Sanja Cesar, voditeljica Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI), koji će ovoga tjedna u Zagrebu organizirati konferenciju o dostupnosti zakonitog i sigurnog pobačaja u kontekstu neodgovarajuće regulacije priziva savjesti, govori o uskraćivanju zdravstvene skrbi ženama koje žele napraviti pobačaj pozivom na vjeru ili savjest
Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI), u suradnji s Centrom za reproduktivna prava i Inicijativom liječnika/ca za reguliranje priziva savjesti u medicini, organizirat će ovoga tjedna u Zagrebu konferenciju koja će se baviti dostupnošću zakonitog i sigurnog pobačaja u kontekstu potpuno neodgovarajuće regulacije priziva savjesti, odnosno, uskraćivanja zdravstvene skrbi ženama koje žele napraviti pobačaj pozivom na vjeru ili savjest. O pravu žena na izbor i mogućnostima sigurnog i dostupnog pobačaja u Hrvatskoj te razlozima postojećeg lošeg stanja, razgovarali smo s jednom od organizatorica konferencije, voditeljicom programa CESI-ja Sanjom Cesar.
NACIONAL: Zašto su dva u javnosti poznata i angažirana centra i jedna liječnička inicijativa odlučili organizirati ovu konferenciju?
CESI, Centar za reproduktivna prava, i Inicijativa liječnika/ca za reguliranje priziva savjesti u medicini organiziraju konferenciju koja će se baviti pitanjima dostupnosti sigurnog pobačaja, jer ženama kod nas i dalje nije osigurana dostupnost zakonom zajamčene socijalne skrbi. Ministarstvo zdravstva ignorira goruće probleme, a Vlada uporno odbija donijeti novi zakon koji će regulirati prekid trudnoće ili osigurati da se važeći zakonski okvir provodi u praksi. Neprestano i trajno smo izložene represivnim napadima na reproduktivna prava. Žene koje se odlučuju na pobačaj često su stigmatizirane u okviru zdravstvenog sustava, ali i u vlastitoj okolini i javnosti. Uskraćivanje zdravstvene skrbi pri pobačaju na osnovu vlastitih uvjerenja i savjesti, postalo je pravilo, a ne iznimka…
Komentari