SANADEROVA VILA Oporba ljuta na ukidanje ograničenja raspolaganja kućom u Kozarčevoj, kaže da se kriminal u Hrvatskoj isplati

Autor:

Ivo Sanader

Borna Filic/PIXSELL

Vijest koju je objavio novi broj Nacionala da je država skinula plombu, odnosno zabranu slobodnog raspolaganja bivšem premijeru Ivi Sanaderu nad njegovom vilom u Kozarčevoj ulici u Zagrebu, razljutila je oporbu.

U razgovoru za nacional.hr, naime, nekoliko je oporbenih čelnika ocijenilo kako i taj potez vlasti pokazuje neučinkovitost pravosuđa, ali i slabo funkcioniranje državne vlasti uopće.

Štoviše, tvrde, šalje i poruku da se kriminal u Hrvatskoj itekako isplati. Naši sugovornici pitaju se i kako će država sada uopće naplatiti štetu za koju tereti Sanadera.

‘Hrvatska još nije država u punom smislu riječi’

Slučaj Sanader dokazuje da Hrvatska još uvijek nije država u punom smislu te riječi. Hrvatska je nedovršen projekt i takva će i ostati sve dok je HDZ-na vlasti“, kazala je za nacional.hr Dalija Orešković, saborska zastupnica stranke Ljudi s imenom i prezimenom.

Dodala je kako korupcijske afere koje su obilježile Sanaderovo razdoblje na čelu Vlade još nisu završene. Smatra da nikada ni neće biti.

“Takvo stanje nije slučajno. HDZ-u nije u interesu da uspostavi funkcionalno pravosuđe. Zakoni su puni rupa, među njima su i rokovi tijekom kojih traje zapljena imovine u kaznenim postupcima i sustav naplate odnosno oduzimanja imovinske koristi nakon pravomoćne presude“, ističe Orešković.

‘Država ništa nije naplatila’

Kaže i da je HDZ “stvorio raj za kriminalce“, pogotovo za one iz samog političkog vrha.

Rijetko tko je uhvaćen. Još je manje onih koji su osuđeni za pljačku. Novac državi nije vratio nitko“, napominje naša sugovornica.

Ističe i kako “Sanaderova hobotnica živi i danas“.

Dalija Orešković, FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Nije li bizarno da je Ivan Turudić, kao sudac koji je osudio Sanadera, ‘nagrađen’ izborom na funkciju glavnog državnog odvjetnika? Ako se u moru loših primjera rezultata rada našeg pravosuđa može naći najgori pobačaj pravne države, slučaj Sanader bio bi upravo taj, s obzirom na to da od 10 milijuna eura mita, država nije naplatila ni jedan jedini cent“, upozorava Orešković.

Ipak, strahuje da će slučajevi korupcijskih afera koje generira aktualni premijer Andrej Plenković biti još i gori.

Pod čizmom Turudića, brojni kazneni postupci neće se nikada ni otvoriti. Sve dok ista koruptivna klika vlada, pravna država je tek puka fikcija“, naglašava Orešković.

‘Pravosuđe neučinkovito u slučajevima visoke korupcije’

Slične su ocjene i saborske zastupnice Možemo Urše Raukar – Gamulin.

“Ovo je slučaj koji jasno ukazuje na neučinkovitost hrvatskog pravosuđa, naročito u slučajevima viske korupcije. Godinama se čeka na podizanje optužnice, a onda nakon godina i godina do pravomoćne presude, država ni ne naplati štetu“, poručuje Raukar – Gamulin za nacional.hr.

Pita se kako je moguće da se diže plomba s nekretnine koja je trebala biti prodana da bi se tim novcem nadoknadila šteta učinjena državnom proračunu, odnosno svim građanima.

‘Hoće li se Sanaderu ostaviti nezakonito stečena dobit?’

Hoće li se šteta uopće naplatiti u cijelosti? Ili ćemo Sanaderu ostaviti nezakonito stečenu dobit? I koja se poruka šalje Rimac, Žalac, Tolušiću, Kuščeviću i ostalima? Samo strpljenja, sve što ste nezakonito stekli, uspjet ćete i sačuvati?! Nedopustivo i poražavajuće za pravnu državu“, napominje naša sugovornica.

Urša Raukar – Gamulin, FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

“Ovime se jasno pokazuje koliko je borba protiv korupcije u Hrvatskoj zapravo neučinkovita, bez prave i odlučne političke volje HDZ-a i njegovih partnera da se uhvati u koštac s korupcijom, rak ranom hrvatskog društva“, zaključuje Raukar – Gamulin.

Dio oporbenjaka nije htio komentirati slučaj

Komentar smo tražili od još nekoliko oporbenih političara, ali uglavnom su ga izbjegavali dati, tvrdeći da ili “nisu dovoljno u temi“, iako je tema optužnice protiv Sanadera i suđenja top tema u Hrvatskoj već otprilike 15 godina, ili su isticali kako bi morali “detaljnije proučiti novi slučaj”. Neki su se pravdali i drugim obvezama koje su imali.

Među oporbenjacima od kojih smo tražili komentar su Nikola Grmoja iz Mosta, Sandra Benčić iz Možemo i nezavisni saborski zastupnik Nino Raspudić.

‘Moguće je da je procijenjeno da je ostala Sanaderova imovina dovoljna za naplatu potraživanja’

Komentar se nije mogao dobiti ni od vladajućih, kako iz HDZ-a, tako ni iz Domovinskog pokreta. Za razgovor, primjerice, nisu bili raspoloženi ni Ivan Penava ni Igor Peternel.

Ipak, dobili smo neslužbenu reakciju jednog dobrog poznavatelja stanja u pravosuđu iz kruga vladajućih, koji je, međutim, pristao govoriti samo pod uvjetom anonimnosti.

Po njemu, odluku o skidanju plombe donosi Državno odvjetništvo, a ne izvršna vlast. Cilj plombe je osigurati vjerovnika, u ovom slučaju državu, da će od dužnika, u ovom slučaju Sanadera, naplatiti svoja potraživanja.

“Ne mogu ulaziti u detalje ovog konkretnog slučaja, jer njima i ne raspolažem, ali nije isključeno da je procijenjeno da je ostala Sanaderova imovina, koja je velika, državi dovoljna za naplatu potraživanja. Osim toga, moguće je da nad pojedinim dijelovima imovine postoje i prava trećih osoba“, kratko je kazao naš izvor.

Ukinuta zabrana raspolaganja vilom u Kozarčevoj

Podsjetimo, kako je objavio Nacional, pozivajući se na dokumentaciju iz sudskog spisa, sa Sanaderove vile u Kozarčevoj ulici u Zagrebu skinuta je sudska zabilježba 4. travnja ove godine. Sanader tako može slobodno raspolagati vilom koju posjeduje u širem centru metropole, a koja je sve donedavna bila blokirana radi osiguranja oduzimanja protupravno stečene imovinske koristi, zbog čega je, uostalom, protiv Sanadera i pokrenuto više sudskih postupaka.

Kuća Ive Sanadera, FOTO: Davor Visnjic/PIXSELL

Pojednostavljeno rečeno, Sanader bi sada mogao i prodati vilu u Kozarčevoj, iako je pitanje kako će država naplatiti štetu za koju je osuđen u više sudskih postupaka u kojima ga se teretilo za korupciju.

Sanader se, inače, nalazi na odsluženju objedinjene kazne zatvora za slučajeve Planinska, Fimi Media i Ina – MOL, i to na razdoblje od 18 godina.

Problem novca na Sanaderovim računima u austrijskim bankama

Dodatni problem u cijeloj priči je 1,3 milijuna eura koje Hrvatska potražuje od Austrije. Riječ je o zaplijenjenom novcu sa Sanaderovih računa u austrijskim bankama. Kako je Nacionalu potvrdio zagrebački Županijski sud, taj novac austrijska država već godinama nikako da isplati hrvatskoj državi.

Država je u međuvremenu pokrenula postupak prodaje Sanaderovih nekretnina i nekretnina u vlasništvu njegove obitelji, zbog čega je i skinula plombe s njih. No, plomba na kući u Kozarčevoj ostala je sve do prije otprilike tri mjeseca.

Prema tvrdnjama izvora bliskog Sanaderu, plomba na kući u Kozarčevoj skinuta je jer se država naplatila u gotovini za predmet Fimi media. Blokadom te vile, država je trebala namiriti upravo štetu koja je nastala tom aferom. Stoga, kazao je za Nacional izvor blizak Sanaderu, daljnja blokada te vile nije bila potrebna.

EKSKLUZIVNI DOKUMENTI: U četvrtak 4. travnja 2024. pravomoćno je obrisana zabrana otuđenja i opterećenja luksuzne vile Ive Sanadera

Ipak, čini se da naplata duga uvelike ovisi o novcu na Sanaderovim austrijskim računima, koji i dalje nikako da dođe u Hrvatsku. U tom slučaju, opravdano je i pitanje kako će država naplatiti svoja potraživanja od bivšeg premijera.

 

UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.