U Saboru se u utorak održava sjednica Odbora za pravosuđe na kojem će glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek podnijeti izvješće o radu državnih odvjetništava u 2021. godini.
Na samom početku sjednice Nikola Grmoja je konstatirao da je skandalozno da oporbeni zastupnici moraju skupljati potpise da se iznese izvješće. Iznio je kronologiju smjene bivšeg glavnog državnog odvjetnika Dražena Jelenića.
Hrvoje Zekanović je onda upozorio na kazneno djelo te je uručio kaznenu prijavu protiv Grbina zbog nepripadajuće imovinske koristi. Predsjedavajući Mišel Jakšić dao mu je opomenu.
Onda je riječ uzela šefica DORH-a Zlata Hrvoj Šipek. Pročitala je što je DORH radio tijekom prošle godine.
“Imamo 725.628 predmeta pred sudovima. Strukturu čine 227.000 novih predmeta. Riješeno je 227.750 predmeta, više nego 2020. Zadržana je stopostotna ažurnost i nastavljen trend smanjenja broja predmeta.
Zbog mjera Ministarstva pravosuđa intenzivira se rad sudova što DORH s postojećim kapacitetima teško prati. Realno je za očekivati zastoje jer nećemo moći pokriti sve rasprave. Zbog velikog broja rasprava past će broj predmeta, bit će manje odluka. Predlažem odobrenje broja dužnosnika u DORH-u jer će doći do odljeva i odlaska kadrova.
USKOK je imao i kadrovskih problema nakon imenovanja na mjesta europskih tužitelja. Broj predmeta u radu DORH-a od 2017. do 2012. povećava se zbog priljeva novih predmeta”, rekla je.
Dodala je da je izdvojeno manje financijskih sredstava, no to, kaže, nije negativno utjecalo na rad. Ipak, zbog toga se žale županijska i općinska odvjetništva jer nemaju dovoljno za troškove.
O rezultatima rada kaznenih odjela rekla je da je podneseno više prijava. O zastupanju RH pred inozemnih sudovima, posebno vezano uz međunarodne arbitraže, rekla je da se protiv RH vodilo 11 arbitražnih postupaka.
Miletić: Zašto nisu saslušani oni iz afere Hrvatskih šuma?
Predsjedavajući Mišel Jakšić prozvao je sve zastupnike koji su se javili za repliku. Riječ je prvi dobio Marin Miletić.
“Shvaćam da je nepošteno rad državnih odvjetnika promatrati kroz nekoliko atraktivnih predmeta, ali to je nemoguće izbjeći. Ako iznosite svoja mišljenja u izvješću, to bi se moglo protumačiti kao pritisak. Zašto nisu saslušani oni iz afere Hrvatskih šuma, jesu li obavljeni izvidi, kako su probijeni izvidi kaznenih djela?”, pitao je Miletić.
“Zašto netko nije ispitan, o toj dinamici odlučuje DORH, radi se o dokazima i izvidima koji teku. Kako će se to provoditi, odlučuje samo DORH, nitko izvan njega”, rekla je Zlata Hrvoj Šipek.
Grbin: Zašto predmeti završe u ladici ako imaju inicijale A.P.?
Riječ je dobio predsjednik SDP-a Peđa Grbin koji je pitao: “Zašto određene istrage i predmeti završe u ladicama kad se u njima pojave inicijali A.P.?”
“Na to bih voljela na koje predmete mislite jer predmeti se odrađuju dinamikom kako pristižu i kako se provode izvidi, a to ovisi o brojnim objektivnim činjenicama. Ako mislite na poruke, ako znamo da ima preko tri milijuna digitalnih dokaza, njihova analiza traje mjesecima i godinama. Nemoguće je očekivati da to napravimo s ovim brojem ljudi”, rekla je glavna državna odvjetnica.
Zlata Hrvoj Šipek: Ovo smatram pritiskom
Zastupnica SDP-a Mirela Ahmetović pitala je Zlatu Hrvoj Šipek smatra li da je pod pritiskom.
“Prema zakonu o DORH zabranjuje se svaki oblik pritiska na DORH. Ovo smatram pritiskom jer je sjednica koja je bila sazivana oblik pritiska na DORH da se donesu odluke koje u ovom trenutku odgovaraju dijelu političkih struktura. Očito se približava predizborna kampanja i da je to u funkciji toga”, rekla je.
Hajduković: Puno zujite, a malo meda dajete
Domagoj Hajduković je rekao da će nastaviti vršiti pritisak, kako ga doživljava, jer se radi o temama važnima za javnost. “Hoće li AP biti pozvan na obavijesni razgovor, ako ne, zašto. Ispada da puno zujite, a malo meda dajete”, pitao je.
“Ono što mediji analiziraju su rezultati izvida i radnji Uskoka i DORH-a, to je rezultat rada. O izvidima ne mogu govoriti”, rekla je Zlata Hrvoj Šipek.
O nestalima iz Domovinskog rata
Nikola Mažar postavio je pitanje o nestalima iz vremena Domovinskog rata i podizanje optužnica vezane za ratne zločine.
“DORH je organizirao 4 specijalizirana državna odvjetništva koji se bave samo tim predmetima”, rekla je.
Gmoja: Sudjelovali ste u zataškavanju prijevare
Nikola Grmoja je pitao o bivšoj ministrici Gabrijeli Žalac. “Lagali ste u tom predmetu, a imali ste sastanak s ravnateljicom Uskoka. Sudjelovali ste u zataškavanju prijevare, znate li da možete kazneno odgovarati?”
“G. Grmoja, nikad nisam lagala. A ovo neprekidno ponavljanje neistine u javnosti pretvarate u istinu. Da sam ja zaustavila istraživanje, totalna je neistina”, rekla je Hrvoj Šipek i iznijela kronologiju događaja.
“Vi izravno štitite korupciju!”
Karolina Vidović Krišto postavila je nekoliko pitanja. “Vi izravno štitite korupciju. Vi ste na razgovoru kod poslodavca, Sabor je vaš poslodavac”, rekla je.
“DORH ne onemogućava istrage, nego ih provodi”, odgovorila je Hrvoj Šipek.
O arbitražama
Krunoslav Katičić rekao je da treba biti oprezan s izjavama o pritisku. Postavio je pitanje o arbitražama.
“Bilo bi dobro da se državni dužnosnici upoznaju sa stavovima i pogreškama tribunala. Ako je došlo do nepoštene utakmice, to će se smatrati povredom države za koju odgovara država”, objasnila je glavna državna odvjetnica.
“U čijem mandatu je pokrenuto ovoliko postupaka protiv najviših državnih dužnosnika?”
Sandra Benčić je istaknula da DORH treba imati ulogu u prevenciji. Prigovorila je što u izlaganju nije rekla ništa o korupciji vezanoj uz najviše državne dužnosnike. Tražila je informaciju koliko je osoba u istrazi.
“Postoje dva oblika prevencije, ali pritom je jako važna društvena osuda.
Na drugi dio pitanja ne mogu odgovoriti, nemam podatke. U mandatu kojeg glavnog državnog odvjetnika je pokrenuto ovoliko postupaka protiv najviših državnih dužnosnika? Mislim da se ne može govoriti o zataškavanju korupcije, imamo nultu stopu tolerancije, nema nedodirljivih”, rekla je Hrvoj Šipek.”
“Nemamo konkretne podatke o radu EU tužitelja u Zagrebu”
Urša Raukar pitala je koliko je predmeta EU tužiteljstvo preuzelo od DORH-a i za koliko njih je DORH prethodno obustavio daljnje istrage.
“Nemamo konkretne podatke o radu EU tužitelja u Zagrebu, no iz priopćenja možemo vidjeti da vode istra u 4 predmeta protiv 8 osoba i dva predmeta protiv 10 osoba. Formalno zatvoren je jedino predmet Žalac. U ostalim su predmetima preuzeli našu dokumentaciju ili su ga otvorili na temelju drugih podataka”, rekla je šefica DORH-a.
“Politika ne može od DORH-a tražiti da obavi naš posao”
Dalija Orešković je rekla: “Politika ne može od DORH-a tražiti da obavi naš posao. Nezadovoljni smo što Plenković nije ispitan u aferi. Problem je u ukorijenjenoj korupciji. Strukturni problemi ovog izvješća gori su nego prošlih godina.”
Glavna državna odvjetnica rekla je da treba postaviti pitanje Uredu europskog tužitelja.
“Nisam sudjelovala u onome što se događalo s Ina-MOL-om”
Zvonimir Troskot je pitao: “Zašto niste podigli optužnicu protiv MOL-a? Što se događa s Ćorićem?”
Hrvoj Šipek je rekla: “Nisam sudjelovala u onome što se događalo s Ina-MOL-om. Pretpostavljam da nije bilo dokaza o vezi. Troskot ju je optužio da laže i ‘zaradio’ opomenu.
DORH se bavi SMS-ovima
“Vaš je posao težak, malo tko bi vam bio u koži. Važno je povećati sredstva DORH-u. Svjedoci smo nove afere i prepiske. Hoće li DORH postupati”, pitao je Davor Bernardić.
“Nema pritisaka. Ono što piše u Nacionalu je predmet bavljenja DORH-a. Bavimo se činjenicama, a ne mišljenjima, po pravilima struke. DORH se bavi SMS-ovima”, rekao je suradnik glavne državne odvjetnice.
Katičić: Potrebno je aktivnije komuniciranje DORH-a
Nakon pitanja na redu su replike.
Krunoslav Katičić osvrnuo se na izvješće rada DORH-a. “Sve ukazuje na određenu učinkovitost u radu DORH-a. Jedino je bitno istaknuti da je zbog velikog interesa javnosti potrebno je aktivnije komuniciranje DORH-a, pogotovo kad su u pitanju korupcijska djela.”
Grbin: Pravi pritisak leži u HDZ-u
Peđa Grbin je rekao da oporba želi da DORH radi bolje zbog čega ukazuju na probleme, a ne rade pritisak. “Pravi pritisak leži u HDZ-u jer ni ovo malo što naprave, mislite da nisu trebali. Čitamo da namjeravate smanjivati ovlasti DORH-a.”
Na pitanje je li to istina Katičić je rekao: “Vi ste stajali kod čovjeka koji je lagao, ne ja.”
Grbin mu je odgovorio: “Kolega Mažar koji vam je udvornički postavljao pitanje u Sabor je ušao na mjesto čovjeka koji je jučer osuđen na tri godine zatvora. Na takve činjenice zabijate glavu u pijesak.” Dobio je opomenu.
“Hrvatskim građanima je dosta zastare”
Riječ je opet dobio Nikola Grmoja koji se vratio na slučaj Žalac i odgovor Hrvoj Šipek da ne može biti odgovorna za ono što se dogodilo prije nego što je došla na funkciju.
“Nije napravila ono što je trebala, proslijediti predmet Uredu europskog javnog tužitelja. Nemate opravdanja, valjda treba ispitati onog tko je izravno uključen.
Kad govorimo o najnovijim porukama, rekli ste na početku da su tu milijuni stranica i da vas nema dovoljno, da se to ne može obraditi, da biste kasnije rekli da sve što je izašlo da je obrađeno u Uskoku. Očito netko u DORH-u i Uskoku plasira to u medije. Priznali ste da je Uskok sve obradio, a onda kažete da postoji određena dinamika. Postoji zastara, glavna državna odvjetnice, hrvatskim građanima je dosta zastare. Ne vršimo pritisak nego tražimo da postupate! Tražimo da budete dosljednji. Ne bojte se pokucati na vrata premijera. Jedini koji vas može smijeniti je onaj kome ovo nije tema.”
“Zakazali su i Uskok i DORH”
Marin Miletić je tražio komentar na činjenicu da je DORH morao dostaviti Olafu sve dokumente, posebno za slučaj Žalac.
Grmoja mu je odgovorio: “Jasno je da je zakazao i Uskok i DORH. Pokazali su da su uhvaćeni da nisu odradili posao kako su trebali. I sad bismo trebali vjerovati glavnoj državnoj odvjetnici o novim izvidima? Tko pušta iz DORH-a i Uskoka informacije?”
“Učinak HDZ-ove vlasti je za državne institucije razorniji od potresa u Turskoj i Siriji”
Dražen Bošnjaković je pohvalio izvješće i rekao da se ostvaruju rezultati “koji govori da imamo sustav koji funkcionira”. Smatra da bi trebalo mijenjati pristup i biti racionalan kod podizanja optužnice u predmetima od velikog interesa javnosti.
“Važno je napraviti i komunikacijsku strategiju. Nakon teških medijskih nastupa koje upućuje na sumnje i pritiske, nije loše izaći pred javnost i ukratko ono što se smije reći, objasniti. To bi bilo dobrodošlo i eliminiralo bi mnoge špekulacije. Nitko više ne poštuje ustavnu presumpciju nevinosti”, rekao je i podsjetio na primjer bivšeg ministra Berislava Rončevića.
Dalija Orešković mu je odgovorila: “Bošnjaković, član vladajuće većine, bivši ministar, hvali izvješće DORH-a koje predstavlja ozbiljno upozorenje. Upozoravaju na sve manje sredstava za brojne stvari i funkcioniranje. HDZ takvo izvješće hvali. Što je HDZ napravio s radom pravosuđa? Učinak HDZ-ove vlasti je za državne institucije razorniji od potresa u Turskoj i Siriji.”
Bošnjaković joj je rekao da očito nije slušala ili nije dobro razumjela: “Činjenice u izvješću govore da imamo sustav koji, istina, treba poboljšati.”
Zlata Đurđević: “Ovaj skup nema legitimitet”
Riječ je dobila profesorica Zlata Đurđević.
“Čini mi se da ovaj skup nema legitimitet stavljati primjedbe DORH-u o dugotrajnostima postupka u trenu kad se raspravlja o izvješću. Ovo zakašnjenje pokazuje javnosti da se ne raspravlja o provjeri rada DORH-a nego da to služi političkim obračunima. Odgovornost Sabora i politike je ogromna u odnosu na rad DORH-a. Mi sad ne raspravljamo o izvješću. Toliko se kasni da to oduzima legitimitet rapsrave i stavljanje primjedbi ako se ni sami ne možemo držati smisla rasprave.
Nema izvješća o radu Državnoodvjetničkog vijeća. Nedostaju i upute o postupanju u pojedinim predmetima.
DORH je neovisno tijelo i politika ne može davati upute. U institucionalnom smislu nismo neovisno tijelo – jasno je tko bira glavnu državnu odvjetnicu, a može je i razriješiti. Poltiika je odgovorna za rad DORH-a.”
Nikola Mažar je rekao da se ne slaže s tim da nije neovisna jer je bira Sabor.
Dalija Orešković je rekla da je dobro poentirala odgovornost Hrvatskog sabora. “Imamo još izvješća iz 2019. koja još nismo raspravili. Sabor je postao podređeno državno tijelo, a trebao bi biti naređen. Nikad se još nije dogodilo da se u Saboru raspravlja o strukturnim problemima izvješća koji su sve gori.”
Đurđević je rekla: “Mislim da ne treba ići u smislu slabljenja odgovornosti politike, nego jačanja. Mislim da je u redu da je bira izvršna vlast.”
“Zaključujem da ste ili usko povezani ili prestrašeni od AP-a”
Tonči Restović je pitao u vezi govora mržnje:
“Ako svi zajedno radimo na tome, možda će nam društvo biti bolje. Kad ste ušli, s vama je ušao slon o kojem je govorila kolegica Benčić i težište rasprave se svelo na pojam o kojem svi imamo nešto za reći, a to je neovisnost vašeg rada. Zaključujem da ste ili usko povezani ili prestrašeni od AP-a. Na poziciji ste koji je važan segment našeg društva i ako ne radite s osjećajem neovisnosti, onda taj rad apsolutno nema smisla.”
Marija Jelkovac je govorila o pravosuđu općenito i pitala traju li toliko postupci zbog nedostatka ljudi te kako se to može ubrzati.
“Što se tiče komunikacije prema javnosti, ona je nedostatna pa javnost stvara pogrešnu percepciju o vašem radu. Trebalo bi poraditi na kontinuiranoj komunikaciji prema javnosti. Osobito nedostatnim smatram rješavanje predmeta ratnih zločina”, rekla je Jelkovac.
“O zahtjevu za mirnim rješenjem spora, nekoliko stvari utječe na sklapanje. Puno je pravnih sporova, posebno imovinsko-pravnih odnosa, dolazimo do problema i svjedočenja”, rekla je Hrvoj Šipek te govorila još o financijskim sredstvima. Naglasili su i da je tendencija sve bolja, a problem su predmeti o naknadi štete gdje treba angažirati vještake.
“Vi štitite kriminal”
Peđa Grbin je istaknuo da je istina da se kasni s raspravom ovog izvješća, no i da je pitanje kad bi došlo na red: “Mi o ovome ne možemo raspravljati kao prije nekoliko godina. Obavještavate nas koji smo izabrani od hrvatskih građana hoćete li raditi ono što mi percipiramo vašim poslom. Neovisnost i nedodirljivost nisu isto.”
Habijan je podsjetio Grbina da su izvidi tajni.
Vidović Krišto je rekla: “Za tragično stanje u DORH-u odgovornost imaju i HDZ i SDP. Jedan od najvećih krivaca za korupciju u Hrvatskoj, Mladen Bajić, a i Cvitan, imenovan je od SDP-a. S tim bi se prvo trebali ispričati građanima, a tek onda možete govoriti o pravosuđu.”
“Za podršku Cvitanu se nemam namjeru nikome ispričati”, odgovorio joj je Grbin.
“Preskočili ste Mladena Bajića, a tako ste preskočili odgovornost u slučaju Uljanik”, podsjetila ga je Vidović Krišto.
“DORH je dao svoje mišljenje o ugovoru Ine i MOL-a. DORH nije bio pozvan na raspravu u vezi s tim pa se nije moglo ni odazvati”, odgovorila je Hrvoj Šipek Grbinu,
“Uvredljivo je vaše izvlačenje na istrage. Vi štitite kriminal”, poručila joj je Krišto.
“S obzirom na broj optuženih ministara, potpredsjednika Vlade, državnih tajnika, kako se može govoriti o tome da se bilo koga štiti? Govoriti da sam pod utjecajem predsjednika Vlade… Ako se netko može požaliti, onda je to on”, istaknula je Hrvoj Šipek.
DORH provodi izvide oko incidenta na Platku
Marin Miletić je spomenuo incident na Platku. “Ljudi se boje za sigurnost. Može li se jasnije odrediti kazneno djelo od prekršaja, što biste preporučili?”
“Općinsko državno odvjetništvo samo provodi izvide. Faza postupka je takva da se ne može puno komentirati. Čim je stiglo izvješće policije, državno odvjetništvo je poduzelo daljnje radnje. Upravo sad se ispituje oštećenik, rade se dokazne radnje, ispituje se liječnica hitne pomoći koja je prva došla na mjesto događaja, određuje se vještačenje. Što se tiče komunikacije policije i DORH-a, ona je uređena zakonom i protokolom.
Policija je ovlašteni tužitelj u prekršajnom postupku. U konkretnom slučaju, da DORH nije smatrao da je takva kvalifikacija pogrešna, sigurno ne bi krenulo u postupak. I upravo se sad taj postupak provodi. Po našem mišljenju, radi se o pokušaju teške tjelesne ozljede”, rečeno je na sjednici.
“Više Plenkovićevih ministara u zatvor poslali istraživački novinari, a ne DORH”
Mirela Ahmetović rekla je da se ni tri sata nakon njenog pitanja ne prestaje čuditi odgovoru pa se vraća na temu vršenja pritiska opozicije na DORH i pritisku premijera.
“Jedini odgovor sam dobila o oporbi, o premijeru ni riječ iako vas je on znao zvati oko pojedinih slučajeva. ‘Ovo smatram pritiskom i sjednica je oblik pritiska na DORH, očito počinje izborna kampanja’ – to je odgovor glavne državne odvjetnice. Vi sjednicu Odbora za pravosuđe smatrate pritiskom. Vi znate kad počinje kampanja, kad će biti izbori.
Oporba je barem dvaput tražila da vam se povećaju sredstva za rad što je HDZ-ova većina odbila. Ne vidim logiku da vas mogu pritiskati zastupnici koji traže povećanje sredstava za rad. U izvješću potvrđujete da neučinkovito provodite suzbijanje korupcije. Dozvolili ste da vas AP poziva na sastanke telefonski kao da ste njegova zapisničarka. Najviše vam je narušena vjerodosotojnost u činjenici da su više Plenkovićevih ministara u zatvor poslali istraživački novinari, a ne DORH.
Ne razumijem koji je vaš problem s oporbom. Traži se postupanje. To je pritisak?”
Željko Sačić je poručio Ahmeotvić da podržava što je rekla i da je njena ocjena utemeljena u težnji da se učinkovito borimo protiv kriminala.
“Mi kao Hrvatski suverenisti smo glavnoj državnoj odvjetnici davali potporu da se ekipira kadrovski, logistički itd, no upravo suprotno – vladajući su ti koji to nisu dozvoljavali. Možemo zaključiti da je to otvoren način sprečavanja učinkovitog rada DORH. I to tako, ako se ne zove, najlakše je ne poduzimati mjere u smislu povećanja kadra, plaća… Ovo je nedopustivo i neshvatljivo.”
Raukar: “To je direktno svrstavanje na stranu Vlade”
Urša Raukar je rekla da nije dobila odgovor na pitanje oko Hrvatskih šuma.
“AP uporno tvrdi da to nije tema, a državna odvjetnica se priključuje da oporba vrši pritisak traženjem rasprave o izvješću DORH-a. To je direktno svrstavanje na stranu Vlade”, rekla je.
Vidović Krišto: “Vas, Bajića i Cvitana će se sigurno procesuirati”
Karolina Vidović Krišto još jednom je prozvala glavnu državnu odvjetnicu što ne istražuju PPD. Spomenula je i da se već godinama istražuje Advent u Zagrebu.
“Vas, Bajića i Cvitana će se sigurno procesuirati, u to možete biti uvjereni”, poručila je Krišto glavnoj državnoj odvjetnici.
Sačić: Manja je šteta imenovati još 500 državnih odvjetnika
Željko Sačić je istaknuo da se u glasanju o izvješću vidi da se oporba trudi da bude učinkovitiji rad dok su s druge strane prepreke i ne dolazi do pomaka.
“Manja je šteta imenovati još 500 državnih odvjetnika. Neka vas platimo duplo više. To je manja šteta od milijardu kuna koju u jednom trenutku netko odnese. Recite što moramo investirati da zaštitimo svoju imovinu, interese… Ne može istraživačko novinarstvo obaviti posao SOA-e, policije, svih drugih službi… Naši novinari riskirajući zdravlje i živote otkrivaju afere. Moramo postupati po načelu svi smo jednaki. To je glavni alat u vašim rukama, glavna državna odvjetnice. Naši građani su zaustavljeni opet u Zambiji, vraćeni u pritvor, jesmo li pokrenuli nešto, jesmo li napravili za njih nešto, pratite li to uopće?”
“Imam dovoljno hrabrosti, snage i energije za uhićenje kad ću imati čvrste dokaze. Na osnovu novinskih napisa ne možemo postupati”, odgovorila mu je Hrvoj Šipek.
Zlata Hrvoj Šipek: “Nikome ništa nisam dužna”
Predsjednik Odbora za pravosuđe Mišel Jakšić istaknuo je na kraju rasprave da se ne slaže u izlaganju glavne državne odvjetnice da je ovo pritisak.
“Oporba nema alate pustiti sve što je izašlo, niti je imala alate u slučaju Žalac. Oporba je tu da propituje. Premijer Plenković je nametnuo taj narativ”, rekao je.
Zlata Hrvoj Šipek je dobila riječ na kraju:
“Sazivanje ove sjednice ne smatram pritiskom na DORH, nego sam imala na umu ono što se u medijma zadnjih tjedana događalo”, rekla je i podsjetila na članak zakona koji brani takav pritisak.
Svi imaju pravo kritizirati DORH, ali ne mogu dozvoliti da se dovodi u pitanje samostalnost tijela. Nismo supermeni ni bezgrešni, ne možemo sve otkriti, ali nećemo popustiti pred bilo čijim pritiscima.
O predmetu Žalac je dodala: “Priznali smo odmah da je bilo propusta, ali ne može se reći da je taj predmet ležao u ladicama i da sam osobno odgovorna za zataškavanje toga i to pokazuju svi podaci. Što se tiče SMS-ova ignorira se činjenica da je Uskok istraživao bivšu ministricu. Kako onda DORH štiti osobu protiv koje je pokrenut postupak?”
“S obzirom na zakonske oznakom o tajnosti, izvidi se stalno provode, ali o tome tko i što je predmet izvida, o tome ne mogu govoriti. DORH ide u postupke za koje prikupi dokaze, ali o tome javnost ne zna. To je propisano zakonom, to su pravila struke.”
“Ako ste gledali kriminalističke filmove, kad se nekoga ispituje? Onda kad imaš još neke činjenice da možeš utjecati da dobiješ istiniti iskaz, a to se ne radi na početku. Divim se ljudima koji ne znaju ništa o spisu, a usude se komentirati.
Naša komunikacija s javnosti bi trebala biti bolja. Izvidi su tajni. Veliko hvala svima koji objavom informacija miniraju predmete i ugrožavaju eventualne kaznene postupke jer vjerujem da se u posljednjih tjedan dana brisalo i sklanjalo sve što još od dokaza postoji.
Kladim se da smo mi izvješće priložili godišnjem izvješću, inkorporirali smo ga, to je bila sugestija koju smo prihvatili. Što se tiče uputa o donošenju odluka u pojedinačnim predmetima, nisam dala nijednu uputu za donošenje odluke u pojedinačnom predmetu.
Govoriti o mom strahu je promašeno jer meni se ne može dogoditi ništa. Nikome ništa nisam dužna. Nije bilo karlovačkog lobija koji bi me promovira, ta teza nema veze s realnošću.
Na kraju, moram ponoviti, o indeksu korupcije, rejting Hrvatske se nakon osam godina popravio.”
Prihvaćeno izvješće glavne državne odvjetnice
Predsjedavajući je utvrdio kvorum.
Izvješće glavne državne odvjetnice prihvaćeno je većinom glasova o radu DORH-a u 2021.
Komentari