Sarajevo proglasilo nepoželjnima sve koji ne priznaju genocid u Srebrenici

Autor:

largher/Pixabay

Skupština Kantona Sarajevo proglasila je nepoželjnima “sve koji imaju direktnu ili indirektnu financijsku ili političku podršku od država koje nisu usvojile Rezoluciju o Srebrenici”, što otvara pitanje kako će glavni grad BiH ubuduće surađivati s poslovnim i političkim predstavnicima susjedne Srbije, a naročito Republike Srpske.

Inicijativu je podnio zastupnik skupštine Kantona Sarajevo Damir Nikšić, a zastupnici su jednoglasno usvojili njegov prijedlog, javio je sarajevski portal klix.ba.

“Osuđuje se svako negiranje genocida smatrajući sve koji imaju direktnu ili indirektnu financijsku ili političku podršku od strane država koje nisu usvojile Rezoluciju o Srebrenici – nepoželjnim u Kantonu Sarajevo. Prekida se svaka suradnja s poslovnim subjektima, bankama, političkim i drugim organizacijama, društvima, medijima i pojedincima koji imaju direktnu ili indirektnu financijsku ili političku podršku od strane država koje nisu usvojile Rezoluciju o Srebrenici”, stoji u Nikšićevu prijedlogu, koji je sada postao službenim stavom Kantona Sarajevo.

Kanton Sarajevo zahtijeva da državni parlament BiH “po hitnom postupku usvoji Zakon o zabrani negiranja genocida koji bi jasno definirao sankcije i prekid diplomatskih i poslovnih odnosa sa državama koje nisu usvojile Rezoluciju o genocidu u Srebrenici”.

Od Vijeća ministara BiH zahtijeva se da “potvrdi i objavi službenu listu svih država koje još uvijek nisu usvojile Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, a čiji poslovni subjekti, banke, institucije, političke i druge organizacije, društva, pojedinci i mediji djeluju u BiH”.

Rezoluciju o Srebrenici, kojom se prihvaća činjenica da su srpske snage u srpnju 1995. ondje počinile genocid, 2009. godine usvojio je Europski parlament.

2015, na prijedlog Velike Britanije, Vijeće sigurnosti UN-a glasalo je o prihvaćanju slične rezolucije, ali je Rusija uložila veto, pa rezolucija u VS UN-a nije izglasana. Mnoge države, međutim, unilateralno su prihvatile slične rezolucije.

Među njima, međutim, nije Srbija. Ako jučerašnja odluka Kantona Sarajevo ne ostane tek prazno slovo na papiru, pitanje je do koje će mjere dodatno zakomplicirati ionako loše odnose BiH sa Srbijom i Republikom Srpskom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.