Gošća “Točke na tjedan” televizije N1 bila je ustavna stručnjakinja Sanja Barić.
Iznenađuje li vas stanje oko dvije referendumske inicijative odnosno mogućnost da nije prikupljen dovoljan broj potpisa?
“Nema iznenađenja jer mi prije svega nemamo ništa službeno. Kad ćemo saznati službeno, onda ćemo moći o tome razgovarati. Ono što je žalosno je da bilo kakve informacije dolaze ranije u javnost. Mi ne znamo jesu li provjerene ili nisu, ne znamo koji je njihov izvor. U kranjoj liniji to nam omogućava da ih tumačimo na različite način. Na primjer, iz inicijativa smo čuli ‘ah to ministar Kuščević pušta probne balone i izmišlja’. A moguće je i drugačije objašnjenje, da nemaju dovoljan broj potpisa pa su to oni pustili u javnost. Sva su objašnjenja moguća. Žalosno je da se to uopće dogodilo.”
Koliko to narušava sam proces i referendumske inicijative? Koliko institucije poštuju svu proceduru?
“Otkad je prije 18 godina uveden ovaj institut u naš Ustav mi nemamo adekvatno reguliran način referenduma i uopće priču o referendumskim inicijativama. Ne kažem da je regulacija loša, kažem da je nema. Nije sad to više stvar neznanja, nego stvar namjere, da ne kažem namjernog guranja u ludilo cijelog društva upravo zbog toga što politika, Sabor – bez obzira o stranci – kontrolirano propušta regulirati ovu materiju, ostavlja silnu količina prostora za ovakve ili onakve interpretacije. U konačnici, cijelo društvo dobiva poruku da je tu nekakva muljaža, a to ne znači da postoje nečasne radnje od strane politike ili inicijativa. Nažalost, mi smo se u nekim segmentima uvjerili da je nekih nečasnih radnji od strane inicijativa bilo i da ih ima. Vidjet ćemo kakve će to pravne posljedice imati. Ja sam uvjerena da će Ustavni sud donijeti odluku sukladnu s Ustavom.”
Postoje li u Hrvatskoj uopće uvjeti za održavanje referenduma? Ustavni stručnjak Branko Smerdel tvrdi da uvjeta nije ni bilo.
“Profesor Smerdel je potpuno u pravu. Svima je jasno – ne možete raditi nešto što nije regulirano. S druge strane imamo situaciju da su već bili održani referendumi i da je Ustavni sud imao priliku nešto o tome reći i rekao je nešto, no nije izrijekom rekao nemojte više raspisivati referendume dok Sabor ne donese zakon. Ustavni sud je rekao donesite zakon, ali nije dao zabranu. Propustio je učiniti takvo nešto.
S druge strane, razmislite o poziciji Ustavnog suda koji sada kaže narodu ‘ti nemaš pravo zato što Sabor ne odrađuje svoj posao. To je jedna petlja, začaran krug lošega. To je sada pitanje obrane zdravog razuma. Kao građanin Republike Hrvatske ja se osjećam mentalno i intelektualno silovano od strane Sabora zbog ovoga što nam čini i omogućava da nas sviluju svi drugi koji iskorištavaju ove praznine, bez obzira koja je svrha, cilj.”
Nakon što Ministarstvo uprave dostavi zaključnu dokumentaciju Saboru na potezu će biti Ustavni sud. Ako nema dovoljno potpisa, mogu li se nakon odluge Ustavnog suda inicijative žaliti?
“Gledajte, mi nemamo regulirano ništa. Znači, svatko se ima pravo obratiti Ustavnom sudu. Sa sigurnošću nitko ne može reći. Ustavni sud je ovdje u iznimno nezahvalnoj situaciji gdje mora popunjavati ogromne pravne praznine. Ustavni sud po najboljem znanju čini najviše što može, ali vi ne možete nacrtati sliku na praznom prostoru. Tu je Sabor apsolutno odgovoran, sve stranke koje u 18 godina nisu to učinile.”
Treba li Ustavni sud donijeti i ocjenu ustavnosti oko referendumskih pitanja čak i da ne bude dovoljno potpisa?
“Ustavni sud se, po mom mišljenju, već na samom početku prikupljanja potpisa trebao i morao oglasiti, reći da su ta pitanja suprotna Ustavu Republike Hrvatske. Ali ponovno kažem, treba razumijeti i Ustavni sud. Da je tada reagirao sav bijes bi se srušio na tu instituciju koja ne da nije kriva, nego je napravila najviše od svih drugih vezano za ovo.”
Jedna ustavna tužba od strane inicijativa je već napisana i predana. Narod odlučuje smatra da se cijeli proces kontrole i provjere potpisa nije odvijao sukladno zakonu o referendumu.
“Zakon o referendumu ne kaže ništa. Ne kaže kako ćete vi provjeriti potpise. Hoće li Ministarstvo brojati jedan potpis pojedan ili tko će to. Ako nema odredbi kako što činiti ne znamo ni koja su načela. Ako udruga traži da budu prisutni, kako mi znamo da oni imaju pravo biti prisutni. Unaprijed impliciraju nepovjerenje u državna tijela. Samo kažem da nema pravila i podloge za traženjetoga. Ne piše ništa. Ustavni sud mora sam odlučiti, iz ničega napraviti nešto.”
GONG je rekao da je trebalo dopustiti predstavnicima inicijativa da budu prisutni kod provjere potpisa.
“Nije to više pitanje prava, tu je sada pitanje mudrosti jer kada ti radiš posao koji nije reguliran, a koji je toliko osjetljiv kao što je prebrojavanje potpisa, onda je mudro činiti to najjasnije i najtransparentnije moguće. Ja bih to učinila da unaprijed spriječim svaku moguću kritiku s bilo koje strane.”
Vjerujete li da će trenutna ili bilo koja buduća Vlada napraviti jasno regulirani referendumski paket?
“Ne vjerujem da će se sada u sve skupa ići jer sada je situacija teška, s tankom većinom. S druge strane, možda me iznenade. Vjerujem da će to jednom biti regulirano jer se nadam da kao društvo još uvijek nismo potpuno skrenuli u ludilo. Ali nemam nikakav temelj ni politički ni pravni za bilo kakvo uvjerenje jer iz dana u dan me druge stvari toliko ljute. To već graniči s granicama intelektualnog dobrog ukusa. Činjenica da velik broj zastupnika kao razlog svog postojanja ima samoodržanje, misle da su toliko važni i da nemaju drugog posla, a posve je evidentno da ne znaju svoj posao, da ga ne rade. I nažalost, teško mi je ovo reći – da ih nije briga”
Komentari