Sandra Benčić zastupnici Mosta: “Hoćete li se ispričati jer ste govorili da su trgovci djecom?”

Autor:

Patrik Macek/PIXSELL

U subotu se u Hrvatsku  iz Zambija vratilo svih 12 naših državljana, koji su šest mjeseci proživljavali pakao pod teškim optužbama u Zambiji i pod teškom paljbom u Hrvatskoj. Slučaj su su u nedjelju za TNT N1 televizije komentirale saborske zastupnice Sandra Benčić iz Možemo! i Marija Selak Raspudić iz Mosta.

Sandra Benčić je rekla da je ono što smo posljednjih mjeseci imali prilike vidjeti u Saboru nešto što je ne samo njoj nego i većini građana potpuno nezamislivo. “Da se na nečijoj tragediji i nesreći pokušavaju dobiti politički poeni. Na zloći se želi stvarati politička prednosti. Ovaj slučaj je razotkrio velike rupe u zakonodavnom sustavu i umjesto rasprave kako unaprijediti sustav, ovaj se slučaj koristio isključivo za to da bi se ljude iz Zambije, one koji su već posvojili djecu i u Hrvatskoj su te nas kao političku opciju zvalo trgovcima djece”, rekla je-

Dodala je da je desnica nebrojeno puta navela da su ti ljudi, kao i posvojitelji koji žive u Hrvatskoj, trgovci ljudima. “Kako je najbolji interes djece, na koji su se pozivali, da nazivate njihove roditelje trgovcima djece? Hoće li se netko od vas ispričati?” pitala  je Sandra Benčić.

Marija Selak Raspudić odgovorila je da je jedini koji bi se trebao eventualno ispričati zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević. “Nadam se da se sad sjetio da poznaje vijećnika Kraljevića. U aferi je bio lako pustio druga niz vodu, a bio mu je drugi na listi.”

“Laž, čista laž”, uzvratila joj je Sandra Benčić. Zastupnica Mosta tvrdi da o tome postoje “javni dokumenti, nastupi u kojima se tako osvrće na njega”.

Što se tiče parazitiranja na tragedijama,  Marija Selak Raspudić kaže da ga je u javni diskurs uveo Možemo! u slučaju Mirele Čavajde pa u slučaju Zambija. “Kada govorimo o ovome slučaju, nije ih desnica optužila za trgovinu, nego zambijski sustav, dvaput. Nismo mi to izmislili, nije politička desnica u Kongu zabranila međunarodna posvajanja, nego država i svaki razuman politički akter bi shvatio te optužbe ozbiljno. Ono što je bitno je da provjerimo kako funkcionira naš sustav međunarodnog posvajanja, da vidimo potencijalne propuste koji i dalje nisu pokriveni, unatoč zakonskim izmjenama koje su dimna zavjesa. Dio ljudi koji je išao u Kongo po djecu nije prošao naš pravni sustav i sve provjere, nego su išli drugim putem”, rekla je zastupnica Mosta za N1.

Na kraju je poručila da ovim zakonskim izmjenama nije učinjeno ništa novo, nego su priznati propusti. “Je li se ovdje poštovao pravni poredak? Mislim da je u ovoj situaciji bilo legitimno postavljati ta pitanja”, zaključila je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.