Saudijska Arabija imenovala je svog prvog veleposlanika za Palestince, u potezu koji dolazi usred razgovora sa Sjedinjenim Državama o mogućem sporazumu o normalizaciji odnosa između kraljevstva Zaljeva i Izraela.
U znak potpore Palestincima, Saudijska Arabija imenovala je svog veleposlanika u Jordanu, Naifa bin Bandara Al-Sudairija, “nerezidentnim veleposlanikom u Državi Palestini i generalnim konzulom u Jeruzalemu”.
Ceremonija je održana u subotu u glavnom jordanskom gradu Ammanu, gdje je diplomatski savjetnik predsjednika Palestinske samouprave Mahmouda Abbasa primio vjerodajnice Al-Sudairija, izvijestila je saudijska državna novinska agencija (SPA).
Palestinske vlasti pozdravile su imenovanje, rekavši da “vrijeme donošenja odluke odražava interes bratske Kraljevine Saudijske Arabije za palestinsku stvar”, priopćilo je u nedjelju palestinsko Ministarstvo vanjskih poslova i iseljenika.
Izraelski ministar vanjskih poslova Eli Cohen izjavio je u nedjelju za radijsku postaju Tel Aviv 103 FM da je Izrael bio svjestan planiranog imenovanja Saudijske Arabije, ali da kraljevstvo nije koordiniralo s Izraelom po tom pitanju. “Nisu koordinirali s nama i nisu se morali koordinirati s nama”, rekao je Cohen, dodajući da imenovanje saudijskog veleposlanika dolazi usred “napretka razgovora između SAD-a i Saudijaca u vezi s Izraelom”. “Saudijci su htjeli poslati poruku Palestincima da ih nisu zaboravili”, rekao je Cohen.
Izraelski dužnosnik je međutim dodao da Izrael neće dopustiti otvaranje bilo kakvih diplomatskih predstavništava za Palestince u Jeruzalemu.
Izrael smatra Jeruzalem svojim glavnim gradom, iako ga Ujedinjeni narodi ne priznaju kao takvog. Palestinci smatraju da bi istočni dio grada trebao poslužiti kao budući glavni grad palestinske države. SAD je priznao Jeruzalem kao izraelsku prijestolnicu 2017. za vrijeme tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa, odluci kojoj su se Palestinci odlučno protivili.
Ovo je prvo imenovanje Saudijske Arabije za veleposlanika pri Palestinskim vlastima. Kraljevstvo je imalo diplomatske odnose s PA, no razina zastupljenosti i priroda odnosa između njih dvoje varirali su tijekom vremena.
Sve članice arapskog bloka, uključujući Saudijsku Arabiju, priznaju palestinsku državnost i kraljevstvo održava palestinsko veleposlanstvo u glavnom gradu Rijadu.
Povijesno gledano, Saudijska Arabija je podržavala palestinsku stvar i pružala je financijsku pomoć PA. Rijad je predložio “arapsku mirovnu inicijativu” 2002. godine, koja je široko ponudila Izraelu sigurnost i “normalne odnose” u zamjenu za njegovo povlačenje s okupiranih palestinskih teritorija i stvaranje neovisne palestinske države. Izrael je odbio inicijativu.
Ovaj potez dolazi usred izvješća o dogovoru o normalizaciji koji je u tijeku između Saudijske Arabije i Izraela, pri čemu su Sjedinjene Države uključene u približavanje. Detalji i vrijeme dogovora još nisu poznati.
Glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller rekao je prošli tjedan za CNN da su SAD imale “produktivne razgovore” sa saudijskom i izraelskom vladom o mogućoj normalizaciji, ali da nije postignut dogovor i da se ti razgovori nastavljaju.
Millerovi komentari uslijedili su nakon izvješća Wall Street Journala u kojem se kaže da su se SAD i Saudijska Arabija složile oko “širokih kontura” sporazuma o normalizaciji.
Komentari