Saudijska tinejdžerka dobila azil u Kanadi

Autor:

epa07267864 A handout photo made available by the Thai Immigration Bureau shows Saudi Arabia woman who seeking for asylum Rahaf Mohammed al-Qunun (L) shakes hands with Thai Immigration Police Chief Surachet Hakparn (R) at a transit hotel inside the Suvarnabhumi international airport in Samut Prakan province, on the outskirts of Bangkok, Thailand, 07 January 2019. The Saudi teen was stopped at the airport as she was traveling to Australia for asylum after she claimed that she was abused by her family, media reports. According to latest reports, Thailand will not deport Rahaf Mohammed al-Qunun due to safety concerns. The UNHCR is assessing al-Qunun need for international refugee protection to find an immediate solution for her situation.  EPA/THAI IMMIGRATION BUREAU HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Saudijska tinejdžerica koja je pobjegla u Tajland tvrdeći kako strahuje da će ju obitelj ubiti dobila je azil u Kanadi, izvijestio je u petak šef tajlandske službe za imigraciju.

Osamnaestogodišnja Rahaf Mohamed al-Qunun će letom Korean Aira u petak navečer otputovati iz Bangkoka u Seul, a nakon toga će odletjeti u Kanadu, rekao je Surachate Hakpark iz službe za imigraciju.

“Kanada joj je dala azil”, kazao je i dodao kako Rahaf “odlazi večeras u 23,15 minuta”.

Tinejdžerica je u Bangkok stigla tijekom vikenda. Tamo je zatražila azil i prvotno joj je bio zabranjen ulazak u zemlju.

Ubrzo je počela postavljati poruke na Twitteru iz tranzitnog područja bangkoškog aerodroma kazavši da je pobjegla te da će joj život biti ugrožen ako se vrati u Saudijsku Arabiju.

Unutar nekoliko sati kampanja se proširila Twitterom, a aktivističke mreže prenosile su je širom svijeta.

Tijekom 36 sati to je nagnalo tajlandsku vladu da promijeni odluku po kojoj se djevojka zrakoplovom morala vratiti kući, te joj je dopušteno da uđe u Tajland.

U utorak je počeo proces traženja azila u trećoj zemlji putem UNCHR-a.

Njezin je slučaj ponovno skrenuo pozornost svijeta na stroga društvena pravila u Saudijskoj Arabiji, uključujući zahtjev da žena mora imati dopuštenje muškog “čuvara” za putovanje, za što skupine za ljudska prava kažu da je način na koji se žene i djevojke drži zatočenicama u obiteljima koje ih zlostavljaju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.