Savjeti za alergičare: Kreće peludna groznica, a mi znamo kako ‘preživjeti proljeće’

Autor:

Pixabay

Proljeću se vesele svi oni koji ne pate od peludne groznice. Alergičarima je period od ožujka do lipnja kada cvatu breza, ljeska, čempres, hrast, kopriva, trave, maslina pa onda kolovoz i rujan kada cvate ambrozija, vrijeme koje jedva čekaju da prođe kako bi ponovno mogli živjeti  punim plućima.

Zbog klimatskih promjena i onečišćenja dolazi do hiperprodukcije peludi, što znači još više alergija i još više problema za one koji nisu imuni na pelud, odnosno za one kod kojih imunitet prejako reagira na njega.

Simptomi alergije na pelud, odnosno alergijskog rinitisa – kihanje, suzenje očiju, otežano disanje, svrbež kože, iritacije sluznice nosa, ponekad su neizdrživi, no pravilnim ponašanjem mogu se itekako ublažiti. U nastavku vam donosimo nekoliko vrijednih savjeta koji će vam pomoći da preživite proljeće, a onda i kraj ljeta i ranu jesen pa se u zimi konačno opustite.

Instalirajte aplikaciju

Danas su dostupne brojne aplikacije koje prate koncentraciju peludi u zraku te sadrže sve ostale podatke koji su potrebni alergičarima, kao i dnevnik praćenja alergija te vremensku prognozu. Personalizirane su pa su ustvari svojevrsni asistent osobi osobama koje ih koriste.

Zatvarajte prozore

Nastojte držati prozore zatvorenima u vrijeme najveće koncentracije peludi u zraku – u kasno jutro i kasno poslijepodne te noću. Također, u to doba pokušajte ne izlaziti van.

Pročišćivač zraka

Investirajte u pročišćivač zraka koji uz prašinu, životinjske dlake, viruse, bakterije te ostale mikročestice koje ne želimo u plućima i na koži, uklanja i pelud.

Vazelin

Vazelin je melem za suhe usne, kapke ili ispucalu kožu, a pomoći će vam i u umirivanju nadražene sluznice nosa. Iznutra namažite svaku nosnicu vazelinom kako biste ublažili bol i “uhvatili” pelud koja ulazi u nos, prije no što ode dalje.

Tuširanje hladnom vodom

Ako vam oči suze i ne možete prestati kihati, istuširajte se hladnom vodom. Ona će ublažiti simptome i pružiti vam trenutno olakšanje. Bilo bi dobro i kosu oprati te odjenuti odjeću u kojoj niste bili vani, a onu kontaminiranu peludi oprati.

Ako nemate vremena za tuširanje ili niste kod kuće, pomoći će i maramica namočena u hladnoj vodi koju ćete staviti na lice na par minuta.

Naravo, ovo su samo pomoćna sredstva i načini koji će vam olakšati simptome alergije. Važno je pridržavati se liječnikih uputa kako biste bez obzira na pelud ipak osjetili sve ljepote proljeća i sačuvali zdravlje.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.