Izvor iz vrha SDP-a za Nacional je izjavio da bi se ta stranka zbog Milanovićevih stavova prema ruskoj agresiji na Ukrajinu, trebala distancirati od predsjednika države
Predsjednik SDP-a Peđa Grbin u bliskoj bi se budućnosti mogao suočiti s vrlo neugodnim zahtjevom dijela visoko pozicioniranih članova stranke koji su do sada bili njegovi vjerni suradnici te su mu pružali podršku, iako stranka već mjesecima drži dosta loš rejting u anketama. Naime, izvor iz samog vrha SDP-a koji još uvijek ne želi pod imenom i prezimenom istupiti u javnosti rekao je za Nacional kako vjeruje da će se SDP vrlo brzo morati jasno odrediti prema nekim aspektima politike Zorana Milanovića, a tu je prije svega mislio na njegove stavove prema ruskoj agresiji na Ukrajinu. Ovaj utjecajni član SDP-a ovu je tvrdnju iznio nekoliko dana nakon parlamentarnog samita Krimske platforme na kojem je bila i predsjednica američkog Kongresa Nancy Pelosi, a čije je održavanje predsjednik Zoran Milanović popratio podcjenjivačkim komentarima, što očito nije najbolje prihvaćeno u stranci, na čijem je čelu bio do 2016. godine. Izvor iz vrha SDP-a tvrdi da nije usamljen u svojim stavovima te da mu je već nekoliko kolega reklo kako smatraju da je vrijeme da se SDP ogradi od dijela Milanovićevih izjava povezanih s ratom u Ukrajini te je iznio prijedlog koji bi mogao ponovno uzdrmati još uvijek najjaču oporbenu stranku u Hrvatskoj:
“Ako se rat u Ukrajini nastavi i ako predsjednik Milanović nastavi davati izjave koje se vrlo lako mogu protumačiti kao proruski stavovi, onda mislim da mi u vrhu stranke nećemo imati drugog izbora nego se potpuno odmaknuti od Pantovčaka, a ako to u konačnici bude značilo i podršku kandidaturi nekog drugog SDP-ova kandidata na idućim predsjedničkim izborima, onda neka tako i bude jer predsjednik svojim izjavama ide vrlo daleko od svih načela socijaldemokracije i svega što SDP danas zastupa.”
Već sama činjenica da netko u vrhu SDP-a danas razmišlja da bi se trebala povući podrška Zoranu Milanoviću, dovoljno je šokantna i očito je kako će se predsjednik stranke Peđa Grbin u bliskoj budućnosti trebati suočiti s tim problemom. Nacional je pokušao s nekoliko drugih utjecajnih članova SDP-a otkriti dijele li stavove našeg izvora, ali nitko nije želio javno istupiti protiv predsjednika Milanovića, iako su neki od naših sugovornika rekli da imaju razumijevanja ako netko od članova SDP-a smatra da predsjednikovi stavovi oko Ukrajine nisu u skladu s politikom SDP-a. Jedan član Predsjedništva SDP-a rekao nam je u neformalnom razgovoru da podrška predsjedniku Milanoviću nije upitna jer predsjednik gotovo cijeli svoj mandat upozorava na koruptivne elemente u vladajućem HDZ-u te je dodao: “Uskratiti podršku predsjedniku koji svakodnevno drži HDZ na konopcima ne bi bilo baš politički pametno i bez obzira na to što se većina nas ne slaže s onime što Milanović govori o Ukrajini, smatram da to doista ne bi trebao biti razlog da se SDP ide javno odricati predsjednika države. Mislim da bismo nakon toga u anketama još dodatno potonuli, a tek onda bi nastala potpuna panika u stranci.”
Da se Milanovićeva uloga u razotkrivanju HDZ-a kao korupcijom prožete stranke ne smije zaboraviti smatra i naš sugovornik s početka teksta koji je i predložio da se u vrhu stranke raspravlja o poziciji SDP-a prema predsjedniku države. Međutim, on smatra kako je šteta koju Milanović radi svojim izjavama i stavovima radi SDP-u puno veću štetu te kako bi se oni malobrojni birači koji su još ostali vjerni SDP-u u budućnosti mogli potpuno okrenuti od stranke, a u pitanju je i međunarodni kredibilitet SDP-a. Na pitanje na što točno misli, Nacionalov je izvor rekao:
“Stvarno mislite da se na Milanovićeve izjave blagonaklono gleda u ostatku Europske unije? Želimo preuzeti vođenje države i izgledati kao ozbiljna stranka, a pitam vas koje će biti prvo pitanje kada Peđa Grbin kao premijer dođe u Bruxelles? Garantiram vam da će biti o Milanoviću i o tome dolazi li iz naše stranke i dijelimo li njegove stavove prema Ukrajini. Ne želim da se dovedemo u situaciju da SDP bude u društvu Orbana, Marine Le Pen i Salvinija te da bude prepoznat kao stranka čiji predsjednik države drži ‘lojtre’ Putinu. To bi stvarno bilo sramotno.”
No čini se kako su Milanovićevi oponenti barem za sada u velikoj manjini i kako je vrlo teško za očekivati da se stranka u bliskoj budućnosti jasno odmakne od predsjednikove politike i njegovih vanjskopolitičkih stavova. Jedan od vodećih ljudi SDP-a za Nacional je ovako prokomentirao inicijativu jednog od svojih kolega:
“Ne čude me takvi stavovi jer sam u razgovoru s kolegama i sam stekao dojam da su neki od njih ljuti na Zorana i na njegove stavove prema Rusiji i Ukrajini. Međutim, oni koji predlažu neke radikalne poteze i predlažu da SDP čak ima neke druge kandidate na idućim predsjedničkim izborima su u velikoj manjini i ne vjerujem da će njihove ideje naići na veću podršku. Za to ima nekoliko razloga, a prvi je da su izbori daleko, ako se ne varam tek krajem 2024. Drugi razlog je da je Milanović još uvijek najpopularniji političar i raspravljati sada o podršci najpopularnijem političaru u državi bi bilo političko samoubojstvo. Hajdemo pričekati kraj 2024. pa ćemo vidjeti kakvi su tada njegovi stavovi i o Ukrajini i o Rusiji i o Nancy Pelosi.”
Očito je da su Milanovićeve izjave o Ukrajini i Nancy Pelosi dobro potresle temelje SDP-a te su stvorile pukotine u ljubavi između predsjednika države i stranke koja je stala iza njegove kandidature. Milanoviću su “njegovi” SDP-ovci zamjerili što je odbio poziv Nancy Pelosi na bilateralni sastanak s objašnjenjem da nema vremena jer se taj dan nalazio na lokalnoj proslavi u Makarskoj. “Amerikanci su tražili sastanak, ja danas ne mogu i to je to. Ona nije izvršna vlast, za dva tjedna neće biti to što je sada. Nije moja razina, to nije hamburger, to je nothingburger”, izjavio je Milanović te je dodao i da je američki poziv vjerojatno bio kurtoazan. Milanović je u svom ne baš uvjerljivom objašnjenju ponudio jasne kriterije oko toga s kim se on kao predsjednik Republike Hrvatske treba sastajati, a s kim ne. No to možda i nije ono što najviše smeta Milanovićeve kritičare unutar SDP-a, već su to njegovi stavovi prema Ukrajini i posljednje odbijanje da se u Hrvatskoj provodi obuka ukrajinskih vojnika. Iako je Milanović za najavu da će kao vrhovni zapovjednik blokirati takvu obuku, dobio i podršku nekih oporbenih stranaka kao što su Socijaldemokrati Davora Bernardića i Domovinski pokret. Međutim, znakovito je da je predsjednik SDP-a Peđa Grbin bio nešto oprezniji te nije u potpunosti podržao svog bivšeg stranačkog šefa. Grbin je o ukrajinskim vojnicima izjavio sljedeće: “U potpunosti razumijemo zabrinutost predsjednika Republike, jer obuka vojnika neke od zaraćenih strana uvijek predstavlja rizik. Međutim, u ovom ratu je potpuno jasno koja je strana ispravna, a koja ne. I stoga bismo bili spremni podržati obuku ukrajinskih vojnika pod uvjetom da se radi o zajedničkoj odluci i politici donesenoj na razini svih članica EU-a i NATO-a.”
Već iz tih Grbinovih riječi može se zaključiti da nije spreman pod svaku cijenu podržati sve što dolazi od Zorana Milanovića, pa je isto tako moguće i da će se u bliskoj budućnosti i ostvariti želje nekih članova SDP-a pa da stranačka tijela odlučuju o tome ima li predsjednik države i dalje podršku svoje matične stranke.
Komentari