zakona o poticanju zapošljavanja ograničeno pristupanje mjeri stručnog osposobljavanja za starije od 30 godina što će dovesti do njihove diskriminacije pri pristupanju samoj mjeri. “Smatramo da je Zakon o poticanju zapošljavanja suprotan i krši Zakon o suzbijanju diskriminacije. Do sada nije bilo ograničenja dobi, a mjeri stručnog osposobljavanja su mogli pristupiti svi koji nisu imali radnog iskustva u struci za koju su se obrazovali. Ovim zakonom svi koji su počeli kasnije studirati ili su imali poteškoća tijekom studiranja, materijalnih i sličnih, ili se radi o osobama s invaliditetom koji kreću kasnije u školovanje, neće moći pristupiti mjeri”, rekao je Mrsić.

Objašnjenje Ministarstva rada i mirovinskog sustava da postoje i druge mjere koje će omogućiti da stariji od 30 godina steknu iskustvo i uđu na tržište rada te nađu radno mjesto, tvrdi, ne stoji.

“Te su mjere bile i prije stručnog osposobljavanja i pokazale su se neučinkovite za mlade starije od 30 godina. S druge strane , trošak naknade za prijevoz koji je bio isplaćivan iz državnog proračuna, u zakonu se prebacuje na teret poslodavaca što nije usuglašeno sa socijalnim partnerima. To također dovodi do diskriminacije mladih prema materijalnom statusu jer će dio poslodavaca naknadu isplatiti, a dio ne, a dio neće potpisati takve ugovore”, pojašnjava Mrsić.

Ministar rada Tomislav Ćorić pak poručuje kako je mjera stručnog osposobljavanja tek jedna je od devet mjera koje će u okviru mjera aktivne politike zapošljavanja zaživjeti u predstojećem razdoblju. “Tužba SDP-a iz naše perspektive djeluje neutemeljeno i ne vidimo gdje se nalazi argumentacija za jednu takvu situaciju. Najugroženiji kontingent nezaposlenih kod nas su mladi do 30 godina starosti i mjerom stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa želi se utjecati da što veći broj tih ljudi uđe u proces i kasnije pronađu posao”, pojasnio je Ćorić u petak.

Mjera je, tvrdi, prilagođena europskim standardima jer se na razini EU-a slični programi vežu za dobnu granicu do 25 godina.

Čelnik SSSH Mladen Novosel pozdravlja SDP-ovu incijativu i poručuje kako je predložena mjera uputnica za odlazak mladih iz Hrvatske, a ne za ostanak u njoj.

“SDP ide s identičnim zahtjevom s kojim smo i mi išli prema Ministarstvu rada i saborskim zastupnicima. No, zastupnici su za zakon digli ruku, u stilu glasačke mašinerije, ne misleći na to da će njihova djeca možda biti sutra u poziciji da za 2600 kuna ulaze u svijet rada i da onda vade putovnicu i odu u inozemstvo raditi. Zakon je, kaže Novosel, kontroverzan.

“Nije bilo potrebe da se mladi radnici, koji završe četiri razreda srednje škole i nisu u obvezi polaganja stručnih ispita, guraju u svijet rada preko mjere SOR-a (stručnog osposobljavanja) i da poslodavci više neće zapošljavati na ugovor o radu i s visinom plaće koju bi inače trebali dobiti da rade kao trgovci, bravari, glodači, zidari… nego će ih primati kroz mjeru SOR-a za plaću od 2600 kuna”, pojašnjava.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)