Saborska zastupnica Možemo! Sandra Benčić u petak je komentirala izvanredno obraćanje predsjednika Zorana Milanovića, njegov odnos s premijerom Andrejem Plenkvoićem i krizu u Vojnoj sigurnosno-obavještajnoj agenciji (VSOA) te problem oko imenovanja njenog ravnatelja.
Ako ne dođe do dogovora između Plenkovića i Milanovića, VSOA bi u ponedjeljak mogla ostati bez ravnatelja. “Jedino što se treba dogoditi je što zakon određuje – da ministar predloži predsjedniku i premijeru imena i za nekog će se Milanović i Plenković morati dogovoriti. Imamo neke spekulacije, ne mogu reći je li to točno, da je nekom, Plenkoviću ili Banožiću, palo na pamet da bi na čelu VSOA-e od ponedjeljka bio v.d. i mislim da je to ono o čemu Milanović priča”, rekla je Sandra Benčić.
“Izmišljanje mogućnosti da bi vršitelj dužnosti bio na toj dužnosti potvrđuje tezu koju je Milanović iznio, a to je da Plenković i Banožić planiraju uništiti sistem kočnica i ravnoteže koji namjerno postoji, a to je da se moraju dvije različite institucije dogovoriti, a moraju se dogovoriti upravo zato da ne bi jedna osoba imala kontrolu nad VSOA-om”, dodala je.
Milanović je u izvanrednom obraćanju poručio da Plenković vrši udar na ustavni poredak i demokraciju. “Kad se radi o sigurnosno-obavještajnom aparatu i pokušaju uspostavljanja ekskluzivne kontrole nad jednim dijelom tog aparata, tad govorimo o udaru na ustavne vrijednosti i ideju demokratske kontrole vlasti”, ustvrdila je saborska zastupnica.
Podsjetila da u zakonu jasno piše kako se bira ravnatelj. “Stavljanje vršitelja dužnosti je ozbiljno zadiranje u demokratsku kontrolu nad sigurnosno-obavještajnim aparatom. To je jedan od dokaza da Plenković pokušava sve centralizirati i staviti pod kontrolu isključivo svoje funkcije, ne Vlade, ne stranke, već svoju kontrolu”, istaknula je pa komentirala premijerovu izjavu da neće doći do sastanka bez Milanovićeve isprike.
“To je krajnje bezobrazno ne prema predsjedniku nego prema nama građanima. Njemu su ustavne dužnosti da mora s predsjednikom surađivati, sviđao mu se ili ne. Ako premijer može razgovarati s premijerkom Brnabić koja je dio jedne vrlo suspektne autoritarne vlasti ili može razgovarati s Viktorom Orbanom, pa je li nemoguće očekivati da razgovara s predsjednikom Republike Hrvatske?!”, pita se.
Osvrnula se i na novu plinsku aferu i viškove plina koje je HEP prodavao i po cijeni od jednog centa.
“Ako uprava HEP-a nije alarmirala samog ministra i to s jasnim podacima i alarmom ‘mijenjajte uredbu sad’ i ako nije obavijestila premijera, tada ta uprava mora ići, odmah mora ići. Ako je zaista točno da premijer i ministar nisu znali, to nam ukazuje i na nedostatak institucionalne suradnje između HEP-a i Vlade, ali i na neke probleme unutar stranke jer uprava HEP-a je HDZ-ova uprava. Premijer je HDZ-ov premijer i predsjednik stranke”, rekla je za N1.
Zaključila je da je HEP ‘potpuno izmakao kontroli’ ministru Davoru Filipoviću, ali sada je to, kaže, evidentno i premijeru Plenkoviću.
Komentari