SDP i Zeleno-lijevi blok uputili su u petak zahtjev za ocjenu ustavnosti oko tumačenja Poslovnika po kojemu javna saslušanja mogu provoditi samo matični odbori, ali ne i Antikorupcijsko vijeće, jer to smatraju slabljenjem parlamentarnih mehanizama za borbu protiv korupcije.
Benčić je ustvrdila da je na sjednici Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav vladajuća većina ponovno nadglasavanjem ukinula još jedan demokratski instrument u parlamentu, instrument javnog saslušanja u radnim tijelima poput Antikorupcijskog vijeća.
“Oni su danas usvojili mišljenje da Vijeće, kao radno tijelo koje je osnovao Sabor, ne može provoditi javna saslušanja, opravdavajući to time da javna saslušanja mogu raditi samo oni odbori koji su direktno navedeni u Poslovniku, a to su, naravno, odbori u kojima oni imaju većinu pa, naravno, do javnih saslušanja nikada neće doći”, izjavila je Sandra Benčić nakon sjednice Odbora.
“Znajući da će oni pukom silom danas ići na preglasavanje oko tog pitanja, naš Klub je zajedno s Klubom SDP-a još jučer pripremio zahtjev za ocjenu ustavnosti takvog tumačenja Poslovnika i tražimo od Ustavnog suda da u najkraćem mogućem roku da tumačenje Poslovnika mogu li i sva radna tijela u Saboru koristiti institut javnog saslušanja”, istaknula je.
Zaključak nakon maratonske rasprave: “Vijeće nije ovlašteno javno saslušavati, ali…..”
Takvom odlukom, dodaje, HDZ je poslao i vrlo jasnu poruku da će, nakon slabljenja institucije pravobraniteljice i Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, sada do kraja oslabiti i sve one male parlamentarne mehanizme kontrole nad onim što čini Vlada i kontrole nad HDZ-ovom korupcijom.
“Ovo se nije događalo ni za vrijeme Vladimira Šeksa, čak ni on se nije usudio vući ovakve poteze. Dapače, tumačio je da je Antikorupcijsko vijeće još i jači odbor od svih drugih matičnih odbora zbog toga što se bavi antikorupcijom”, ustvrdila je Benčić.
“Kao kuriozitet želim istaknuti da je Branko Bačić na moje pitanje kako to da Antikorupcijsko vijeće nije matično tijelo za raspravu o korupciji doslovno rekao da nije”.
Benčić je ocijenila i da se na saslušanju Dragana Kovačevića na Antikorupcijskom vijeću potvrdilo ono što su više puta rekli a to je da se odluka o zatvaranju posljednje infrastruktrure za preradu sirove nafte ni u jednoj zemlji, pa tako ni u Hrvatskoj, ne može donijeti bez premijera.
“Evidentno je da je premijer Plenković za tu odluku dao zeleno svjetlo i da ju je blagoslovio, ali i osigurao da do takve odluke mora doći onda kada je Ćoriću dao dozvolu da potpiše Memorandum kojim se sirova nafta iz Hrvatske vozi na preradu u Mađarsku”, kazala je Benčić. Podsjetila je i da oporba skuplja potpise za istražno povjerenstvo na tu temu.
Komentari