Njemački kancelar Olaf Scholz upozorio je u srijedu da Njemačka mora ‘očekivati da se ugovori o opskrbi više neće poštovati’ od strane ruske državne energetske kompanije Gazprom, čak i ako se protok plina nastavi plinovodom Sjeverni tok 1.
Gazprom tvrdi da je protok smanjen zbog toga što Njemačka nije isporučila turbinu za komprimiranje plina koja je dio plinovoda.. “Jasno je i jednostavno: turbina je tu. Može se dostaviti. Sve što netko treba učiniti je reći: Ja to želim. Onda će biti tamo vrlo brzo”, rekao je Scholz tijekom posjeta ruhrskom gradu Mülheimu.
Scholz je poručio da nema pravnih ili tehničkih razloga ili sankcija koje sprječavaju izvoz turbine u Rusiju. “Uvijek mora biti jasno da uvijek mogu postojati nekakvi razlozi koji dovode do toga da nešto ne funkcionira. Navodno su tehnički razlozi stajali na putu izvozu plina u druge europske zemlje. I tamo su bili jednako neshvatljivi”, poručio je.
On je objasnio kako nitko u Gazpromu još nije službeno zatražio transport turbine niti poslao potrebne carinske dokumente kako bi se mogao obaviti transport do pumpne stanica u Viborgu, u blizini rusko-finske granice, gdje plinovod Sjeverni tok 1 ulazi u Baltik.
Iz Gazproma poručuju da ‘čekaju dokumente’. Scholz je danas rekao: “Sve dozvole s naše strane su tu i to od Kanade, gdje se turbina nalazila na remontu, pa preko Velike Britanije preko koje je transportirana, kao i njemačke dozvole”, prenosi CNN.
Izvršni direktor Siemens Energyja Christian Bruch rekao je da je servis turbine trebao biti ‘rutinska mjera’ i ponovio da nema tehničkih razloga za smanjene protoka plina. “Siemens Energy i njemačka vlada pripremili su svu papirologiju sa svoje strane, ali još uvijek im nedostaje dokumentacija od Gazproma”, dodao je Bruch.
Podsjetimo, prošlog je tjedna ruska državna energetska kompanija rekla da će dodatno smanjiti protok plina kroz plinovod Sjeverni tok 1, zaustavivši turbinu radi popravka. Protok plina u Njemačku kroz plinovod od tada iznosi 20%, prema informacijama njemačkih vlasti. Plin kroz Sjeverni tok 1 prethodno je tekao s 40% kapaciteta nakon što je Rusija smanjila izvoz kao odgovor na zapadne sankcije zbog invazije te zemlje na Ukrajinu.
Komentari