Njemački kancelar Olaf Scholz zajamčio je u četvrtak u Berlinu čelnicima Estonije, Litve i Latvije solidarnost u vezi s pojačanim vojnim aktivnostima Rusije u neposrednoj blizini ovih zemalja.
„Baltičke zemlje su neposredno pogođene zabrinjavajućim aktivnostima koje potiče Rusija“, rekao je njemački kancelar Olaf Scholz prilikom susreta s estonskom premijerkom Kajom Kallas, latvijskim premijerom Krisjanisom Karinsom i litavskim predsjednikom Gitanasom Nausedom u Berlinu.
Scholz je naglasio kako Njemačka i baltičke članice Europske unije dijele zajednički stav glede ukrajinske krize i ruskih vojnih provokacija, poput zajedničkih vojnih manevara u Bjelorusiji.
“Mi ozbiljno shvaćamo brige naših partnera. Važno mi je naglasiti da smo na vašoj strani“, rekao je Scholz koji bi sljedećeg tjedna trebao otputovati na razgovore u Moskvu i Kijev.
On je početkom ovog tjedna već na temu napetosti oko Ukrajine razgovarao s američkim predsjednikom Joeom Bidenom u Washingtonu te s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom i poljskim premijerom Andrzejom Dudom u utorak u Berlinu.
„Trenutno se radi, ni manje ni više o tome da spriječimo rat u Europi“, rekao je Scholz i najavio povećanje broja njemačkih vojnika koji u sklopu NATO postrojbi borave u Litvi za 350.
Čelnici baltičkih zemalja iskazali su želju za pojačanim angažmanom Njemačke u rješavanju trenutne krize.
„Vrlo je važno da ojačamo istočno krilo NATO-a. Naš savez mora biti u stanju reagirati brzo i odlučno u ovoj regiji“, rekao je litvanski predsjednik Nauseda.
Estonska premijerka Kallas je istaknula kako je sada najvažnije da EU i NATO pokažu jedinstvo.
„Svaki i najmanji znak nejedinstva i pomanjkanja odlučnosti bi mogao odaslati lažni signal Rusiji“, rekla je rekla je Kallas.
Latvijski premijer Karins je rekao kako EU i NATO moraju djelovati s „pozicija moći“.
„Uloga Njemačke je pritom od presudne važnosti“, zaključio je Kallas.
Baltički čelnici su ukazali na to kako Njemačka trenutno s 1,57 posto BND ulaže mnogo manje u vojni budžet od baltičkih članica NATO-a.
Komentari