Sanchez i Puigdemont postigli sporazum o zakonu o amnestiji

Autor:

epa10942683 Spain's acting Prime Minister Pedro Sanchez gives a press conference at the end of the second day of the European Council meeting in Brussels, Belgium, 27 October 2023. In a two-day summit on 26-27 October, EU leaders addressed the situation in the Middle-East and Ukraine, as well as the EU's long-term budget, migration, and external relations.  EPA/OLIVIER HOSLET

EPA/OLIVIER HOSLET

Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) premijera Pedra Sancheza postigla je sporazum sa strankom Zajedno za Kataloniju (JxCAT), bivšeg katalonskog premijera u egzilu Carlesa Puigdemonta, o uvođenju zakona o amnestiji, došavši nadomak formiranja nove lijeve vlade, navode u četvrtak španjolski mediji.

PSOE i JxCAT postigli su sporazum o kojem su pregovarale danima, izvijestile su španjolska javna televizija TVE i novinska agencija EFE, pozvavši se na izvore iz obje stranke.
Sanchez bi zahvaljujući tome trebao idući tjedan imati dovoljnu podršku u parlamentu kada se bude glasalo o njegovoj budućoj vladi. Španjolska, koja trenutno predsjeda EU-om, nastoji formirati vladu nakon neizvjesnih izbora održanih u srpnju.
Sanchez, koji se nada novom četverogodišnjem mandatu, ovisi o podršci stranaka autonomnih pokrajina Katalonije i Baskije koje zagovaraju neovisnost od Španjolske.
Zakon o amnestiji, odnosno oprostu za organizatore zabranjenog katalonskog referenduma iz 2017., jedan je od uvjeta koji je postavila stranka JxCAT.
Njen čelnik Puigdemont je prije šest godina bio proglasio neovisnu republiku Kataloniju, no to proglašenje nije bilo primijenjeno. Sud u Madridu ga traži kako bi mu se sudilo zbog povrede ustava, no Belgija je u početku iz tehničkih razloga odbila zahtjev za izručenjem. Nakon toga je Puigdemont prije četiri godine postao zastupnik u Europskom parlamentu pa je opet zatraženo njegovo izručenje, na što se Puigdemont žalio te se pravna zavrzlama produžila. U slučaju proglašenja amnestije progon bi bio obustavljen i on bi, kao i jedan broj njegovih suradnika, mogao slobodno doći u zemlju.
Španjolska desnica već danima organizira prosvjede ispred sjedišta PSOE-a u Madridu, optužujući Sancheza za “izdaju” i “političku trgovinu” i tvrdeći da bi oprost mogao potaknuti nove pokušaje odcjepljenja i ugroziti cjelovitost Španjolske.
Sanchez je ranije rekao da je zakon o amnestiji “jedino moguće rješenje” da Španjolska dobije vladu. Ne dobije li idući tjedan podršku u parlamentu, Španjolci će na nove izbore u siječnju.
Nakon sporazuma sa strankom JxCAT, koji bi tijekom dana trebao i službeno biti objavljen, Sanchez  ima podršku 173 zastupnika u parlamentu s 350 mjesta. Kako bi dosegnuo potrebnih 176 zastupnika nedostaje mu još tek sporazum s umjerenom Baskijskom nacionalističkom strankom (PNV), a koja ne uvjetuje podršku referendumom o neovisnosti, premda bi ga htjela vidjeti.

Zakon o amnestiji trebao bi biti usvojen u španjolskom parlamentu prije sjednice na kojoj će Sanchez tražiti potporu za formiranje vlade.

Divljanje ultradesničara zbog Sanchezova zakona o oprostu: Suzavac, baklje, sukob s policijom…

 

OZNAKE: pedro sanchez

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.