‘ŠAPTAČ TRUMPU’ Može li Mark Rutte spasiti NATO?

Autor:

Armin Durgut, Neva Zganec/PIXSELL, Pixabay

Nizozemski premijer glavni je kandidat za vođenje saveza u razdoblju neviđenih turbulencija.

Prošlo je više od pet godina otkako je Mark Rutte dobio nadimak “šaptač Trumpu“. Bio je srpanj 2018. godine i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg izveo je sve osim čelnika, veleposlanika i nekolicine osoblja iz prostorije u sjedištu vojnog saveza. Nekoliko minuta ranije, Donald Trump je skrenuo s kolosijeka raspravu o Gruziji i Ukrajini tiradom upozoravajući da će Sjedinjene Države “ići svojim putem” ako druge zemlje ne počnu trošiti više na svoje vojske.

Raspoloženje je bilo, blago rečeno, napeto. Francuski predsjednik Emmanuel Macron i tadašnja njemačka kancelarka Angela Merkel pokušali su urazumiti predsjednika SAD-a, žaleći se da se proračuni za obranu ne mogu jednostavno povećati preko noći, pišu u analizi za Politico Eva Hartog i Stuart Lau.

U sobi je bio i bivši direktor obrambene politike u NATO-u, Tim Koster. On je ispričao da je nizozemski premijer Rutte bio taj koji je “spasio” situaciju, uvjeravajući američkog predsjednika da je potrošnja porasla – i, još važnije, Trump je bio taj koji je za to zaslužan.

Što se činjenica tiče, to je u najboljem slučaju bila diskutabilna tvrdnja. Potrošnja među NATO saveznicima je porasla od Obamine administracije. Ali činilo se da je tvrdnja dala rezultata. Kad se Trump obratio novinarima kasnije tog dana govorio je o “vrlo nevjerojatnom dvodnevnom razdoblju u Bruxellesu” tijekom kojeg je postigao “ogroman napredak”.

“Igla se vratila u ručnu granatu”, rekao je Koster.

Danas se čini da će Rutteove vještine “šaputanja” još jednom biti stavljene na kušnju. Nizozemski čelnik najveći je favorit da zamijeni Jensa Stoltenberga na mjestu glavnog tajnika saveza kada mu istekne mandat u listopadu.

U međuvremenu, Trump žurno pokušava osigurati republikansku nominaciju za predsjednika, što mu daje solidnu priliku da smijeni predsjednika Joea Bidena u studenom. I već prijeti da će ostaviti američke saveznike na cjedilu, idući tako daleko da kaže da bi “ohrabrio” Rusiju da napadne zemlje NATO-a koje ne ispunjavaju svoje financijske obveze.

“Među zapadnoeuropskim čelnicima, Rutte… je priznao radikalnu promjenu u europskoj sigurnosti”, rekla je bivša pomoćnica glavnog tajnika NATO-a Camille Grand, sada suradnica Europskog vijeća za vanjske odnose. “Kao jedan od premijera s najdužim stažem u Europi, Rutte je doživio uspon i pad Trumpa 1 i u dobroj je poziciji da se nosi s mogućim Trumpom 2.”

FOTO: EPA/TESS CROWLEY

Idealan kandidat

Prema procesu odabira glavnog tajnika NATO-a, izbor novog pape čini se kao oličenje transparentnosti. Ali općenito se smatra da odabir diktiraju dva pravila. Prvo, odluka mora biti jednoglasna među 31 članicom saveza. Drugo, na kraju odlučuje SAD.

Brojna druga imena također su se spominjala – uključujući estonsku premijerku Kaju Kallas, latvijskog ministra vanjskih poslova Krišjānisa Kariņša i predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen (sve dok nije objavila svoju želju za drugim mandatom) – ali Rutte je daleko izgledniji kandidat.

Dva visoka dužnosnika rekla su za Politico ovaj tjedan da je Rutte osigurao potporu dvije trećine čelnika zemalja NATO-a. Američki dužnosnik rekao je da je među njima i Joe Biden. Njemačka, Francuska i Velika Britanija također su mu iskazale podršku.

Nizozemca visokog 1,94 metra mnogi u savezu vide kao idealnog kandidata – on je cool, šarmantan, vješt u sklapanju poslova i potječe iz zemlje koja nije ni prevelika ni premala. Kod kuće, Rutte se bliži kraju 13 godina na vlasti – što ga čini premijerom s najdužim stažem u nizozemskoj povijesti i drugim čelnikom koji je najduže vladao u Europi nakon mađarskog Viktora Orbána.

Istovremeno, iako je u Nizozemskoj poznat kao “Houdinijev premijer” zbog svoje sposobnosti da izbjegne političku opasnost, Rutteu se, čini, konačno ponestaje izbora. Odstupio je prošle godine uoči izbora na kojima je krajnje desni političar Geert Wilders osvojio prvo mjesto.

Rutteovo vrijeme na vlasti omogućilo mu je da se suoči s oba vjerojatna kandidata za Bijelu kuću. Nizozemski mediji izvijestili su da su i Trump i Biden već prihvatili njegov interes za to mjesto.

FOTO: EPA/JULIA NIKHINSON / POOL

Spontanost zaprepastila Bidena

Najnovija prilika bila je u siječnju 2023. tijekom posjeta “jedan na jedan” s Bidenom u Washingtonu, u kojem je američki predsjednik Rutteu dodijelio rijetku čast da sjedi za stolom u Ovalnom uredu. Fotografija s te prigode uhvatila je Ruttea – u prikazu nizozemske spontanosti – kako podiže predsjednikov telefon na Bidenovo očito zaprepaštenje.

Biden je, prema jednom američkom dužnosniku, Ruttea smatrao “strastvenim” i “dobrim komunikatorom” koji je, kao čelnik male zemlje, predložio “inovativne” načine za podupiranje saveza.

Bivša glasnogovornica NATO-a Oana Lungescu potvrdila je da je Washington “dvaput pitale Ruttea” je li zainteresiran za posao. Rutte u to vrijeme nije bio dostupan zbog domaće situacije u Nizozemskoj, dodla je Lungescu. Lodewijk Dekker, dugogodišnji Rutteov prijatelj, potvrdio je da je Rutte u to vrijeme ozbiljno razmišljao o poslu u NATO-u, ali je imao dvije rezerve.

Prva je biča da će morati odstupiti s mjesta premijera i ostaviti za sobom ono što je smatrao nedovršenim poslom. Druga je bila da će morati iskorijeniti svoj režimski život u Haagu, gdje je rođen, odrastao i proveo svoju političku karijeru.

Prva prepreka je nestala prošlog ljeta nakon što je Rutteova Narodna stranka za slobodu i demokraciju (VVD) prisilila vladu na pad zbog politike azila, a on je neočekivano odstupio. Isprva je Rutte odbacio nagađanja o svojoj budućnosti, inzistirajući da “nije bio u utrci” kada su ga pitali o zamjeni Stoltenberga na srpanjskom samitu u Litvi.

‘Vrag je u detaljima’

Do jeseni je postao manje stidljiv, rekavši na nizozemskom radiju da je u svjetlu rata u Ukrajini imalo smisla da “učini nešto međunarodno”. Ali, kad su ga pitali o poslu u NATO-u, još jednom je umanjio svoje izglede, rekavši da su “šanse bile vrlo velike” da to mjesto dobije žena. Iako je Rutte kasnije trenutak razotkrivanja nazvao “pogreškom”, oni koji ga poznaju kažu da je to odražavalo jasnu želju. “Odluku je donio puno ranije, to je jasno”, rekao je Dekker.

“Vrag je u detaljima kod Ruttea, mogao bi dati formalni odgovor na pitanje i zatim promrmljati neke dodatne riječi dok se udaljava, a koje nose pravu poruku”, rekao je Alexander Kolks, politički savjetnik u Europskom parlamentu iz Rutteove stranke. “Mislim da on stvarno želi taj posao u NATO-u i zato je tako nonšalantan”, rekao je Ton Elias, bivši nizozemski zastupnik iz Rutteove stranke.

FOTO: Neva Zganec/PIXSELL

Glavno političko oružje – širok osmijeh

Ako Biden pobijedi na američkim izborima u studenom, posao sljedećeg glavnog tajnika NATO-a bit će dovoljno izazovan. Ako Trump pobijedi, na toj će osobi biti da drži predsjednika SAD-a pod kontrolom ili će joj biti prepušteno da pokupi rasute dijelove.

Na prvi pogled, Rutte bi imao posla preko glave. Tijekom cijelog njegovog premijerskog mandata, Nizozemska je bila među onim zemljama koje nisu ispunile obvezu trošenja 2 posto BDP-a na obranu. Inače, obećao se postići cilj ove godine.

Pa ipak, nizozemski lider pokazao se vještim u ponašanju prema nestabilnom američkom predsjedniku. Tijekom posjeta Washingtonu 2018. godine, pred brojnim novinarima, prekinuo je Trumpa nakon što je ovaj sugerirao da bi neuspjeh u postizanju dogovora o carinama mogao biti “pozitivan”.

“Ne, nije pozitivno”, ubacio se Rutte, koristeći jedno od svojih zaštitnih znakova političkog oružja: široki osmijeh. “Moramo nešto smisliti!”

Novinari su ga kasnije čuli kako govori Trumpu: “Stol ti je malen!”, na što je predsjednik SAD-a odgovorio: “Znam”, a kasnije je dodao: “Sviđa mi se ovaj tip!”

“Može prenijeti poruku koja je čvrsta poput čavla, ali s baršunastim osmijehom”, rekao je bivši zastupnik Elias.

“Imao je normalan odnos s Trumpom iako su ga u Nizozemskoj u to vrijeme doživljavali kao samog vraga“, rekao je Elias. Tijekom posjeta Washingtonu 2019. Trump je rekao da su njih dvojica postali “prijatelji”. Rutte je kimnuo u znak slaganja i odgovorio: “Svakako.”

‘Prestanite kukati!’

Jedini put kada je Rutte iznevjerio svoj gard bilo je 2021., kada je – vjerojatno pod pretpostavkom da je Trump stvar prošlosti – rekao novinarima da je suradnja s Bidenom “prirodnija”. “Na kraju smo se uspjeli slagati i održati dobar odnos”, rekao je Rutte o Trumpu. “Naravno, ponekad je bilo malo neugodno.”

Nedavno je imao mnogo velikodušniji ton, rekavši da je Trump uvijek bio “u pravu” kada je zahtijevao više od EU-a. “Prestanite kukati i zanovijetati o Trumpu“, uzviknuo je Rutte na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji. “Moramo surađivati s onim tko je na plesnom podiju”, dodao je, koristeći frazu koju je često koristio kada je govorio o bivšem američkom predsjedniku.

FOTO: Armin Durgut/PIXSELL

Ne razmišlja o negativnom

S obzirom na to da je Rutte otvoreno koketirao s mogućnošću vođenja NATO-a, čini se da je odlučan da ga ne sputava njegova druga prepreka u poslu: nevoljkost da napusti domovinu. Oni koji su mu bliski kažu da mu to neće biti lako.

Najmlađi od šestero djece, Rutte je rođen u obitelji koja je svoju sreću potražila u Indoneziji, bivšoj nizozemskoj koloniji, ali se vratila kući osiromašena. Njegov otac preživio je japanski radni logor tijekom Drugog svjetskog rata, ali je izgubio ženu. Potom je oženio njezinu sestru, Rutteovu majku, koja je i sama za dlaku preživjela glad koju su orkestrirali nacisti.

Čini se da su ta obiteljska povijest, o kojoj se kod kuće rijetko razgovaralo, i smrt njegova starijeg brata od AIDS-a 1980-ih, predisponirali Ruttea da ne razmišlja o negativnom. U svakom slučaju, čini se da je Rutte, zbog svog odgoja, poprilično nezainteresiran za materijalna dobra. Vrijeme svog premijerskog mandata proveo je u stanu u Haagu, a godinama je koristio stari telefon Nokia. Vozi stari Saab ili bicikl. Ostat će upamćen po tome što je do kraljevske palače na polaganje prisege stigao na – biciklu.

Ista rutina

“Kad je prvi put postao premijer 2010. godine, njegov ministar pravosuđa pokušao ga je uvjeriti da prihvati osiguranje”, rekao je dugogodišnji prijatelj Dekker. Rutte je odbio — ponovno je razmislio tek u rujnu 2021. nakon dva atentata na druge istaknute osobe u Nizozemskoj.

Elias, bivši zastupnik, opisao je kako je Rutte stigao na večeru u njegovu kuću biciklom u ljeto 2022., u vrijeme kada su nasilni prosvjedi farmera plašili političku klasu. “Rekao sam mu: ‘Prestani!'”, ispričao je Elias. “Ali on je samo odgovorio, ‘u redu je’, i nastavio voziti bicikl”.

Prema Rutteovom iskazu, njegova majka nije bila nimalo impresionirana političkom karijerom sina. Sve do njezine smrti 2020. godine, tijekom pandemije, on je obavljao njenu tjednu kupovinu. Nastavlja predavati u lokalnoj školi svakog četvrtka ujutro – bez obzira na sve što se događa u svijetu.

FOTO: Armin Durgut/PIXSELL

Rutteova rutina nije se promijenila veći dio desetljeća. Svakog vikenda u istom kafiću pijucka svoj cappuccino, posjećuje istog frizera, jede u nekoliko istih restorana i nastoji naručiti isti obrok. “Šalimo se da Marka ne možeš odvesti na isto mjesto više od jednom, jer ako to učiniš, zapeo si za to do kraja života!” rekao je Dekker.

Nije imao ozbiljnih veza i samo nekolicina odabranih uspijeva doći iza njegovih kućnih vrata; više od desetljeća javnog nadzora nije otkrilo nijednu plesnu zabavu izvan kontrole. U Haagu ga je posjetio Emmanuel Macron, a on ga je pozvao u svoj omiljeni indonezijski restoran, počastivši francuskog predsjednika rijsttafelom (doslovno: rižin stol; tradicionalno indonezijsko jelo u Nizozemskoj izvedbi, op.a) od 32,50 eura.

Svake godine Rutte odlazi na iste odmore s istom grupom prijatelja – jednom na skijanje u švicarskim Alpama u veljači, u proljeće u New York (po mogućnosti avionom koji stiže poslijepodne), gdje šeće istom ruta od 20 kilometara oko grada.

Kad posjećuje Bruxelles, Rutte ne odsjeda samo u istom hotelu – gdje rezervira istu sobu, rekao je za Politico jedan diplomat EU-a koji blisko surađuje s njim. Navodno čak i kupuje svoje novine od istog beskućnika.

‘Cijela moja politička karijera bila je niz pogrešnih procjena’

Poput svakog dugogodišnjeg političara, Rutteovo vrijeme na dužnosti bilo je obilježeno krizama i skandalima, ali iz svake je epizode izašao neozlijeđen.

“On je poput kozoroga koji se uspije probiti preko strmog vrha pronalazeći trag koji je drugima nevidljiv”, rekao je Kolks. Poznata Rutteova politička biblija je “Godine Lyndona Johnsona”, serijal od četiri dijela američkog pisca Roberta Caroa koji je i biografija bivšeg predsjednika SAD-a i studija o obnašanju vlasti.

Jedna od prvih stvari koje je Rutte napravio kao vođa VVD-a bila je izbacivanje svoje popularnije suparnice i kritičarke Rite Verdonk; potez je gurnuo njegovu stranku u krizu, a Rutte se jedva držao.

U godinama koje su uslijedile, saveznici i protivnici su se dizali i padali. U jednom je trenutku cijela njegova vlada podnijela ostavku zbog skandala u kojem je nizozemska porezna služba profilirala tisuće obitelji na temelju njihovog etničkog podrijetla ili nacionalnosti i pogrešno ih optužila za muljanje s dječjim doplacima. Ali Rutte je uvijek ostajao na nogama.

“Cijela moja politička karijera bila je niz pogrešnih procjena”, rekao je parlamentu 2018., suočen sa salvom kritika jer je prešutio da je njegov bliski saveznik, tadašnji ministar vanjskih poslova Halbe Zijlstra, lagao o susretu s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Zijlstra je dao ostavku, a Rutte je lako preživio naknadno glasovanje o povjerenju.

FOTO: EPA/ABIR SULTAN

Angela Merkel ga je ukorila

Na europskoj pozornici Rutte se pojavio kao ključni posrednik u dogovoru, radeći s Angelom Merkel na postizanju dogovora s Turskom kako bi se zaustavio protok migranata, te se pridružio skupini manjih zemalja istomišljenika koje se protive dodatnoj potrošnji Bruxellesa. U srpnju prošle godine otputovao je u Tunis zajedno s Ursulom von der Leyen i Giorgiom Meloni kako bi osigurali još jedan dogovor o migraciji.

Iako obično prijateljski nastrojen, poznato je da povremeno “podmetne bombu”, pojavivši se, na primjer, na europskom samitu 2020. s biografijom Frédérica Chopina i jabukom – kako bi pokazao koliko se protivi predloženom proračunu. Navodno ga je Angela Merkel tada ukorila zbog “djetinjastog ponašanja”.

Oni bliski Rutteu kažu da je bio šokiran odlukom Ujedinjenog Kraljevstva da napusti EU, a na osobnoj razini rušenje komercijalnog zrakoplova MH17 iznad istočne Ukrajine 2014. ostavilo je traga na njega. U području pod kontrolom ruskih separatista, poginulo je svih 298 ljudi u zrakoplovu, od kojih su većina bili nizozemski državljani koji su letjeli za Maleziju.

Ben Verwaayen, Rutteov politički kum, vidio ga je u telefonskom razgovoru u kojem mu je priopćena vijest.

“Bilo je stvarno, jako intenzivno”, rekao je. Do tada je, prema Rutteovom iskazu, nizozemski čelnik imao “dobar” odnos s Putinom. Ali MH17, rekao je Verwaayen, izazvao je “razdor”, po prvi put dajući ležernom Rutteu problem “o kojem se nije moglo pogađati”.

FOTO: EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Ne plaši se Putina

Danima je mučio ruskog predsjednika da dopusti izvlačenje tijela. “Ti si taj koji to mora učiniti sada!” rekao je navodno Putinu u jednom od njihovih razgovora. U kasnijem intervjuu, Rutte je rekao da je jedini trenutak kada je plakao tijekom godina dok je bio premijer bio kada je primio vijest da je vlak s tijelima s MH17 krenuo za Harkov.

Nekoliko mjeseci kasnije, rekao je da je stjerao Putina u kut na marginama međunarodnog samita u Milanu kako bi ga podsjetio na “gotovo svetu obvezu zemlje da sve vrati”. “I dalje sam bijesan. I rekao mu to”, ispričao je tada Rutte. Ova je epizoda ostavila Ruttea s reputacijom nekoga tko se neće prestrašiti Putina i drugih autoritarnih vođa.

Od sveobuhvatne invazije na Ukrajinu, Nizozemska se pozicionirala među najvjernijim saveznicima Ukrajine, isporučujući tenkove Leopard 2 i obećavajuće borbene zrakoplove F-16 — zaradivši Rutteu podršku ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji se zauzeo za nizozemskog čelnika na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji: “Znam ga, on će spasiti jedinstvo NATO-a.”

Prije nego što Rutte može isprobati svoje vještine šarmiranja Trumpa, prvo će morati dobiti posao. Obraćajući se novinarima ranije ovog mjeseca, američka veleposlanica pri NATO-u Julianne Smith potvrdila je ambiciju Saveza da imenuje nasljednika Stoltenberga do proljeća – ili, najkasnije, prije nego što proslavi svoju 75. godišnjicu u Washingtonu u srpnju.

Na pitanje o Rutteu, rekla je da je on “jedna osoba koju savez gleda”. Iako nema zvučne podrške, samo spominjanje Rutteovog imena sugerira da je on favorit za pobjedu.

Visoki europski dužnosnik rekao je da je Washington vršio pritisak na Ruttea da ne uzima čelnu dužnost zdravo za gotovo, nego da umjesto toga iznese svoj slučaj zemljama na istočnom boku koje dijele granicu s Rusijom i koje žele znati njegovu strategiju. “Barem netko mora pitati: ‘OK, Mark, kako ćeš se nositi s Rusijom?‘”, rekao je istočnoeuropski dužnosnik. Drugi diplomat rekao je da posao uzima “zdravo za gotovo jer ima jasnu potporu Washingtona”.

U Nizozemskoj, kritičari već sumnjaju da Rutte koristi nizozemsku vanjsku politiku kako bi povećao svoje šanse za posao. U prosincu, nakon više od desetljeća otpora, Nizozemska je iznenada odustala od svoje rezerve prema dopuštanju Bugarskoj i Rumunjskoj, objema članicama NATO-a, ulazak u schengensku zonu EU-a.

Nizozemsku potporu Izraelu i sudjelovanje u napadima protiv Hutija u Jemenu neki su također osudili kao proziran pokušaj Ruttea da skupi bodove s Washingtonom.

FOTO: EPA/PHIL NIJHUIS

Jednu osobu nije uspio šarmirati

Ipak, unatoč dominaciji SAD-a, imenovanje će morati potpisati sve članice NATO-a, od kojih su dvije – Turska i Mađarska – već ubacile klipove u poslove Saveza ili barem pokušale utjecati na važne odluke. Visoki europski dužnosnik rekao je za Politico da je Rutte pokušavao osigurati sastanak s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom – za sada bez uspjeha. Prema europskim diplomatima, Turska želi jamstva da će Rutte slijediti stope Stoltenberga, koji dolazi iz Norveške koja nije članica EU, i da neće favorizirati članice EU unutar saveza.

Moglo bi se pokazati da će mađarskog premijera Viktora Orbána, kojeg Rutte nije uspio šarmirati, biti teže zadovoljiti. Dvojica čelnika već su se sukobila oko kršenja vladavine prava i LGBTQ prava u Mađarskoj, pri čemu je Orbán optuživao “Nizozemca” da “mrzi” njega i njegovu zemlju, a Rutte izazivao mađarskog moćnika da napusti EU.

Drugi čimbenici mogli bi djelovati protiv Ruttea. Kao što je sugerirao, postoji široki konsenzus da je došlo vrijeme za ženu na tom mjestu. On bi također bio četvrti nizozemski glavni tajnik NATO-a. A tu je i Trumpova omiljena tema: troškovi za obranu. Rutteova transformacija u zagovornika vojske neće dobro odjeknuti u nizozemskom vojnom establišmentu koji ga je godinama pokušavao uvjeriti u potrebu za dodatnim resursima jer je potrošnja za obranu 2015. dosegla najnižu razinu u više desetljeća od 1.1 posto BDP-a. Rutteov dugotrajni mandat znači da nema koga drugoga okriviti.

Mnogi smatraju kako je vrijeme da se pozicija glavnog tajnika povjeri  nekoj od zemalja koje graniče s Rusijom. Premijerka Estonije Kallas, koja i sama želi položaj u NATO-u, kritizirala ga je zbog štedljivosti u obrani.

“Dugo je bio premijer, a Nizozemska nije ispunila obvezu od ulaganja dva posto BDP-a u obranu”, rekla je francuskim medijima, žaleći se da su najviše pozicije u Europi “i dalje rezervirane za mali broj zemalja”. U četvrtak je Rumunj Klaus Iohannis obavijestio saveznike da će također istaknuti kandidaturu za glavnog tajnika.

Na kraju, tu je i pitanje za samog Ruttea: hoće li se doista moći prilagoditi životu u Bruxellesu? “Nema sumnje da će Haag ostati epicentar njegova života”, rekao je Dekker. “On se neće iseliti iz svog stana da bi živio u sjedištu NATO-a”, dodao je Elias.

‘Na sljedeći put vodit će tjelohranitelje’

Kolks je sugerirao da bi Rutte mogao živjeti između Bruxellesa i svog rodnog grada, koji je udaljen samo dva sata vožnje vlakom. Malo je, međutim, vjerojatno da bi Rutte uživao slobodu kakvu je uživao kao premijer ako postane čelnik najvećeg svjetskog vojnog saveza. Službena rezidencija NATO-a u Bruxellesu nalazi se u zatvorenoj ulici s jakim osiguranjem.

“Mislim da nema puno prostora za ukidanje tih zahtjeva samo zato što Rutte voli biti neformalan ili se želi voziti biciklom”, rekao je Koster, bivši direktor obrambene politike. “Ako nastavi ići na ista mjesta za odmor, mislim da će sljedeći put tjelohranitelji ići s njim”.

OZNAKE: NATO, mark rutte

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.