U utorak se održava sjednica Saborskog odbora za europske poslove, na kojoj će odbor saslušati Dubravku Šuicu, koju je Vlada prije nešto više od dva tjedna nominirala da bude članica Europske komisije u mandatu 2024. -2029.
Budući da HDZ i njegovi koalicijski partneri imaju većinu u svim parlamentarnim odborima, pa i u ovom, gotovo je sigurno da će Šuica dobiti podršku za svoju nominaciju. Što se tiče oporbe, ona neće podržati nominaciju Dubravke Šuice. Možemo! će sigurno biti protiv, a što se tiče SDP-a, tu još uvijek nije odlučeno hoće li biti suzdržani kao prije pet godina ili će i oni biti protiv, piše Novi list. Kako su najavili iz Vlade, na današnju sjednicu Odbora za europske poslove Hrvatskog sabora dolazi i premijer Andrej Plenković.
Jelena Miloš iz Možemo!, koja je i predsjednica ovog Odbora, smatra da Šuica kao potpredsjednica Europske komisije u mandatu 2019. – 2024. nije polučila gotovo nikakve rezultate.
VELIKA OČEKIVANJA Plenković: Tražit ćemo mjesto povjerenika s glavnom upravom i proračunom
“Gospođa Šuica je jako dugo u europskoj politici. Ona je od 2013. u Europskom parlamentu, a i prije dok je bila u Saboru bavila se europskim politikama. Nisam vidjela neke konkretne iskorake i realna postignuća u područjima dok je bila na poziciji potpredsjednice Europske komisije za demokraciju i demografiju”, rekla je Jelena Miloš i dodala da je, iako je Šuica bila zadužena za demokraciju, Hrvatska imala najmanji odaziv na ovogodišnjim europskim izborima.
“Ona je dakle bila zadužena za demokraciju, a ideja Europske komisije je bila među ostalim i povećanje participacije građana u europskoj politici, a ipak na izborima za Europski parlament ove godine baš je Hrvatska, dakle zemlja iz koje ona dolazi, imala povijesno najniži odaziv. A s obzirom na to da je bila na tako visokoj funkciji, a da je njena stranka HDZ na vlasti u Hrvatskoj, smatram da je i ona suodgovorna za takav rezultat”, istaknula je i dodala da, između ostalog, i zbog toga nije uvjerena da je radila dobar posao.
“S druge strane, Konferencija o budućnosti Europe koju je vodila nije išla dalje od mjera koje su ionako bile dio programa Europske komisije. Dakle, najviše joj zamjeramo taj izostanak nekih opipljivih rezultata u njenom mandatu, a posebno zbog toga što je toliko dugo u europskoj politici”, poručila je Jelena Miloš i dodala da je primijetila da je Šuica kao potpredsjednica za demokraciju trebala biti zadužena i za mjere za obrane demokracije.
Neobično je, kazala je, da se Šuica prošle godine sastala s Maxom Primorcem iz fondacije Heritage koja je sada na tapetu na američkim izborima zbog ozbiljnog narušavanja demokracije, odnosno zbog optužbi vezanih za njihov kontroverzni ‘Projekt 2025.’ “Ona se sastala prošle godine s Primorcem, a da taj sastanak nije unijela u registar sastanaka”, rekla je.
Potpredsjednik Odbora za europske poslove Ivan Račan iz SDP-a rekao je da će na današnjoj sjednici zatražiti od Šuice “odgovore na pitanja koja su se povlačila cijeli njezin mandat”. “U prvom redu to je pitanje njene učinkovitosti u području njenog djelovanja koje je bilo relativno široko, a rezultati su izuzetno tanki. Bit ćemo najmanje suzdržani, odnosno ili suzdržani ili protiv, rekao je Račan
Prije pet godina na istom saslušanju SDP je postavio pitanja vezano za Šuičinu imovinu. “To do danas nije nikada razriješeno. Njezina imovina je enormno narasla kad je bila gradonačelnica Dubrovnika“, istaknuo je Račan za Novi list.
ZABILJEŽIO I POLITICO Dubravka Šuica nominirana za novi mandat, ne zna se resor: Tek je druga žena…
U listopadu saslušanje kandidata za članove Europske komisije
Političke stranke i frakcije unutar Europskog parlamenta već i sada provode neslužbene konzultacije vezano uz raspodjelu resora u budućoj Europskoj komisiji. Saslušanje kandidata i kandidatkinja za članove Europske komisije održat će se tijekom listopada, kad se očekuje i glasovanje o sastavu cijele Europske komisije.
Dubravku Šuicu očekuje i saslušanje u odgovarajućem Odboru Europskog parlamenta. Teoretski je moguće da neki kandidat za Europskog povjerenika ne dobije podršku na tim saslušanjima, ali to se događa izuzetno rijetko. Da se to dogodi, kandidat mora imati jako loše predstavljanje na Odboru ili ga eventualno može srušiti otkrivanje neke njegove afere.
Predsjednica Europske komisije i u sljedećih pet godina bit će dosadašnja predsjednica tog tijela, članica njemačke Kršćanske demokratske unije (CDU) Ursula von der Leyen koja je za to već dobila podršku Europskog parlamenta.
Komentari