SARAJEVO Otvoren informativni centar o nasljeđu Haškog suda

Autor:

Zagreb, 14.05.2014 - Žalbeno vijeæe Meðunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) naložilo je bivšem naèelniku glavnog stožera HVO-a Slobodanu Praljku da u roku od 90 dana jednokratno vrati 2,8 milijuna eura koliko je sud potrošio na troškove njegove obrane ili u mjeseènim ratama tijekom sljedeæe tri godine, objavio je u srijedu ICTY. Na arhivskoj fotografiji 01.06.2013. godine bosanski hrvati Jadranko Prliæ, Bruno Stojiæ i Slobodan Praljak u sudnici Meðunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju u Den Haagu.
foto FaH/ EPA/Jiri Buller/POOL /ds

U Sarajevu je u srijedu otvoren informativni centar o Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY), prvi takve vrste u regiji koji bi široj javnosti trebao osigurati pristup svim bitnim informacijama vezanim za procese vođene protiv počinitelja ratnih zločina u regionalnim sukobima 90-ih godina prošlog stoljeća.

Centar od 300 četvornih metara u znamenitoj sarajevskoj vijećnici otvorili su gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka i bivši sudac Fausto Pocar koji se u vrijeme kada je predsjedavao ICTY-em posebno angažirao na tom projektu.

“Nasljeđe ICTY-a sada je u vašim rukama”, poručio je okupljenima Pocar.

Sarajevski centar raspolagat će arhivom od gotovo 400 tisuća dokumenata, uključujući 100 tisuća dokaznih predmeta pronađenih u masovnim grobnicama i oko tri tisuće video snimki s mjesta zločina.

tom je prigodom otvorena i izložba “Opsada Sarajeva kroz presude ICTY-a”.

Uz brojne dokumente i fotografije o procesima pred ICTY-em dostupne u elektroničkom obliku, posjetitelji centra mogu vidjeti i kopiju orginalne sudnice u Den Haagu u kojoj su se odvijala suđenja optuženicima za ratne zločine.

Slični informtivni centri trebali bi biti otvoreni u Srebrenici te u Srbiji i Hrvatskoj.

Informativni centar otvoren je u vrijeme dok u Sarajevu boravi Serge Brammertz, glavni tužitelj Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT) i posljednji glavni tužitelj ICTY-a.

Brammertz priprema podonošenje redovitog šestomjesečnog izvještaja Vijeću sigurnosti UN-a o suradnji država regije sa MICT-om o čemu je razgovarao s lokalnim dužnosnicima.

Glavnoj tužiteljici BiH Gordani Tadić najavio je nastavak potpore u procesuiranju brojnih preostalih slučajeva ratnih zločina prebačenih bosanskohercegovačkom pravosuđu.

Na sastanku u srijedu na kojem su bili i predstavnici polcijskih agencija Brammertz je inzistirao na nastavku procesa ekshumacije, traženja i identifikacije nestalih osoba.

U BiH se još uvijek se traga za oko 7000 osoba nestalih u ratu, a njihov pronalazak i identifikaciju posmrtnih ostataka MICT smatra vrlo važnim za procesuiranje predmeta ratnih zločina, priopćeno je nakon sastanka iz tužiteljstva.

U 2017. godini tužitelji angažirani na slučajevima ratnih zločina počinjenih u BiH sudjelovali su u 115 ekshumacija.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.