U Zagrebu je nedavno uspješno održan prvi regionalni edukacijski seminar Zdrava žena. Sandra Krstev Barać, magistrica nutricionizma i prva certificirana praktičarka funkcionalne medicine u Hrvatskoj i regiji, i Mirela Anić, kineziologinja i učiteljica disanja, priredile su jedinstven seminar s nizom radionica i sudjelovanjem širokog kruga stručnjaka. Okupile su žene iznad 40 godina iz Zagreba, Hrvatske i cijele regije te ih educirale o pitanju hormonalnog zdravlja u perimenopauzi.
„Projektom Zdrava žena želimo upozoriti i postići optimizaciju zdravlja u perimenopauzi kako bi žene imale lakši prijelaz u menopauzu, jer prevencijom narušavanja hormonalnog zdravlja sebi osiguravaju vitalnost, dugovječnost i zdravu starost“, istaknula je Sandra Krstev Barać. Obje organizatorice dodatno su se educirale u SAD-u, a u programu ovog seminara ujedinile su znanja i iskustva iz preventivne medicine, nutricionizma i kineziologije 21. stoljeća. I stalno ih žele proširivati jer ni u hrvatskom zdravstvenom ni u obrazovnom sustavu ne postoje institucija ili program koji se brinu o toj specifičnoj dimenziji zdravlja niti se takva znanja prenose ženama iznad 40 godina. Tako je Zagreb postao i hrvatsko i regionalno središte proširenog originalnog programa koji podržava žensko zdravlje kroz cijeli reproduktivni vijek.
NACIONAL: Zašto je hormonalno zdravlje žena u perimenopauzi postalo tako aktualno pitanje?
Zdravlje u cjelini, a posebice hormonalno zdravlje žena, dobilo je proteklih godina iznimno na važnosti. Postali smo svjesni da način na koji živimo i vodimo brigu o sebi nakon 35., a posebice nakon 40. godine, postavlja temelje za to kako ćemo dočekati zrele godine – zdravi i vitalni ili s tegobama. Danas znamo da puno kroničnih stanja koja nastupaju ulaskom u menopauzu, uključujući kardiovaskularne bolesti i osteoporozu, možemo prevenirati ili barem smanjiti rizik ako na vrijeme svojem tijelu damo podršku, i to prehranom, tjelovježbom, kvalitetnim snom i redovitom relaksacijom. Zvuči banalno da životni stil može toliko utjecati na to kako živimo u starosti, no to uistinu tako i jest. Žene modernog doba, pretrpane obavezama, žive upravo suprotno od onoga što njihovu tijelu treba. Paralelno se, ulaskom u perimenopauzu, događaju hormonalne promjene koje nose sa sobom brojne simptome – od naleta vrućina, promjena raspoloženja, nesanice, dobivanja suvišnih kilograma osobito u struku, do slabije koncentracije i pamćenja, suhih očiju – da nabrojimo samo neke, što jako utječe na kvalitetu života. No pružimo li svom tijelu pravu podršku i na vrijeme, ne moramo biti žrtve tih „napada“ hormona, a simptome možemo ublažiti prirodno.
NACIONAL: Zašto se bavite nutricionizmom i funkcionalnom medicinom i što je zapravo funkcionalna medicina?
Interes prema prehrani kao načinu brige o vlastitom zdravlju i prevencije tegoba vučem još iz djetinjstva pa je studij nutricionizma na zagrebačkom Prehrambeno biotehnološkom fakultetu bio logičan slijed. Nutricionizam mi stvarno osigurava jedan duboki uvid u kompleksnost utjecaja hrane na zdravlje i daje mi alate da ljudima pomognem poboljšati svoje zdravlje. No pravi sveobuhvatniji pristup našem biću pružila mi je upravo funkcionalna medicina.
Riječ je o holističkom pristupu zdravlju u kojem je osnovna ideja otkriti kako i zašto je došlo do razvoja bolesti te kako možemo na prirodan način, modifikacijama prehrane, ali i cjelokupnog životnog stila, iscijeliti tijelo i povratiti mu funkcije koje je možda izgubilo. Funkcionalna medicina se razvila kao odgovor na ograničenja konvencionalne medicine u tretiranju kroničnih stanja i bolesti poput autoimunih bolesti, tegoba štitnjače, ženskih tegoba, dermatoloških stanja itd. Ona, naravno, ne mijenja konvencionalni pristup, već ga nadopunjuje. Takav funkcionalni pristup medicini otvorio mi je i nove horizonte. Odgovarajuća prehrana jest izuzetno važna, ali je samo dio slagalice u našem zdravlju. I odgovarajuća tjelovježba, odmor, zdrav okoliš, kvalitetni međuljudski odnosi izuzetno su bitni. Kao praktičarka funkcionalne medicine pridajem važnost svim tim aspektima.
NACIONAL: Zašto ste s Mirelom Anić odlučili provoditi jedinstvenu edukaciju o hormonalnom zdravlju žena iznad 40 godina ?
Program Zdrava žena nastao je spontano. I Mirela i ja smo primijetile da imamo brojne klijentice koje su prošle četrdesetu i žele optimizirati svoje zdravlje, energiju i vitalnost za godine koje dolaze i za dugovječnost. Zapravo, nisu htjele prolaziti sudbinu svojih mama i baka, koje su, inače, tranziciju iz perimenopauze u menopauzu doživljavale dosta dramatično. Upravo zbog tih proaktivnih žena odlučile smo u proljeće 2023. godine održati prvu cjelodnevnu radionicu gdje smo obje dale pregršt znanja, ali i alata kako to postići. Mirela s kineziološke strane i kao učiteljica disanja, a ja s nutricionističke. Cijeli dan je bio iznimno inspirativan, a povratne informacije sudionica jako pozitivne. Tada nismo shvatile samo da takvog pristupa nedostaje, nego da postoji značajan broj žena koje su spremne uložiti vrijeme i trud i krenuti putem prevencije i ulaganja u sebe.
Priča je morala dalje rasti jer smo znale da su za cjelovito žensko zdravlje potrebne i druge struke i discipline pa smo u radionice Zdrave žene uključile i druge stručnjake iz raznih sfera – od ginekologinja, stručnjaka za spavanje, psihologa. Sve u želji da damo kompletniji i bogatiji sadržaj svakoj polaznici. Svi naši suradnici birani su prema svom znanju, pristupu, strasti i, naravno, životnom stilu. Glavna ideja je educirati žene što im se u tijelu događa, kako prehranom dati podršku, kako trenirati u skladu sa svojim tijelom i godinama, a ne protiv njega, kako pravilno disati da smirimo prenapregnut živčani sustav. Prije desetak dana održali smo najuspješniju i najveću, treću Zdravu ženu, koja je bila sadržajno najbogatija dosad. Kao jedina edukacija takvog tipa, uživo i online, okupila je veliki broj žena iz Zagreba, Hrvatske, ali i cijele regije. Zaključak je jasan, s programom nastavljamo barem jednom godišnje jer vjerujemo da imamo kvalitetu i znanje i jer želimo osnažiti žene te ih i motivirati na pozitivne promjene.
NACIONAL: Što su sudionice seminara mogle čuti u programu Zdrava žena?
Na radionici Zdrava žena sudionice educiramo kako izgleda zdrav menstrualni ciklus i kako mu pružiti podršku. Na to znanje se nadopunjuju konkretne preporuke koje krvne pretrage napraviti za procjenu vlastitog zdravlja te kako na temelju toga kreirati prehranu da žene zadovolje svoje nutritivne potrebe, a ujedno i pruže podršku svojim hormonima. Važan dio zdravlja čini, naravno, tjelovježba. Ali nakon 40. treba trenirati mudro. Zato ih i učimo koji tipovi treninga su dobri za njih u tom periodu.
Dio programa posvećen je nezaobilaznom stresu i praktičnim tehnikama ublažavanja njegovih posljedica, a svaki put sudionice prakticiraju i vježbe disanja kao odličan alat za podršku živčanom sustavu i zdravlju. Polaznice učimo i o dodacima prehrani – koje, u kojoj dozi i kako koristiti za optimizaciju zdravlja. Sve u svemu, program je uvijek sadržajno bogat, a sve s ciljem pružanja sveobuhvatne podrške ženama i njihovom zdravlju. To su neka znanja koja ženama u našem društvu kronično nedostaju jer ih u hrvatskom obrazovnom, socijalnom i zdravstvenom sustavu ne mogu dobiti. Zdravstveni segment reagira tek kada nastane ozbiljniji problem, a obrazovni ne ide u dubinu znanja koja je ženama potrebna.
NACIONAL: Zašto je program Zdrava žena jedinstven na hrvatskom i regionalnom tržištu?
Prije svega zato što govori o temama o kojima se donedavno nije uopće ili previše govorilo, ali i jer ujedinjuje preventivnu medicinu, nutricionizam i kineziologiju 21. stoljeća. Nešto što se dosad radilo u vrlo skromnom obujmu. Dakle, mi donosimo samo informacije temeljene na znanstvenim dokazima i to ne zastarjele, već one novijeg datuma. I Mirela i ja smo dio svojeg školovanja odradile u SAD-u te svoje znanje stalno nadopunjujemo najnovijim saznanjima, zato i tako vladamo tim temama. Genetika je bitna, ali danas znamo da je genetska predispozicija tek dio rizika za razvoj kroničnih bolesti. Dosta toga možemo prevenirati svojim životnim stilom. Ako smo izgradile zdrav životni stil, dajemo tijelu dovoljno temelja da bude vitalno i kada padne razina spolnih hormona te da lakše „navigiramo“ kroz taj prijelaz iz perimenopauze u menopauzu.
NACIONAL: Koja je glavna ideja ovog programa?
Ideja vodilja je osnažiti žene, dati im praktične alate za pomoć u balansiranju hormona te stvoriti zajednicu žena usmjerenih k pozitivnim promjenama životnog stila. Nekoliko je „stupova zdravlja“ kojima to i postižemo: odgovarajuća prehrana i postizanje dobrog nutritivnog statusa, rad na mikrobiomu jer je upravo raznolik i funkcionalan mikrobiom zalog za dugovječnost, redovito kretanje i tjelovježba, prakticiranje pravilnog disanja jer mnogi u stvari ne dišu optimalno, tehnike nošenja sa stresom te postizanje regenerativnog sna i zdravog cirkadijalnog ritma odnosno ritma izmjene dan-noć. Naš fokus je ženski hormonalni sustav, no program koji propagiramo je koristan svim ženama jer pomaže u svim segmentima zdravlja.
NACIONAL: Koje su glavne opasnosti i najčešće bolesti od kojih žene obolijevaju uslijed hormonalnih promjena s ulaskom u menopauzu?
Oscilacije hormona u perimenopauzi donose niz iscrpljujućih simptoma poput valova vrućine, noćnih preznojavanja, vaginalne suhoće, nesanice, promjene raspoloženja, smanjenog libida, da nabrojimo samo neke. No hormonalne promjene koje prirodno dolaze s ulaskom u perimenopauzu otkrivaju još jednu okrutnu činjenicu – prehrana koja je funkcionirala u dvadesetima i tridesetima sada lako dovodi do gomilanja kilograma. Ne poduzme li žena ništa po tom pitanju, vrlo lako nakuplja kilograme, i to osobito u struku. To sa sobom nosi povišeni rizik od inzulinske rezistencije, bolesti srca i krvnih žila te bolnih stanja. Osim toga, u menopauzi se povećava rizik razvoja osteoporoze, nešto što odgovarajućom prehranom i treninzima možemo prevenirati. Raste i rizik od demencije, na što isto možemo utjecati.
NACIONAL: Koji je najvažniji savjet nutricionistkinje za realizaciju sadržaja koje predviđa ovaj program?
Dovoljan unos proteina je jedna od najbitnijih stavki kada govorimo o prehrani za žene 40+. Razlog leži u činjenici da nakon 40. godine počinjemo značajnije gubiti mišićnu masu. To je izuzetno nepovoljna posljedica starenja jer osim što time gubimo snagu, gubimo i organ koji je veliki potrošač energije i glukoze u našem tijelu pa lakše dobivamo na težini i teže toleriramo veće količine glukoze.
Kako bismo smanjili gubitak mišića i očuvali metaboličko zdravlje, uz treninge snage ključno je osigurati barem 30 g proteina u svakom obroku. Tu će nam pomoći esencijalnim aminokiselinama bogate namirnice poput jaja, ribe, mesa. Ženama koje preferiraju prehranu na biljnoj bazi savjetuje se da uz mahunarke uvrste i kvinoju u svakodnevnu prehranu i pažljivo kombiniraju biljne namirnice kako bi svom tijelu dale sve potrebne aminokiseline. Osim povećanog unosa proteina, još je jedna ključna prehrambena modifikacija potrebna za lakšu „plovidbu“ kroz perimenopauzu. Kako se smanjuje razina estrogena tako se smanjuje i naša osjetljivost na inzulin te povećava rizik da žena razvije inzulinsku rezistenciju. Stoga je iznimno bitno izbaciti ili maksimalno ograničiti unos šećera te prehranom postići stabilnu glikemiju.
NACIONAL: Zašto je pravilno disanje važno za zdravlje i imunitet? Kako postići balans hormona i živčanog sustava?
Pravilno disanje je disanje na nos, tako da su i udah i izdah na nos. To je jedino funkcionalno disanje jer ono omogućuje optimalni dotok kisika stanicama, što doprinosi cjelokupnom zdravlju čovjeka. U današnje vrijeme više od 90 posto ljudi ima neki od problema sa disanjem, što uzrokuje brojna kronična oboljenja. Najveći uzrok tome je hiperventilacija, čije su posljedice brojne – od sklonosti anksioznosti, smanjene razine energije pa do povećanja bolnih stanja sporog oporavka. Sve navedeno dugoročno narušava otpornost i zdravlje te dovodi do pada sposobnosti i kvalitete života. Stoga je iznimno važno za svaku ženu, neovisno o starosti, naučiti pravilno disati i uključiti tehnike disanja u svoj život. To je već veliki početak za mnoge i o tome podučavamo u programu Zdrave žene.
NACIONAL: Kako treninge uskladiti s hormonima?
Osnovna funkcija treninga u optimizaciji ženskog zdravlja jest unaprijediti gustoću kostiju, kvalitetu i integritet mišića, postići optimalan sastav tijela, zdravlje mozga te održavanje funkcionalnosti, i to u dubokoj starosti. Trenažni programi trebaju biti usklađeni s menstrualnim ciklusom, ako on postoji. Pritom programski definiramo četiri faze. Ali najvažnije je posebnu pažnju posvetiti periodu sedam dana prije početka ciklusa, kada je potrebno smanjiti intenzitet te dati posebnu pažnju oporavku i njegovanju.
Trenažni programi za žene moraju primarno zadovoljiti kriterije zdravlja radije nego izgleda. To znači da moraju utjecati na smanjenje bolnih stanja, unaprijediti posturalni status, mobilnost, stabilnost, jakost i izdržljivost. Nakon toga se može i treba krenuti s dodatnim razvojem složenijih sposobnosti kao što su agilnost, eksplozivnost, brzina i skočnost, kako je primjereno i sigurno za trenutačno stanje žene. Tako dobro zaokruženi trenažni programi osnova su prevencije padova i lomova kostiju i zdravlja srca i krvožilnog sustava, što se posebno odnosi na visoki krvni tlak i pojavnost srčanog udara.
Dobro programirani treninzi unaprjeđuju našu inzulinsku senzitivnost, preveniraju dijabetes 2 te unaprjeđuju metaboličko zdravlje i balans hormona. Trening nas čini i otpornima na stres, diže samopouzdanje, razinu životne energije i pozitivizma.
NACIONAL: Koji su najčešći endokrini disruptori i što o njima treba znati?
Svakodnevno smo izloženi brojnim kemikalijama, a neke od njih prepoznate su kao tzv. endokrini disruptori, tvari koje narušavaju normalan rad našeg endokrinog sustava čime pridonose hormonskom disbalansu i tegobama. Među njima svakako valja izdvojit bisfenol A (BPA), sveprisutan sastojak plastike i vrlo čest u oblogama konzervirane hrane, te parabene i ftalate koje često nalazimo u kozmetici. Ne obrati li žena pažnju na vrstu kozmetike koju koristi, ona može svakodnevno unijeti brojne endokrine disruptore, ometati rad svojih hormona i time narušiti svoje zdravlje.
NACIONAL: Kakva su vaša iskustva nakon ovog seminara i radionica?
Koliko god bilo naporno organizirati takav seminar, uvijek završavamo ispunjeni pozitivnim umorom. Razlog su povratne informacije naših sudionica. Najviše pozitivnih komentara ide upravo u smjeru programa i primjenjivosti naših savjeta. Na radionicama vlada pozitivna energija, a žene odlaze s namjerom da naučeno i primijene. To nam je najveća nagrada – ne da samo teoretiziramo već da vidimo i primjenu i pozitivne rezultate svojih intervencija.
NACIONAL: Koju ste edukaciju prošli vi, a koju Mirela Anić, kako biste uspješno provodile takav specifičan program zaštite ženskog zdravlja?
Završila sam edukaciju na američkom Institutu za funkcionalnu medicinu (https://www.ifm.org/) te sam 2022. godine postala prvi certificirani praktičar funkcionalne medicine u Hrvatskoj i šire. Trenutačno sam u procesu nadogradnje znanja na cijenjenom Kharrazian Institutu, gdje uskoro završavam proces certifikacije. Iduće godine slijedi i upis edukacije iz funkcionalne dermatologije, područja koje me također jako zanima. Takav tip edukacija omogućio mi je pomaknuti granice u razumijevanju i pristupu kroničnim tegobama i bolestima te da se ženskim hormonalnim zdravljem bavim na holistički način.
Mirela Anić prošla je u svom 27-godišnjem radnom vijeku brojne međunarodne edukacije iz područja pilatesa, kineziterapije i optimizacije zdravlja. I ona se dugo educirala u Americi te je postala učiteljica disanja usavršivši brojne metode: Buteyko, Oxygen Advanage i Breathwork Alchemy. Pionirka je suvremenog Pilatesa i programa disanja koji spajaju tradiciju i znanost te inovatorica trenažnih programa koji podržavaju hormonsko zdravlje žena.
NACIONAL: Što dalje namjeravate?
U narednom razdoblju fokus mi je na edukaciji i mentorstvu nutricionista i stručnjaka srodnih zdravstvenih struka o tome kako nutritivnim pristupom dati podršku kod kroničnih stanja poput tegoba štitnjače, autoimunih bolesti, hormonalnih tegoba ili dermatoloških stanja. Paralelno razvijamo programe za tvrtke u kojima radnike educiramo kako se hraniti na poslu, a da to bude uravnoteženo i smisleno. Naravno, već kreću pripreme za četvrto izdanje programa Zdrava žena koje je u planu na proljeće 2025. godine. Uvijek imamo novih ideja kako nadopuniti program da bude što bliži ženama i koristan u svakodnevici. Želja je Zdravu ženu u svakom smislu učiniti regionalnom konferencijom posvećenoj ženama spremnim za pozitivne životne promjene.
Komentari