Odjeća od umjetnih materijala koji se lagano održavaju, iz naših je ormara izbacila vunu. Ni blage zime ne idu joj u korist, no ipak u studenom, prosincu i siječnju ipak dobro dođe onaj vuneni džemper. Ako su ga, pritom, za vas isplele neke vrijedne ruke, on je puno više od odjevnog artikla.
Izbjegavamo vunu jer je komplicirana za održavanje, a i moljci je vole. Je li ikada itko oprao vuneni džemper, a da ga nakon toga nije morao proslijediti djetetu? Vuna se skuplja u pranju, no i za to postoji rješenje. U nastavku vam otkrivamo kako održavati odjeću od vune.
Za nju vrijede posebna pravila jer je riječ o prirodnom materijalu po sastavu sličnom ljudskoj kosi – većinom se sastoji od keratina, bjelančevine. Upravo zbog toga treba se prema njoj odnositi nježno kao i prema kosi. U suprotnom će se vlakna zapetljati i stvorit će se grudice na džemperu, rukavicama, šalu, kapi… Perete li vunu na previsokoj temperaturi skupit će se i deformirati.
Grije, ali ne voli toplinu
Vuna ne reagira dobro na toplinu pa je uvijek perite na niskim temperaturama do 30 Celzijevih stupnjeva, koristeći blage deterdžente namijenjene vuni i svili ili šampone za bebe jer imaju neutralni pH što je bitno za održavanje vune. Možete koristiti i šampon za kosu. Vuna je u konačnici nečija “kosa”, odnosno runo.
Izmjerite svoj džemper
Prije, no što stavite na pranje svoj džemper, izmjerite ga. Duljinu rukava, od pazuha do dna džempera, širinu otvora za glavu i ruke, dužinu džempera. Ove brojke trebat će vam kada budete sušili džemper.
Vunu perite u perilici za rublje (ako nije drugačije navedeno na etiketi), na programu namijenjenom pranju vune ili ručnom pranju, nikako na temperaturi višoj od 30 Celzijevih stupnjeva, kao što smo već spomenuli. Izbjegavajte centrifugu. Zaboravite na omekšivač, vuna ga ne voli.
Perete li je na ruke, prvo je namočite u mlakoj vodi pa nježno operite. Izbjegavajte pretjerano trljanje, ribanje i cijeđenje.
Ocijedite je nježno, a zatim zarolajte u veliki ručnik i ostavite otprilike pola sata da ručnik upije višak vode.
Sušenje
Sušenje vune u sušilici strogo je zabranjeno. Odjevni predmet od vune oblikujte u njegov izvorni oblik, rastegnite ga dok je mokar na mjere koje je imao prije pranja pa ga takvog stavite na sušenje.
Nećete ga objesiti preko sušila ili zakačiti na njega štipaljkama, već ćete ga položiti vodoravno na sušilo koje ste prethodno prekrili čistim ručnikom kako biste dobili ravnu površinu.
Izbjegavajte direktno sunce i izlaganje toplini prilikom sušenja.
Boja
Želite li osvježiti boju svog vunenog džempera, u pranje dodajte vinski ocat.
Vuna se sama čisti
Vuna ne voli vodu pa odjevne predmete od vune perite što je rjeđe moguće. Predlaže se dva do tri puta u sezoni ako je riječ o majici ili džemperu. Vuneni kaput perite jednom u dvije godine.
Vuna, ako je potpuno prirodna, sadrži prirodno antibakterijsko sredstvo lanolin, zahvaljujući kojem se sama čisti. Riječ je o sloju masnoće koji obavija vlakna vune, a svrha mu je da štiti životinju od vlage, znoja i nečistoće.
Kako biste svom vunenom džemperu ili nekom drugom odjevnom artiklu od ovog vrijednog prirodnog materijala produljili trajanje i očuvali ga, ponašajte se prema njemu, kako se ponašate i prema vlastitom “runu”, odnosno kosi. Budite nježni, ne izlažite ga vrućini i ne koristite agresivna sredstva.
Također, ne zaboravite zaštititi vunu od moljaca. U ormar stavite lavandu. Koliko vunu vole, toliko ovu aromatičnu biljku ne vole.
Uz pravilnu njegu, vuna će vam služiti još dugo. Grijati vas, a opet dozvoljavati tijelu da diše. Nema tog umjetnog materijala koji je može zamijeniti.
Komentari